Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt tipleri farklı yapılarıyla farklı gereksinimlere sahiptir. Yani günümüzde pek çok bayanının cilt bakımı uygulamalarında yapmakta olduğu en büyük hatalardan birisi olmasına neden olan her cilt tipi için standart cilt bakım yöntemlerinin uygulanması son derece yanlıştır. Bir cilt bakımı yapılacağı zaman mutlaka önce cildin yapısal özelliklerinin ve tipinin belirlenmesine dikkat edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede de diğer cilt tiplerine göre daha fazla sorun yaşatabilen cilt tiplerinden birisi olan yağlı cilt tipinde bakım konusunda çok daha dikkatli olunması gerekiyor. Öncelikli olarak yağlı ciltlerde bakım işlemlerinde mutlaka düzenli olarak aksatılmadan bakım uygulamalarının ideal şekilde yerine getirilmesine önem gösterilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Yağlı ciltlerde oldukça yüksek oranlarda görülmekte olunan sivilce, akne, siyah nokta ve benzeri pek çok problem özellikle yaşamının her alanında etkileyici ve pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmayı arzulayan bayanlar için ciddi bir problem teşkil etmektedir.  Cilt tipinin yüksek yağlı yapıya sahip olması nedeni ile de kişinin cildinde bulunan ve cildin nefes almasını sağlayan gözeneklerde çok kısa zaman dilimleri içerisinde kapanır. Bu durumda cilt sorunlarının çok daha yüksek yüzde ile görülmesine neden olur. Bu gibi faktörler nedeni ile düzenli cilt bakımı ve yağlı ciltlere özel cilt bakımı uygulamalarının yerine getirilmesi yağlı ciltlerde cilt bakımının en doğru şekilde uygulanabilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Günümüzde güzellik uzmanları ve dermatologlar tarafından kişinin cilt bakımı yapmadan önce cildinin tipini belirlemeye özen göstermesi gerektiği konusunda uyarıyor. Bu noktada insanların cilt tipini anlayabilmeleri amacı ile son derece pratik yöntemler olduğu belirtilmektedir. Ancak bireysel olarak bu konuda kesin bir sonuç alınabilmesi mümkün olmayacağından kişilerin cilt tipini kesin olarak belirleyebilmek için mutlaka uzman bir dermatolog’a ya da cildiye uzmanına başvuru gerçekleştirmeye özen göstermesi gerekmektedir. Bu çerçevede de cilt tipi yağlı olduğu belirlenen ve çok sık şekilde bu nedene bağlı olarak sivilce sorunu yaşayan kişilerin cilt bakımı amacı ile kullanmakta olduğu kremi tüm cildine sürmekten kaçınmaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu neden ile de günümüzde güzellik uzmanları yağlı ciltlerde çok sık görülen ve krem sürülmesine rağmen geçmeyen sivilceler için kulak pamuğu yardımıyla sadece sivilce üzerine kremin uygulanmasının denenmesi önerilmektedir.

Yağlı cilde sahip olan bayanların dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli husus ise makyajın temizliğidir. Pek çok bayan gündelik yaşantısı içerisinde yaptığı makyajı akşamları üşenmesi nedeni ile temizlemeyebiliyor. Tüm cilt tipleri açısından son derece sakıncalı olan bu tercih, yağlı ciltler açısından çok daha ciddi etkiler oluşturabiliyor. Bu nedenle de yağlı cilt bakımı uygulamaları çerçevesinde makyaj uygulamalarının temizliğinin mutlaka her günün sonunda bol su ile iyice temizlenmesi gerekir. Makyaj temizleme işlemi için yağlı ciltlere özel olarak geliştirilmiş olunan yağsız nemlendirici ürünler ile yüze nem kazandırılmasına dikkat edilmelidir.

Yağlı ciltlerde meydana gelen cilt problemlerini minimal seviyeye indirebilmek ve daha iyi bir cilde sahip olabilmek amacı ile beslenmeye de dikkat edilmesi çok önemlidir. Özellikle de çok yağlı gıdaların tüketiminden kaçınılması ve aynı zamanda da abur cubur tüketiminden olabildiğince kaçınmaya dikkat edilmesi çok büyük bir önem taşımaktadır. Bunun dışında güzellik uzmanları tarafından bayanların yağlı ciltlerinde sürekli çok kısa sürelerde kapanan cilt gözeneklerinin tamamen açılarak, cildin nefes almasını sağlayabilmek amacı ile mutlaka haftada bir olacak şekilde buhar banyosu uygulanması tavsiye ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı