Cilt Bakımı

Tırnak Mantarı İçin En Etkili İlaç Hangisi ?

Tırnak Mantarı

Tırnak içerisindeki sert keratin maddesi içerisine enfeksiyonların yerleşmesi ile tırnak mantarı problemi meydana gelir. Daha çok ayak tırnaklarında görülen tırnak mantarı, nadir de olsa el tırnakları üzerinde de meydana gelebilir. Tıp dünyasında onikomikoz adı ile de bilinmektedir. Tırnak altında hafif bir birikim ile başladıktan sonra, gittikçe yayılır ve tırnakta kalınlaşmaya sebep olur. Tırnağın tüm yüzeyinde hasar oluşturan tırnak mantarlarının görülmesinde, birçok fiziksel ve çevresel neden yatmaktadır.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonunun Nedenleri:

 

– Maya adlı mantarın ayak bölgesine yerleştikten sonra tırnaklara sıçraması.

– Ayakların çok sık terlemesi.

– Ayak bakımı ve temizliğinin ihmal edilmesi.

– Yanlış ayakkabı kullanımı.

– Şeker hastalığının bir sonucu olarak meydana gelmesi.

– Tırnak mantarı enfeksiyonu kapmış bir bireyden bulaşması.

 

Hemen hemen her nedenin altında temizlik ve hijyen kurallarının ihmal edilmesi yatmaktadır. Tırnakların bu anlamda düzenli olarak kesilmesi ve temiz tutulması çok önemlidir.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonunun Belirtileri

 

Mantar tırnağa yerleştikten sonra hemen belirti göstermez. Belirtiler anlaşılır bir şekilde ortaya çıktığı zaman, mantar enfeksiyonunun tırnağa oldukça yayılmış olduğunu anlamak mümkündür. Bu belirtiler ise şöyledir;

 

– Mantar enfeksiyonu bulunan tırnaklarda kalınlaşma.

– Koyu sarıya yakın bir şekilde renk değişimi.

– Tırnak şeklinde bozulmaların meydana gelmesi.

– Ayakkabı ya da parmak baskısı ile birlikte ağrı hissi.

– Rahatsız edici bir görüntü oluşması.

– Tırnağın kesiminin gittikçe daha zor hale gelmesi.

– Tırnak üzerinde beyaz renginde oluşan lekeler.

– Tırnak çevresindeki deride kızarıklık ve şişlik.

– Mantar kapan tırnakta kötü koku oluşması.

Tırnak mantarları en çok 1. ile 5. parmağın tırnaklarına yerleşmektedir. El tırnaklarında da genellikle aynı elde yayılma görülür.

 

Tırnak Mantarı Enfeksiyonu Tanısı ve Tedavisi

 

Tırnak mantarı belirtileri başladığı zaman ertelemeden mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Tırnak mantarı enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için tırnaktan örnek alınarak laboratuar ortamında incelenir. Teşhis doğrulandıktan sonra da nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağına karar verilir.

 

Topikal tedavi adı ile bilinen ve tırnak cilası kullanılarak sağlanan tedavilerde genellikle sadece tırnak ucunda iyileşme görülür. Üre merhemi ile uygulanan tedaviler genellikle tırnağın tamamen iyileşmesi için yeterli olmaktadır. Hasta için gerekli görüldüğü takdirde Terbinafin tedavisi de gerçekleştirilir. Hasta 3 ay boyunca 250 mg’lık ilaçlardan kullanır.

 

İtrakonazol Pulse adlı ilaç ile de tedavi sağlanabilmektedir. Bu ilaç da 4 ay boyunca haftada bir defa olmak üzere yemeklerden sonra 200 mg şeklinde alınır. Ağızdan alınan ilaçlar %80 oranında kesin iyileşme sağlar. Yaşlı bireylerde tedavi süresi, genç bireylere göre daha uzun sürmektedir.

 

Tırnak mantarı tedavisinde kesin olarak bilinmesi gereken, enfeksiyonun asla kendi kendisine iyileşmeyecek olmasıdır. Zamanında ve doğru uygulamalar ile tedavi edilmediğinde daha ciddi problemler oluşabilir. Yumuşak doku enfeksiyonu olarak bilinen bu problemler deri üzerinde hızla yayılır. Tırnak mantarı enfeksiyonunda amaç tırnağın enfeksiyondan tamamen kurtulması ve normal görünümüne kavuşmasıdır. Ancak öncesinde de anormal yapıda olan bir tırnak, mantar enfeksiyonu kaptıysa, iyileşmesi ve eski görünümüne kavuşabilmesi daha zor olacaktır.

 

Tırnak üzerine cila olarak sürülen ilaçlar genellikle ağızdan alınan haplara göre daha az ve yavaş etki göstermektedir. Tedavi için kullanılan ilaçlar ile birlikte tırnaklar düzenli olarak törpülenmeli ve temizlenmelidir. Bu tedavi yöntemlerinin genel olarak birlikte uygulanması ile daha kısa sürede sonuç alınabileceği bilinmelidir.

 

Son dönemlerde lazer uygulaması ile de tırnak mantarının yok edildiği bilinmektedir. Henüz yeni bir yöntem olmasından dolayı çok bilinmese de, daha kısa sürede sonuç vermesinden dolayı faydalı bulunuyor. Yaklaşık 50 derece sıcaklıkta etki eden lazer ışınları, sadece enfeksiyonu hedef almakta ve tırnak ile deriye hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

 

Tırnak mantarı enfeksiyonunun çok ileri bir seviyeye gelmesi ya da hastanın çok ağrı ve acı çekmesi durumunda, tırnağın alınması için cerrahi operasyon uygulanabilir. Hasta birkaç hafta yürüyemez ve yatarak tedavisine devam eder. Yeniden çıkacak olan tırnak, enfeksiyondan tamamen arınmış bir şekilde oluşacaktır. Tedavi süresi biraz daha uzasa da, kesin sonuç verecek bir yöntemdir. Ancak her hasta için cerrahi operasyon uygulanmaz. Bu uygulamanın kararını yalnızca ilgili doktor verebilir.

 

Tırnak Mantarı Riski Altında Bulunanlar

 

– 55 yaşın üzerinde olan bireyler

– Sporcular (özellikle yüzücüler)

– Dolaşım sistemi problemleri yaşayanlar

– Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

– Erkekler

– Aşırı terleme problemi yaşayanlar

– Sık sık egzama, sedef hastalığı gibi deri problemi yaşayanlar

– Ayak mantarı problemi yaşayanlar

– Genetik yatkınlığı olanlar

– Temizliğini ve bakımını ihmal edenler

 

Tırnak Mantarı Enfeksiyonuna Karşı Korunma

 

– Tırnaklar her zaman kısa, temiz ve kuru tutulmalıdır.

– Enfeksiyon kapmış olan tırnak için her zaman ayrı bir tırnak makası kullanılmalıdır. Tırnak mantarı olmayan tırnaklar için de ayrı bir tırnak makası temin edilmelidir.

– Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisinde sadece tırnaklar için değil, ayak derisi için de koruyucu merhemler kullanılmalıdır.

– Ayaklar da tırnaklar gibi daima kuru kalmalıdır.

– Pamuklu çorap giyilmelidir ve çoraplar her gün mutlaka değiştirilmelidir.

– Ayakkabılar sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca ayakkabı seçiminde de sentetik malzeme içermeyen ürünlere yönelmek daha doğru olacaktır. Çok dar ayakkabılar da önerilmemektedir.

– Yüzme havuzları, hamam ve spor salonu gibi ortak kullanım alanlarında yalın ayak dolaşılmamalıdır.

– Hamile bireyler mantar enfeksiyonu tedavisi öncesinde düzenli kullandığı bir ilaç varsa mutlaka doktorunu bilgilendirmelidir.

– El ve ayak tırnakları için doğru bir şekilde bakım yapıldığına emin olunmalıdır. Bir dermatoloji uzmanından doğru tırnak bakımı ve temizliği konusunda bilgi alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı