Sağlık

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Toplum genelinde tetanoz olarak bilinen ve diğer adı ile kazıklı humma olan rahatsızlık aynı zamanda da ‘gram-pozitif’ olarak bilinmektedir. Temel olarak anaerobik bir basil olarak tanımlanan ‘Clostridium tetani’ isimli bakterinden oluşmaktadır. Özellikle de vücut genelinde bulunan çizgili kaslarda ciddi sertlik ve kasılma durumlarının ortaya çıkmasına neden olur. Tetanoz genel olarak toksik bir durumdur ve hayati risk teşkil edecek enfeksiyon rahatsızlığı olarak bilinir. Bu doğrultuda da toplum genelinde en fazla endişe duyulan sağlık sorunlarından birisi olan tetanoz ile ilgili olarak modern tıp tarafından çözümler geliştirilmiştir. Tedavi edilebilir rahatsızlıklardan birisi olan tetanoz ile ilgili olarak aşı uygulanıyor. Özel bir tetanoz formülü taşıyan aşı sayesinde bu tip durumlara maruz kalan kişilerde önleyici etkiler oluşturulabilmektedir. Ancak bu durum toplum genelinde tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor. Yani tetanoz oluşumuna neden olabilecek bir durum ile karşı karşıya kalındığında, tetanoz oluşumunun tıbbi müdahale ile engellenebilmesi amacı ile yapılması gereken aşının, ne kadarlık bir süre içerisinde yapılması gerektiği en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çünkü tetanoz oluşumuna neden olabilecek bir durum ile karşı karşıya kalındığında, olayın yaşanmasıyla birlikte tetanoz oluşumu söz konusu olmaz. Belirli bir süre içerisinde vücut genelinde etkisini gösterir ki bu süreç içerisinde gerekli olan tıbbi müdahalelerin gerçekleştirilmesi, oluşumunu önleyerek, kişinin hayati riskten kurtulması sağlanabilmektedir.

Tetanoz Aşısı İçin İdeal Süre

Tetanoz oluşumuna neden olabilecek bir durum ile karşı karşıya kalınabilmesi, günlük yaşantı içerisinde son derece yüksek olasılıktır. Misal olarak paslı bir çivi batması ya da paslı bir metalı açık yaraya temas etmesi gibi pek çok durum dolayısı ile tetanoz riski ortaya çıkabilir. Bunun dışında tetanoz taşıyıcısı açısından en aktif canlıların başında gelen köpekler tarafından ısırılma da tetanoz riskinin kişide ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tip durumlardan herhangi birisi ile karşı karşıya kalan ve tetanoz riski yaşayan kişiler tarafından tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusu gündeme gelebiliyor. Aslında günümüz modern yüzyıl tıbbının gelişiminin son derece ileri serviyede olması tetanoz aşısı için önemli bir zaman aralığı oluşturmaktadır. Yani günümüzde tetanoz riskiyle karşı karşıya kalmasından mütevellit tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusunu merak edenler için tıbbi olarak verilen yanıt 36 saattir. Ancak tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusunun yanıtını oluşturan 36 saat ortalama bir saattir.

Bunun en temel nedeni ise tetanoz riskini oluşturan durumun vücuttaki yeri ve durumuna göre aşının uygulanması süresi üzerinde değişkenlik oluşturmaktadır. Ancak günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) tarafından ilk 36 saat içerisinde tetanoz riski için aşılama işleminin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Tetanoz Nedir?

Toplumda en fazla endişe duyulan durumlardan birisi olan tetanoz, temel olarak toprak üzerinde yaşama özelliğine sahip olan anaerobik bir bakteri tarafından oluşturulan ve hayati risk taşıyan bir rahatsızlıktır. Tetanoz hastalığına neden olan ana etken söz konusu bakterinin kendisinden ziyade ortaya çıkarmakta olduğu vücut içerisindeki artıklar şeklinde belirtilir. Bu neden ile de söz konusu bakterinin kişinin vücuduna giriş yapmasından sonra belirli bir ‘kuluçka’ süresi bulunmaktadır. Bu kuluçka süresinin tamamlanmasına kadar da tetanoz hastalığına karşı önleyici bir aşılamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Böylelikle tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusunun yanıtını oluşturmaktadır. Toprak üzerinde yaşayabilen bakterilerin deri üzerinde meydana gelen en ufak sıyrık ve yaralanmalardan kaynaklı olarak vücuda giriş yapabilmeleri mümkündür. Günümüzde tıp dünyasında yapılan kapsamlı araştırmalara göre tetanoz hastalığına yol açan söz konusu bakterilerin vücuttaki kuluçka sürelerinin 2 gün ile 12 gün aralığında değiştiği belirlenmiştir.

Bakterinin vücuttaki kuluçka süresinin en minimum dilimi olan 2 günden önce tetanoz aşısının yaptırılması gerekir. Buna göre de uzmanlar tarafından tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusunun yanıtını merak edenler için iki gün dolmadan yaklaşık olarak 36 saat içerisinde ilk tetanoz aşısının yaptırılmış olmasını öneriyor. Bu noktada ilk tetanoz aşısı olarak 36 saat sürenin verilmesi daha fazla aşı yapılacağı anlamına gelir. Çünkü tek bir aşı ile kesin sonuç alınabilmesi mümkün değildir. Ancak belirli bir periyot içerisinde aşının uygulanmaya düzenli olarak devam edilmesi gerekebilir. Bu noktada hastanın durumu ve bakterinin vücuttaki etkileri önemli bir rol üstlenmektedir. Günümüzde toplumsal bir durum ve etkiye sahip olması nedeni ile tetanoz riski oluşturabilecek her türlü durumda devlet tarafından kurumları aracılığı ile son derece ciddi ve istisnasız bir politika izlenir. Yani tetanoz riski veya şüphesi ile sağlık kuruluşlarına gelen hasta için diğer hastalardan ayrı ve özel bir muayene protokolü uygulanır.

Tetanoz Tedavi Edilebilir Mi?

Modern yüzyılda tıp teknolojisinin gelişimi son derece ileri seviyelerde olsa da bazı rahatsızlıklar açısından kesin tedaviler henüz sağlanabilmiş değildir. Bu çerçevede de tetanoz rahatsızlığı içinde kesin bir tedavi sağlayacak yöntem geliştirilememiştir. Bununla beraber tetanoz hastalarının 80% oranındaki bir kesimi tedavi imkanına sahip olabilmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre tetanoz rahatsızlığı nedeni ile hayatını kaybeden hastaların oranı ise 20% seviyesindedir. Özellikle hastalar son derece zorlu bir süreç geçirir. Hastanın kemiklerinde kırıkların meydana gelmesine neden olabilecek düzeyde vücutta kasılmaların oluştuğu oldukça zorlu ve acı dolu bir vefat süreci söz konusu olur. Bu yüzden toplumda tetanoz hastalığı ve risklerine ilişkin bilinçlendirme kampanyaları hem sağlık kuruluşları hem de devlet tarafından aktif şekilde sürdürülmektedir. Bu nedenle de toplumda kişilerin karşı karşıya kaldıkları tetanoz riskini mutlaka ciddiye almaları ve her olasılığa karşı Dünya Sağlık Örgütü tarafından tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı sorusu için belirlemiş olduğu 36 saatlik süre içerisinde ilk tetanoz aşılama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz riskinin ortadan kaldırılması açısından tamamıyla hayati bir önem taşıyan tetanoz aşısı özel bir formül barındırmaktadır. Söz konusu tetanoz aşısı sayesinde vücutta tetanoz hastalığının oluşumuna yol açan bakterinin canlı olmayan durumunun ya da yalnızca hücre duvarlarının kişi vücuduna enjekte edilmesi ile rahatsızlığa karşı vücutta direnç oluşturulması sağlanır. Günümüzde yapılan tetanoz aşılama işlemleri küçük yaşlarda uygulanan bir politikadır. Yani çocuk yaştan itibaren vücudun bu rahatsızlığa karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Bunun için okullarda ya da ilk doğum döneminde hastanelerde tetanoz aşısı gibi çeşitli aşılama işlemleri uygulanır. Bununla birlikte tetanoz riski oluştuğunda ilk 36 saat içerisinde uygulanan tetanoz aşıları ile önemli oranda önleme sağlanıyor. Tetanoz riskinin vücuttan tamamen atılabilmesi için 5 dozluk bir aşılama periyodu uygulanır. Bu aşılama sürecinde ilk 36 saatte uygulanan aşılamanın ardından ilk ayın sonunda ikinci doz uygulanır. Bundan sonraki 6 aylık süreç sonunda üçüncü doz ve bir sene sonra dördüncü doz uygulanır. Son doz ise 2 sene sonunda uygulanır. Bu şekilde aşılama takvimi uygulanarak, tetanoz riskinin ilerleyen süreçte artış göstermesinin önüne geçilir. Aynı zamanda da toplum genelinde bu ciddi uygulamalar ile yayılımının da önüne geçilebilmesi mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı