Eğitim

Türkiyenin Sınır Komşuları ve Sınır Kapıları Kaç Tanedir ?

Batı ve doğu dünyasını bağlayan bir köprü görevi gören Anadolu coğrafyasına kurulu Türkiye Cumhuriyeti, 3 tarafı denizlerle çevrili bir nevi yarımada durumunda bulunmaktadır. 3 tarafı denizler ile çevrili olsa da kara sınırı olarak çok sayıdaki ülke ile komşu pozisyonunda bulunuyor. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Akdeniz ve batısında Ege Denizi bulunan Türkiye’ nin hem doğu ülkelerine hem de batı ülkelerine sınırları bulunuyor. Türkiye’nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusu da buradan ileri gelmektedir. Özellikle de hem doğu dünyası için hem de batı dünyası için ticari yol ve entegrasyon açısından da bağlayıcı unsur konumunda bulunuyor olması Türkiye’ nin hem kendi içindeki karayollarının kalitesini hem de sınır kapılarının sayısını ve kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu çerçevede temel olarak 3 tarafı denizler ile çevrili olmasına karşın Türkiye’ nin kara sınırı olarak 8 adet komşusu bulunuyor. 8 farklı ülke ile kara sınırı bulunan Türkiye’ nin bu ülkelere açılan 26 farklı sınır kapısı bulunuyor. Bu doğrultuda da Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusuna yanıt oluşturmaktadır.

Avrupa kıtası ve Asya kıtası ülkeleri ile sınırları bulunan Türkiye’ nin 8 adet kara sınırı bulunan komşusu bulunuyor. Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusuna yanıt oluşturan 8 ülke arasında;

Doğuda Gürcistan, Ermenistan, İran ve Azerbaycan bulunuyor,

Güneyde Irak ve Suriye bulunuyor,

Batıda ise Yunanistan ve Bulgaristan bulunuyor,

Şeklinde 8 farklı ülke bulunmaktadır. Söz konusu 8 farklı ülke ile de dünya ticari açısından hayati önem taşımakta olan ve aynı zamanda da Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusuna yanıt oluşturan 26 farklı sınır kapısı bulunmaktadır. Bu sınır kapılarından bazıları çok popüler olsa bazıları toplkum tarafından pek de bilinen sınır kağpıları değildir. Ancak her bir sınır kapısı özellikle ticari açıdan karayolları üzerinden gerçekleştirilen ticaret akışının sağlanması açısından çok önemlidir. Hem Türkiye’ nin kendi ihracat ve ithalat işlemlerini sağlıklı bir şekilde zengin yelpazede yürütebilmesi hem de Avrupa kıtası ile Asya kıtası ülkeleri arasındaki ticari faaliyetler için transit bağlantı oluşturabilmesi açısından çok büyük bir önem taşıyan sınır kapıları bulunmaktadır.

Gürcistan ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusuna yanıt oluşturan ülkelerden birisi olan Gürcistan ile Türkiye’ nin kara sınırı bulunur. Bu kara sınırı içerisinde ise 2 adet sınır kapısı iki ülke ticaretinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlar. Gürcistan sınırında bulunan sınır kapıları ise ‘Sarp Sınır Kapısı’ ve ‘Posof (Türkgözü) Sınır Kapısı’ şeklindedir.

Ermenistan ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

İki ülke ilişkileri çok geçmiş tarihlerden beri pek de iyi olmasa da Türkiye’ nin mevcut coğrafik özelliği dolayısı ile uluslararası kapsamda bir faaliyeti gerekli olması nedeni ile sınır kapısı bulunuyor. Bazı dönemler iyileşen ilişkiler ile iki ülke arasında artan ticari ilişkilerden, uluslararası transit Asya ve Avrupa ticareti için faaliyet gösteren Erminastan sınır kapısı ise ‘Akkaya Sınır Kapısı’ şeklindedir. Bu sınır kapısı belirli dönemlerde iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilimlere bağlı olarak kapatılabiliyor.

Azerbaycan ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

Kardeş ülke Azerbaycan ile ticari ilişkilerde dünya konjektürünün getirmiş olduğu etkiler dolayısı ile sınırlı seviyelerde kalmıştır. Ancak son yıllarda bu alanda yapılan iki ülke ortak çalışmalar ile hacim oldukça yüksek seviyelere çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte Azerbaycan ile olan küçük kara sınırımızda 1 adet sınır kapısı bulunmaktadır. Bu sınır kapısının adı ise ‘Umut Sınır Kapısı’ şeklindedir.

İran ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

Çok köklü tarih ve geçmişimizin bulunduğu ülkelerden birisi olan ve uzun bir kara sınırımız bulunan İran ile sınır kapısı sayımız yüksektir. Buna göre Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusuna yanıt oluşturan 26 sınır kapısının 3 tanesini barındırmaktadır. İran ile olan sınır kapılarımız ise oldukça popüler olan ve sıkça gündeme gelen ‘Gürbulak Sınır Kapısı’, ‘Karıköy Sınır Kapısı’ ve ‘Esendere Sınır Kapısı’ şeklindedir.

Irak ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

Irak, Türkiye’ nin en uzun kara sınırı olan sınır komşularından birisidir. Ancak Irak ile olan ikili ülke ilişkilerindeki problemler ve bölge genelinde süren terör problemleri nedeni ile geçmiş dönemden bu yana Irak sınır kapıları sorunlu olmuştur. Burada bulunan sınır kapıları sayısı da sınırlı seviyededir. Ancak son derece yüksek bir ticaret hacmi bulunduğundan, sürekli gündeme de konu olan 1 adet sınır kapısı bulunur. Irak ile olan sınır kapısı ise ‘Habur Sınır Kapısı’ adını taşımaktadır.

Suriye ile Olan Sınır Kapıları Nelerdir?

Türkiye’ nin en uzun kara sınırı olan sınır komşusu Suriye’dir. Çok uzun bir sınır hattının bulunduğu Suriye ile olan sınır kapıları oldukça yüksektir. Türkiye’ nin sınır komşuları ve sınır kapıları kaç tanedir sorusunun yanıtı olan 26 sınır kapısının yarısını buradaki sınır kapıları karşılamaktadır. Buna göre Türkiye’ nin Suriye ile olan sınır kapıları;

Cizre Sınır Kapısı,

Girmeli Sınır Kapısı,

Ceylanpınar Sınır Kapısı,

Akçakale Sınır Kapısı,

Mürşitpınar Sınır Kapısı,

Karkamış Sınır Kapısı,

Çobanbey Sınır Kapısı,

Cilvegözü Sınır Kapısı,

Karbeyaz (Yiğitoğlu) Sınır Kapısı,

Yayladağı Sınır Kapısı,

Şeklindedir. Bu bölgedeki bazı sınır kapıları Suriye’ de devam eden iç savaş nedeni ile kapalı durumdadır.

Yunanistan ile Olan Sınır Kapıları

Türkiye’ nin Avrupa’ya açılan kapıları olan Yunanistan sınır kapıları 3 tanedir. Bu sınır kapıları ‘İpsala Sınır Kapısı’, ‘Uzunköprü Sınır Kapısı’ ve ‘Karaağaç Pazarkule Sınır Kapısı’ şeklindedir.

Bulgaristan ile Olan Sınır Kapıları

Kapıkule Sınır Kapısı ve Aziziye Sınır Kapısı şeklinde 2 adet sınır kapısı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı