Teknoloji

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL 2018

İnternet sadece bilgi ve eğlence sunan zengin bir platform değil. Aynı zamanda da modern çağın en önemli kazanç kapılarını aralayan son derece yüksek potansiyeli bulunan bir platformdur. Özellikle de internet üzerinden kazanç sağlayan çok çeşitli kanallar bulunsa da bazıları popülaritesi ile öne çıkıyor. Youtube son yıllarda dünya genelinde pek çok yeni ünlü ismin ve fenomenin tanınmasında son derece önemli bir rol üstlendi. Halen günümüzün en çok tercih edilen ve bununla birlikte kanal sahiplerine en fazla gelir sağlayan sosyal platformların başında geliyor. Youtube kanalı açarak, izlenme oranları üzerinden gelir elde edebilme imkanı bulunuyor. Öyle ki Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2018 oranları göz önünde bulundurulduğunda devasa rakamlar ortaya çıkıyor. Söz konusu devasa rakamlar, milyonlar düzeyine dahi çıkabiliyor.

Youtube üzerinde her kullanıcı kendisine özel bir kanal açabiliyor. Açtıkları bu kanallar üzerinde içerik yükleyerek, diğer kullanıcıların ilgisini kanalına çekmeye çalışıyor. Kanalda yer alan her videonun izlenme oranına göre belirlenen ücretlerde kazançlar elde edilebiliyor. Günümüzde Youtube üzerindeki kanallarına içerik üretimi konusunda çok üst düzey bir gereksinim bulunmuyor. Yani kullanıcı dijital bir oyunu oynarken, kayıt altına alarak da tamamen özgün ve ilgi çekici bir video yüklemesi yapabiliyor. Bu şekilde hem keyifli zaman geçirebiliyor hem de bu keyifli zamanlarını Youtube üzerinde yüksek izlenme oranlarına ulaşarak, önemli bir kazanca dönüştürebiliyor. Özetle Youtube kanalları sayesinde insanlar, keyif aldıkları unsurları, video haline dönüştürerek, bunun üzerinden yüksek para kazanabiliyor. İnternet dünyasında gelir elde etme konusunda en çok tavsiye edilen seçeneklerin başında Youtube geliyor. Özellikle de son dönemlere damgasını vuran ve yüksek gelirler elde edilen çok sayıdaki fenomen ismin bunu Youtube aracılığı ile sağlaması, insanların gelir elde etmek üzere Youtube’ yi daha fazla tercih etmesine neden oluyor. İşte bu şekilde oldukça popüler olan ve insanlara yüksek kazançlar getirdiği Youtube üzerindeki gelir durumu en çok merak edilen ve tartışılan konuların başında geliyor. Bu yüzden de Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2018 değerleri, kullanıcılar tarafından fazlasıyla merak ediliyor.

Youtube 200 Bin İzleyici Kuralı

Net olarak bir kullanıcının Youtube üzerinde kanalı bulunuyor ve bu kanalındaki videolarda milyonlara ulaşan izlenme oranları yakalıyor ise kazandıkları kazançlar oldukça yüksek seviyede oluyor. Youtube üzerinde kanal sahibi olunması hemen izlenen videolarından gelir kazanılacağı anlamına ise gelmiyor. Bu noktada göz ardı edilmemesi gereken husus Youtube’ nin şartlarıdır. Youtube üzerinde öncelikle kanal sahiplerinin 10 bin abone ve 200 bin izlenme oranına ulaşması gerekiyor. Bir videosunda bu izlenme oranını yakalayan kanal sahipleri Youtube üzerindeki izlenmelerinde gerçek olarak kazanç elde etmeye başlayabiliyor.

Youtube Gelir Sistemi

Youtube üzerinde genel olarak belirlenmiş sabit bir gelir yapısı bulunmuyor. Yani Youtube kanal sahiplerinin video başına izlenmeden aldıkları kazanç değerleri farklı değişkenlere bağlı olarak farklı olabiliyor. Bu noktada en önemli unsur kategori/alan ve lokasyondur. Yani bir mizah/komedi kanalı ile oyun değerlendirme/deneme alanında yüklenen videolardan elde edilen gelirler farklı oranlardadır. Lokasyon faktörü ise bu kategorilerin ülkelere göre değişkenlik göstermesine neden oluyor. Bu koşulu Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2018 üzerinden değerlendirmeye çalışılırsa, Amerika’ da bir kategorideki  1 milyon izlenmede kanal sahibi 10 TL kazanabiliyorsa, bu değer Türkiye’ de aynı izlenme oranı ve aynı kategoride 3 TL ile 4 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple Youtube kanalı üzerinden gelir elde etmek isteyen kullanıcıların, bir kanal açmadan önce bu gibi faktörleri göz önünde bulundurması çok önemlidir.

Bununla birlikte Youtube üzerinde kategorilere göre ödenen miktarların değişkenliği sektörün güçlülüğüne ve tabii ki bu alandaki reklam potansiyeline göre değişiyor. Yani bu durumda özetle Youtube üzerindeki izlenme başına ücretlendirmelerin belirlenmesinde bu faktörlerin göz önüne alınmasına neden oluyor. Kategorisine göre video üzerinde çeşitli reklamlar çıkmaktadır. Bu reklamlarda TBM yani tıklama başına para değeri ne kadar ise kanal sahibine izlenmeye göre ödenen kadar da o kadar yüksektir. Genel değerlendirmelere göre bir videoda 100 izlenmeden 4 tanesinde bu reklamlara tıklama yapılıyor. Bu tıklanma oranı 4% oranına ulaşıyor. Bununla birlikte reklam verenler tarafından Youtube’ ye ne kadar para ödemesi yapılıyorsa bu değerin 40% oranı o video için alınabiliyor. Bu kazanç değerleri üzerine özel olarak alınan reklamlarda ayrı bir kazanç kapısı olabiliyor. Yani Youtube üzerinde çok izlenen bir kanal bulunuyor ve oldukça yüksek popülariteye sahipse çeşitli markalardan reklam alarak da ayrı bir kazanç/gelir oluşturulabilmesi mümkündür.

1 Milyon İzlenmeye Kazanç Grafiği

Youtube üzerindeki çok farklı değişkenlerin videodaki izlenme oranına alınan para açısından değişikliğe neden olması nedeni ile Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2018 için doğrudan sabit bir grafik açıklaması yapılabilmesini mümkün kılmaz. Yine de Youtube kanalı sahipleri ve yeni kanal açmak isteyen kullanıcılar tarafından fazlasıyla merak edilen Youtube 1 milyon izlenme kaç TL 2018 için genel ortalamaların baz alındığı bir hesaplama yapılarak, soruya yanıt bulunabilir. Buna göre de Youtube’ de 1 milyon izlenme için ortalama 300$ ile 400$ dolar arasında değişen bir kazanç elde edilebiliyor. Bu kazançları elde edebilmek için özgün/orijinal bir fikir üreterek, buna ilişkin tamamen özgün videolar çekilmelidir. Çekilen ve yayınlanan videoların kullanıcılarında ilgisini çekecek şekilde olması bu sayılardaki izlenme oranlarının elde edilebilmesi açısından çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı