Cilt Bakımı

Travazol Kremin Kullanım Amacı Nedir?

Travazol Krem

El, parmak, kasık, genital bölge veya diğer dış yüzeylerde egzama veya mantar enfeksiyonu başlangıcında ya da ara tedavide, birinci derecede güneş yanıklarında, sedef hastalığında, unna hastalığında, varislerle bağlantılı egzamada, meslek egzamasında, atopik dermatit hastalığında kullanılan geniş spektrumlu bir antifungaldir. İçeriğinde izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat bulunmaktadır.

Endikasyonları

 

İltihaplı egzama ve mantar olan yüzeylerde kızarıklık ve kaşıntıları azaltan, mantar ve bakterilerin üremesini engelleyen bir kremdir. Mantar ve egzamalardaki kaşıntı ve iltihabik durum son derece rahatsız edicidir. ./ Travazol krem kaşıntıları azaltır, iltihap belirtilerini yavaşlatır. Maya ve maya benzeri mantar ve küf mantarlarının üremesini durdurur. Kasık, uyluk gibi görünmeyen yerlerde, el, parmak arası gibi görünen yerlerde görülen bulaşıcı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Dennatofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara, küflere, bulaşıcı bir deri hastalıklarına karşı son derece etkilidir.

 

Travazol Krem Hakkında Genel Bilgiler

 

Alerji testi yapılmadan kullanılmamalıdır.

Uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi virüs kaynaklı rahatsızlıklarda kullanılmamalıdır.

Mikonazol, tiokonazol ve ekonazol içeriği olan ilaçlar kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Sonuç alabilmek için düzenli kullanılmalı en az 2 hafta kullanımı aksatılmamalıdır.

Bebek bez bölgesinde kullanılacaksa sıkı bir bezle değil rahat bir bezle bebek bağlanmalıdır.

Kullanılan bölge hava alacak şekilde olmalı, üzeri hava almayacak şekilde kapatılmamalıdır.

Bol giysiler, pamuklu kıyafetler, pamuklu çoraplar giyilmelidir. Naylon türü giysiler mantar ve bakteri üretimini hızlandırır.

Kullanılan çamaşır, havlu ve bezler pamuklu olmalı, sık-sık kaynatılmalıdır.

Dış genital bölge sorunlarında bir hafta boyunca günde iki kez kullanılır.

Teşhisi konulmamış cilt hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Her yıkamadan sonra hasta olan bölge iyice kurulanmalı, kullanılan çamaşır ve havlular her gün değiştirilmelidir.

Göze temas ettirilmemeli, etmesi durumunda gözler bol su ile yıkanmalıdır.

İki gün içinde olumlu bir etki görülmezse veya daha da kötüye giden bir durum varsa ilacın kullanımı kesilmeli ve doktora danışılmalıdır.

Tedavi boyunca set sabunlar ve şampuanlar, tüy dökücü kremler, alkol içeren cilt kremleri cildin tahriş olmaması için kullanılmamalıdır.

Gebe ve emziren annelerde ve çocuklarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

Gebelikte Kullanımı

 

Ancak doktor önerdiğinde gebe kadınlar kullanabilir. Bu durumlar da beklenen faydanın olası risklere karşı çok daha fazla olduğu durumlardır.

 

Emziren Annelerde Kullanımı

 

Travazol krem süte geçtiğinden bebeklerini emziren annelerin kullanmaması gerekmektedir.

 

Bebek ve Çocuklarda Kullanımı

 

Bebek ve çocuklar yetişkin veya yaşlılara göre çok daha duyarlıdır. Doktor tavsiyesi ile bebek ve çocuklarda kullanılmakta, tedavi süresi üç haftadan uzun tutulmamaktadır.

Kullanım Şekli

Söz konusu rahatsızlığa göre doktor ilacın nasıl kullanılacağını tarif edecektir. Tedavi boyunca doktorun uyarılarına dikkat edilmelidir. Kullanmadan önce ilaç sürülecek bölge temizlenmeli ve hafifçe kurulanmalıdır. İlaçtan bir miktar alınır ve ince bir tabaka halinde sorun yaşanan bölgeye nazikçe uygulanır. Üzeri hava almayacak şekilde kapatılmamalı, hava ile teması sağlanmalıdır. Doktor başka bir şekilde önermediği sürece günde 2 kez kullanılmalıdır. Doktorun önerisi dışında aşırı kullanılmamalı, ellerde kullanılmayacaksa kullanımdan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır. Yüze uygulanırken gözlere kaçırmamaya dikkat edilmeli, göz ile teması halinde ise gözler bol su ile yıkanmalıdır.

Yan Etkileri

 

Uygulanan yerde nadir olarak kaşıntı ve yanma yapabilir. Deride döküntü, çatlak ve isilik de nadir olarak görülen yan etkilerdendir. Beklenmedik bir yan etki görüldüğünde mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

 

Mantar Tedavisinde Travazol Kullanımı

 

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudun baş ve diğer bölgelerinde görülebilir. Çocuk, yetişkin ve yaşlılarda görülen bir rahatsızlıktır. Baş bölgesinde pullanma ve kırmızı lekeler halinde kendini belli eder. Tedavi edilmezse kırmızı leke büyür ve mantar olan bölgedeki saçlar zayıflar.

 

Başın bir veya birkaç yerinde mantar oluşabilir, ileri safhada o bölge kelleşir. Vücudun diğer kısımlarında ise yine kırmızı pullu bir lekelenme ile başlar. Yuvarlak leke giderek ovalleşir. Sadece deride değil tırnak ve keratin olan tüm bölgelerde görülebilir. İlk hissedilen rahatsızlıklar kaşınma, pullanma, kızarıklık pütürleşme, deride kızarıklık ve şişmelerdir. Tüm bu bulgular mikrobik bir reaksiyonun olduğunu gösterir. Travazol mantar kreminin mantar olan bölgeye sürülmesi ile birkaç gün içinde mantar yok olur. Genital mantar sorunlarında öncelikle klinik bir teşhis konulması gerekir. Mantar kültürü yapılmalı ve hangi mikrobun mantara neden olduğu bulunmalıdır.

 

İltihaplı ve egzama şeklinde devam eden el, parmak araları, kasık bölgesi, tırnak ve diğer yüzeylerde görülen mantarlarda travazol krem önerilmektedir. Dermotifler, mayalar, mayaya benzer mantarlar, küf, kırmızı ve kahverengi lekelerde son derece etkilidir. Kaşıntı yanma ve sızı şeklinde hissedilen rahatsızlıkları kısa sürede giderir.

 

Vajinal Mantarda Travazol Kullanımı

 

Kadınların %75’i hayatının bir döneminde birkaç kez vajina mantarı sorunu yaşamaktadır. Oldukça rahatsız edici bir sorundur. Genelde gebelikte, antibiyotik kullanımında ve şeker hastalığında ortaya çıkmakta, kronikleştiğinde ise cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir. Candida albikans maya hücresinin neden olduğu mantar en sık görülen vajina mantar türüdür. Cinsel yolla bulaşmasa da tedavide doktor çiftleri birlikte almaktadır. Sentetik çamaşırlar, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gebelik, şeker, antibiyotik kullanımı ve doğum kontrol hapları mantarı tetikler.

 

Vajina Mantarının Belirtileri

 

Dış genital bölgede yanma hissi

Ağrılı cinsel birleşme

Beyaz ve peynir kesiğini andıran akıntı

Vajinada kızarıklık ve şişlik meydana gelmesi

Aşırı kaşınma nedeni ile ciltte soyulma ve kanama görülmesi

 

Akıntı kokusuzdur. Akıntının kokulu olması durumunda mantar yanında başka problemler de olacağından mutlaka laboratuar tetkikleri yapılmalıdır. Vajina mantarının tedavisi son derece kolaydır. Travazol krem kullanılarak vajina mantarı kısa sürede yok edilmekte, ilk birkaç günde kaşıntı ve yanma hissi geçmektedir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı, doktorun önerdiği dozajlarda kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı