Sağlık

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

İnsan yaşamının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi açısından modern tıbbın geliştirmiş olduğu çözümler hayati bir önem taşımaktadır. Özellikle de insan yaşamının gelişimi ile birlikte virüsler, mikroplar ve diğer zararlı canlılarda gelişiyor. Bu durumda farklı virüslerin ortaya çıkmasına ya da zamanla mevcut zararlıların gelişim göstererek, yeni türler olarak ortaya çıkmalarına neden oluyor. Bu çerçevede modern yüzyılda tıp alanında yakalanan gelişim ivmesi ile baskı altına alınmış ve neredeyse yok edilme noktasına getirilmiş olunan tetanoz bulunmaktadır. Hayati risk taşıyan hastalıklardan birisi olması ve geçmiş dönemlerde binlerce, milyonlarca canın yitirilmesine neden olmuş bir hastalık olması nedeni ile modern toplumlarda tetanoz riskine karşı çok ciddi yaklaşımlar bulunuyor. Özellikle de devletler ve dünya genelindeki sağlık kuruluşları tarafından tetanoz gibi rahatsızlıklara ilişkin olarak çok sıkı takip gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte olası tetanoz patlağının yaşanmaması içinde günümüzde hale aşılama teknikleri ile tetanoz riskine karşı dahi savaş sürdürülüyor. Bu neden ile de tetanoz aşısı geliştirilmiştir. Ancak günümüzde toplum tarafından tetanoz aşısının yalnızca tetanoz riskinin ortaya çıkması durumunda uygulanması gerektiği yönünden son derece hatalı bir yaklaşım bulunuyor. Bu yaklaşım önlenmesi amacı ile de devlet tarafından çeşitli bilinçlendirme projeleri yürütülüyor. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenmiş olan belirli periyotlarda vatandaşların tetanoz aşısı olmaları gerekiyor. Bu noktada toplumda tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır şeklinde bir soru ortaya çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar çerçevesinde tetanoz aşısının etkin bir koruma sağlaması ve toplum sağlık güvenliğinin oluşturulabilmesi için belirli aralıklar ile tetanoz aşısının yapılmasını tavsiye ediyor. Buna göre de günümüzde tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır ve nerelerde yapıldığına ilişkin toplum genelinde yeterli bir bilgi bulunmuyor. Bu doğrultuda günümüzde devlet tarafından tetanoz aşısının 10 yılda bir olacak şekilde yaptırılması gerektiği belirtiliyor. Yani modern toplum yaşantısı içerisinde tüm yetişkin bireylerin her 10 yılda bir tetanoz aşısı yaptırması gerekiyor. Bu noktada olağan dışı tetanoz riski doğurabilen olaylar ile karşı karşıya kalan ya da önlem sağlamak amacı ile tetanoz aşısı yaptıran kişilerinde bu 10 yıllık periyoda uygun olarak hareket etmeleri çok büyük bir önem taşımaktadır.

Tetanoz Aşısını Yaptırmak Zorunlu Mu?

Tetanoz riskinin dünyada yeniden ortaya çıkmaması amacı ile devletler tarafından özellikle küçük yaşlarda ve okul çağındaki çocuklarda tetanoz aşısı uygulaması gerçekleştiriyor. Ücretsiz olarak devlet tarafından uygulanan bu tetanoz aşıları ile gelecek nesillerin, tetanoz riskine karşı çok daha dayanıklı olması sağlanıyor. Ayrıca çocukların tetanoz aşısı yaptırmaları, son derece hassas olan vücutlarının tetanoz gibi son derece ciddi bir rahatsızlığa karşı daha düşük bir direnç göstermesinden kaynaklı ölümcül risklerin ortaya çıkmaması açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Tetanoz aşısının yetişkinler tarafından da yaptırılması gerekir. Bu noktada tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır ve yaptırmak zorunlu mu gibi konularda ise devlet tarafından zorunluluk bulunduğu bildiriliyor. Yani Türkiye’ de yaşayan her vatandaşın mutlaka 10 yılda bir olacak şekilde tetanoz aşısı yaptırması gerekiyor.

10 yılda bir olacak şekilde yaptırılması gereken ve zorunlu olan tetanoz aşısı ile yetişkin bireylerinde tetanoz riskine karşı koruma altına alınmaları sağlanıyor. Böylelikle en ufak bir ihlal nedeni ile toplumda ciddi bir tetanoz salgınının meydana gelmesinin önüne geçilebiliyor.

Zorunlu Tetanoz Aşısını SSK Karşılıyor Mu?

Devlet tarafından zorunlu olarak yaptırılması belirtilen tetanoz aşısı ile ilgili olarak tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır ve ücretli mi şeklinde sorularda gündeme geliyor. Devlet tarafından vatandaşlara zorunlu olarak yaptırılması belirtilen bir aşı türü olması nedeni ile tetanoz aşısını 10 yılda bir aşılama dönemi gelmesinden dolayı yaptıracak vatandaşlar herhangi bir ücret ödemiyor. Üstelik vatandaşların zorunlu tetanoz aşısı yaptırdıkları dönemde sigortalı ya da sosyal güvence kapsamı altında bulunup, bulunmadıkları fark etmiyor. Yani her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı devlet tarafından yaptırılan zorunlu tetanoz aşısından ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Ancak bu noktada bu ücretsiz tetanoz aşısının sadece 10 yılda 1 olması durumunda karşılandığının unutulmaması gerekmektedir. Yani eğer 10 yılda bir olacak şekilde ücretsiz yapılan tetanoz aşısı dışında yaşanan bir olağan dışı durumda ortaya çıkan tetanoz riskine ve tabii ki önlem amacı ile yaptırılmak istenene tetanoz aşılarında ise tetanoz aşısı fiyatı ödenerek, aşı yaptırılabiliyor.

Zorunlu Tetanoz Aşısı Nerede Yaptırılır?

Her 10 yılda bir yaptırılması zorunlu olan ücretsiz tetanoz aşısı eski sağlık ocakları yeni adı ile Aile Sağlık Birimleri ve kamu hastaneleri aracılığı yaptırılabilir. Yani vatandaşlar 10 yılda 1 gelen tetanoz aşısı döneminde sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunarak, ücretsiz tetanoz aşısı yaptırabilme şansına sahip olabilmektedir.

Tetanoz Hastalığı Nedir?

Eski dönemlerde toplum tarafından kazıklı humma olarak da adlandırılan tetanoz hastalığı temel olarak ‘Clostridium Tetani’ isimli bir bakterinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Toprakta yaşayabilme özelliğine sahip olan tetanoza yol açan bu bakterinin vücuda girmesi ile hemen tetanoz hastalığı baş göstermez. Çünkü bu bakterinin vücutta salgılamakta olduğu toksinler ile tetanoz hastalığı gelişir. Bu çerçevede de bakterinin vücuda girmesinden sonra belirli bir kuluçka dönemi bulunmaktadır. Bu kuluçka dönemi içerisinde toksin salınımı başlar ve vücuttaki geri döndürülemez tetanoz hastalığı mümkün olabilir. Bu nedenle de günümüzde tetanoz aşısı geliştirilmiştir. Bu doğrultuda tetanoza yol açan bakterinin vücuduna girmiş olduğu kişilerin en kısa süre içerisinde yaptırılması gerekmektedir.

Tetanoz riski yaşayan kişilerin en kısa zaman dilimi içerisinde sağlık kuruluşuna başvurarak 72 saate kadar tetanoz aşısını yaptırması gerekir. Böylelikle ilk doz tetanoz aşısı ile kuluçka dönemine engel olunmaya başlanır. Ancak bu tetanoz riskinin vücuttan tamamen atılabilmesi için tek doz yeterli değildir. Daha sonra uzman doktorlar tarafından belirlenecek 3. Gün, 7. Gün ve 21. Gün olmak üzere tetanoz aşısı doz uygulaması devam eder. Bu şekilde tetanoz aşısı riskinin tamamı ile vücuttan atılması sağlanabilir.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz aşısı, modern çağda toplum genelinde tetanoz riskinin önemli oranda düşürülmesini sağlıyor. Bu şekilde binlerce ve hatta milyonlarca hayatın kurtulmasına yardımcı olan tetanoz aşısı, özel olarak doğrudan tetanoza neden olan söz konusu bakteri ve salgıladığı toksinler ile savaşmaz. Çünkü tetanoz aşısı temel olarak toksoid olarak tabir edilen inaktive toksin tipidir. Yani tetanoz aşısı içerisinde difteri, tetanoz ve boğmaca şeklinde zararsız hale getirilmiş olunan toksinleri içermektedir. Bu şekilde vücudun bu bakteriye ve toksinlerine karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Böylelikle de vücudun bu toksin ve bakteri ile karşı karşıya kaldığında vücuttan atılımı için yüksek bir direnç gösterebilmesi sağlanabilmektedir.

Tetanoz aşısı yaptıran kişilerde çeşitli yan etkiler gözlemlenebilir. Ancak bunlar olağan bir süreçtir. Buna göre tetanoz aşısının enjekte edildiği bölgede kızarıklık ve şişlik, kaşıntı, bölgesel ağrılar, ateş yükselmesi gibi yan etkiler görülür. Bu yan etkilerin kalıcı ve uzun süreli olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının da büyük bir önemi bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı