Cilt Bakımı

Topuk Dikeni Neden Olur Ve Nasıl Geçer

Topuk Dikeni

Tıp dilinde adı Plantar Fasiit olan topuk dikeni, topuk kemiğinin zemine basan kısmında kalsiyum birikmesi ve bir çıkıntı şeklini alması ile oluşur. /. Diken şeklindeki bu çıkıntının boyu 1,5-2 cm i bulabilir. Çekilen röntgende diken şeklinde görülür. Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Aslında rahatsızlığı topuk dikeni vermez. Sorun dokuda meydana gelen zedelenme yani yumuşak doku iltihabıdır. Genelde topuk dikenine bağlı olarak oluşan yumuşak doku iltihabı topuk dikenine bağlı olmaksızın da oluşabilir.

Topuk Dikeninin Nedenleri

 

Topuk dikeni 3-5 gün içinde oluşan bir rahatsızlık değildir. Geçmişi birkaç aylıktır. Genelde gençlerde ve yaşlılarda görülür. Topuk dikeninin oluşma nedenleri:

 

-Şişmanlık

-Ayak tabanı bozukluğu

-Uzun yürüyüşler

-Aşırı egzersizler

-Gün boyu ayakta kalmak

-Ayak kemerinin çökmesi

-Diyabet

-Ayak kemiğinin çok düz veya yüksek olması

 

Uzun yürüyüşler topuk dikeni oluşumunu tetikleyen bir aktivitedir. Topuk dikeni oluştuğunda ise özellikle sabahları topuğun iç kısımlarına basarken ağrı hissedilir. Aşırı egzersizler ise yine topuk dikeni oluşumuna neden olabilir. Özellikle ısınmadan yapılan egzersizlerde zorlama sonucu topuk dikeni oluşmakta, bilinçsizce yapılan egzersizlerin faydadan çok zararı dokunmaktadır. Sürekli ayakta çalışanlarda topuk dikeni görülme ihtimali çok daha fazladır. Ayaklara binen yük gün boyu ayakları zorlamakta, özellikle ortopedik ayakkabı kullanmayanlarda çok daha sık yaşanmaktadır.

 

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni tek başına rahatsızlık vermemektedir. Topuk dikeninin belirdiği bölgede doku iltihabı olması durumunda ağrı baş göstermekte, tek başına topuk dikeninin oluştuğu hissedilmemektedir. İltihaplı doku özellikle sabahları ağrıya neden olur. Yürürken hissedilen bu ağrı, egzersiz ve spor ve yürüyüş gibi aktivitelerde şiddetlenmektedir. Dinlenme pozisyonunda ağrı hissedilmese de tekrar yürümeye başlandığında daha da şiddetli şekilde hissedilmektedir. Ağrıdan kurtulmanın yolu iltihaplı dokunun iyileşmesinden geçmektedir.

 

-Yürürken aksama

-Ayakta durmakta zorlanma

-Akut ağrılar

-Topukta sertlik

-Yük taşırken veya koşarken hissedilen şiddetli ağrı

-Ağrıyan ve şişen ayak tarağı kemiği

 

Topuk Dikeni Tedavisi

 

Topuk dikeni tedavisinde evde yapılabilecek birçok doğal tedavi yöntemleri bulunur. Bunlar hem basit hem de etkili aktivitelerdir. Bunlar:

 

-Topuk dikenine iyi gelen egzersizler: Bunlar mutlaka bir uzman tavsiyesi ile yapılması gereken egzersizlerdir. Yere oturulup ayaklar uzatılır. Diz arkaları yere değmiş durumdadır. Bir havlu veya bez parçası ayakların altından geçirilir. Havlunun her iki ucundan tutarak ayaklar vücuda doğru çekilerek bu hareket sıkça tekrarlanır. Ayakta topuk tendonu ve ayak kavsi gergin olacak şekilde bir diz bükülü vaziyette düz duvara yaslanılır.10 saniye gerginlik hissedilir. Topuk dikeni olan ayak gerdirilmeli ve hareket ara-ara birkaç kez tekrarlanmalıdır.

 

-Yumuşak tabanlı ve ortopedik ayakkabı kullanımı: Günlük kullanılan ayakkabılar yumuşak tabanlı ve ortopedik olursa hissedilen ağrı daha az olacak, tabanlık kullanımı ile topuk dikeni olan ayak daha rahat edecektir.

 

-Ayak kemeri destekleyicisi kullanmak: Ayak kemeri destekleyicisi ayağın yükünü eşit dağıtan ve ayak tabanını yormayan gereçlerdir.

 

-Kilo vermek: Fazla kilolardan kurtulmak ayakların yükünü hafifletir ve topuk dikenine iyi gelir.

 

-Buz uygulaması: Buz torbasının topuk dikeni olan bölgeye 20 dakikalık arayla uygulanması hissedilen ağrıyı azaltan ve topuk dikenine iyi gelen uygulamalardır.

Tenis topu yuvarlamak: Ayak tabanında tenis topu yuvarlamak doğru bir egzersizdir. Günde birkaç saat uygulanabilir.

 

-Ayak masajı: Ayaklara yapılan düzenli masaj hareketleri ayak ağrılarının hafifletilmesinde son derece etkilidir. Bitkisel yağlarla yapılan ayak ve topuk masajı, topuk dikeni belirtilerini hafifletmekte ve gerginliğin atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

-Fizik Tedavi: Bir klinikte uygulana fizik tedavisi ile hastaların %90’ının iyileştiği görülmüştür.

 

-Ploroterapi: İltihaplı dokunun olduğu bölgeye özel bir karışım enjekte edilir. 3-4 seansta topuk dikeni yok edilir.

 

-Lokal kortizon enjeksiyon: Bazı durumlarda uzman tarafından enjeksiyon uygulanır. Yara, ödem veya iltihaplı olan bölgeye uygulanmakta, fakat topuk dikeni oluşumuna neden olan etkenler ortadan kaldırılmadığı sürece sorun tekrarlamaktadır.

 

-Ameliyat: Çok nadir olarak ameliyat gerekebilir.

 

Topuk Dikeni Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Topuk dikeni tedavi edilmezse zamanla kronikleşebilir ve başta yürüyüş olmak üzere günlük aktivitelerde oldukça fazla zorlanmalar olabilir. Yaşam kalitesinin düşmemesi ve yürüyüş şeklinin değişmemesi için en kısa sürede gerekli tedbirler alınmalıdır. Yürüyüş bozukluğu sırt, kalça, ayak ve diz semptomları baş gösterebilir. Ayak veya bacak arkası kaslarda sertlikler oluşabilir, diz ve kalça ekleminde kireçlenme, ağrı, yaşın ilerlemesi ile bel ağrısı meydana gelebilir.

 

Topuk Dikenine Bitkisel Çözüm

 

-Ödem attırıcı elma kürü: Bir litre suda kaynatılan 4 elma kabuğu suyu dinlendirilir, süzülür ve günde 2 kez içilir. Elma kabuğu suyu vücuttaki ödemleri attırmada oldukça etkilidir.

 

-Vicks uygulaması: 1 litre sıcak suya karıştırılan 1 çorba kaşığı vicksi eridiğinde ayaklar bu karışımda 30 dakika kadar bekletilir. 30 dakika sonunda ayak streç ile sarılarak sabaha kadar bu şekilde ayaklar tutulur.

 

-Kekik yağı nane yağı karışımı: Bire bir oranında kekik yağı ve nane yağı karıştırılarak topuk dikeni olan bölgeye sürülür. Ağrıları dindirmede son derece etkilidir.

 

-Sülfat: magnezyum sülfat, iltihaplanmayı azaltan ve topuk dikenini yatıştıran bir rahatlama yöntemidir. Kas ve bağ doku zedelenmelerini iyileştirir ve haftada birkaç kez tekrarlandığında olumlu sonuç verir.

 

-Zerdeçal: Bir fincan süte eklenerek alınan 1 çay kaşığı zerdeçal, kısık ateşte ısıtılır. 1 çay kaşığı balla karıştırılarak yatmadan önce içilir.

 

-Elma sirkesi: Elma sirkesi topuk dikeni tedavisinde en iyi sonucu veren uygulamalardan biridir. Ayak ölçüsünde bir parça havlu elma sirkesi ile ıslatılır ve topuk dikeni olan ayağın tabanına yerleştirilerek gün boyu bu şekilde gezilir. 1 hafta boyunca havlu sürekli sirke ile nemli tutulur. Kalsiyum alımı ağrıları hafifletir ve iltihabı azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı