Sağlık

Tetanoz Aşısı Fiyatları

Modern tıp öncesi dönemde, dünyanın her yerinde tetanoz çok sayıda cana mal olmuş son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle de kolay şekilde bulaşıcı özelliğe sahip olması nedeni ile vücutta ciddi semptomlara ve hatta ilerleyen süreçte hayati riske dahi neden olabiliyor. Dünyada bu tip gelişmelerin yaşanması çerçevesinde yapılan uzun yıllara dayanan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda önüne geçilebilmesi amacı ile bir ilaç geliştirildi. Tetanoz aşısı olarak belirtilen bu ilaç sayesinde tetanozun vücutta kuluçka döneminde iken kontrol altına alınması ve ilerleyişin durdurularak, vücuttan tamamen atılabilmesi sağlanabiliyor. Böylelikle hastalığın ilerlemesi ve kişinin sağlığına yeniden kavuşturulabilmesi sağlanabilmektedir.

Tetanoz hastalığı, temel olarak ‘Clostridium tetani’ olarak isimlendirilen bakteri tipinin yol açtığı hayati risk taşıyan bir sinir sistemi enfeksiyonu olarak açılanır. Söz konusu bakterler, vücuda giriş yaptıkları zaman ‘tetanospasmin’ isimli bir zehrin vücuda yayılmasını sağlar. Bu zehir, doğrudan kasların kontrolünü gerçekleştiren omurilik tarafından sinir sinyallerine engel teşkil edilmesine yol açar. Temel olarak tetanoz riskinin ortaya çıktığı kişilerde tetanoz belirtileri de görülür. Bu tetanoz belirtileri normal şartlar altında riskin oluşmasına yol açan olayın ardından ilk hafta ile 3 hafta aralığında ortaya çıkmaktadır. Yani tetanoz belirtileri bu 3 haftalık süreç içerisinde kendisini somut şekilde göstermeye başlar.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Modern çağda önüne geçilebilmiş son derece salgın rahatsızlıklardan birisi olan tetanoz için geliştirilmiş aşılar bulunmaktadır. Tetanoz aşısı, pek çok diğer aşıda olduğu gibi doğrudan vücudun söz konusu viral ve enfeksiyonel bakterilere karşı bağışıklık kazanabilmesine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Yani aşının içerisinde yer alan formüller doğrudan bakterinin kendisi ile savaşmaz. Bunun yerine hastaya yapılan tetanoz aşısı ile vücuda ölü ve ideal seviyede ‘Clostridium tetani’ isimli bakterinin enjektesi yapılır. Böylelikle vücudun bu bakterinin yapısına ilişkin bağışıklık ve direnç kazanarak, vücuda giren ve kuluçka dönemi içerisinde olan tetanoza yol açacak bakterilerin tamamı ile vücuttan atılabilmesi için savaşmasını sağlar. Böylelikle vücuda girmiş olan tetanoza yol açan bakterilerden arındırılma ile ölümcül risk taşıyan hastalıktan kurtulabilmek mümkündür. Ancak toplumda bilinen aksine tetanoz aşısı tek doz ile olumlu sonuçlar sağlamaz. Çünkü bu yeterli direnç yükselmesini sağlamaz. Bu nedenle de günümüzde tetanoz aşısı için hem Sağlık Bakanlığı hem de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenmiş olan ilk tetanoz aşısı süreleri ve sonrasında uygulanacak doz takvimi önerileri bulunmaktadır. Hekimler bu doğrultuda hareket ederek, tetanoz riskinin önüne geçebiliyor.

Tetanoz Aşıları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadardır?

Günümüzde tetanoz riskinin ortadan kaldırılması ve tetanoz hastalığının tedavi edilebilmesi amacı ile uygulanmakta olan tetanoz aşısı bulunmaktadır. Bu tetanoz aşısı sayesinde, vücuda giren tetanoza yol açan bakterilerin kuluçka döneminde iken yok edilebilmesine yardımcı olur. Tetanoz aşısı fiyatı da en çok merak edilen konulardan birisidir. Günümüzde sağlık kuruluşlarında bulunduğu gibi acil durumlara yönelik olarak satışı da gerçekleştirilmektedir. Yani vatandaşlar tetanoz aşısı fiyatları üzerinden ödemede bulunarak, tetanoz aşısını bireysel olarak temin edebilme imkanına sahip olabilmektedir. Tetanoz aşısı, günümüz Türkiye’ sinde eczaneler aracılığı ile vatandaşa satışı gerçekleştirilmektedir.

Eczanelerde kolay bir şekilde bulunabilen tetanoz aşısı fiyatları ile ilgili olarak kafa karışıklığına neden olabilen bir durum mevcuttur. Bu duruma göre tetanoz aşısının eczanelerde 2 farklı isim ile satışa sunuluyor olmasıdır. Yani eczanelerden temin edilmek istenen tetanoz aşısı için eczanelerde, vatandaşlara 2 farklı tetanoz aşısı seçeneği sunulmaktadır. Tetanoz aşısı fiyatları ve isimleri çerçevesinde eczanelerde sunulan tetanoz aşısı seçenekleri;

  • Tetavax tetanoz aşısı,
  • Tetraxim tetanoz aşısı,

Şeklindedir. Eczanelerde satışı gerçekleştirilmekte olunan Tetavax tetanoz aşısı fiyatı 14,37 TL düzeyindedir. Bununla birlikte ikinci seçenek olan Tetaraxim tetanoz aşısı fiyatı ise 27.82 TL şeklindedir. Bu şekilde her iki ilacında tüm vatandaşlar tarafından bütçelerini sarsmadan kolay bir şekilde satın alabilmeleri mümkün olabilmektedir. Üstelik her iki ilaca da Türkiye’ nin her yerinde yer alan eczaneler aracılığı ile satın alınabilmektedir.

Eczanelerde Tetavax ve Tetraxim tetanoz aşısı olarak 2 farklı seçeneğin sunuluyor olması, vatandaşların bu tetanoz aşısı ilacının arasında ne gibi bir fark bulunduğunu merak etmesine neden oluyor. Aslında eczanelerden temin edilebilen Tetavax ve Tetraxim tetanoz aşıları arasında çok önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Söz konusu ilaçlar arasındaki ayrım temel olarak Tetraxim isimli ilacın tetanoz etkenleri ile birlikte ‘boğmaca’ ve ‘difteri’ rahatsızlıklarına karşı da vücudun ciddi bağışıklık kazanabilmesine yardımcı olan etkiler göstermesidir.

Tetanoz Aşısını Sigorta Karşılıyor Mu?

Günümüzde tetanoz oranlarının toplum genelinde önemli oranda düşürülmesi açısından çok önemli etkiler oluşturan tetanoz aşısı, modern dünyada eczanelerden satın alınabiliyor. Tetanoz aşısının yaptırılması zorunludur. Bu noktada devlet tarafından tetanoz rahatsızlığının yaygınlaşmasının ve toplumda ciddi seviyelerde ölümcül vakaların yaşanmasına neden olmasının önüne geçilebilmesi amacı ile yürütmekte olduğu politikaları bulunuyor. Tüm dünyada hem devletler hem de sağlık örgütleri tarafından yürütülen tetanoz hastalığına karşı bilinçlendirme ve tabii ki önleyici çalışmalar bulunmaktadır. Bu çerçevede de Türkiye’ de normal bir vatandaşın 10 yılda bir olacak şekilde zorunlu tetanoz aşısı yaptırması gerekmektedir. Bu nedenle de devlet tarafından vatandaşların tetanoz aşılarını 10 yılda bir ücretsiz olarak kamu hastaneleri ve diğer sağlık kuruluşları aracılığı ile yaptırabilmelerine yardımcı olmaktadır. Yani devlet, vatandaşın tetanoz aşısı yaptırmasını sağlamak amacı ile ücretsiz olarak destek vermektedir. Ancak bu tetanoz aşısı ile ilgili olarak olağan dışı ihtiyaçlarda eczanelerden tetanoz aşısı fiyatları için ödemede bulunarak, tetanoz aşısı alınıp, sağlık kuruluşları aracılığı ile yaptırılabilmektedir.

Türkiye’ de 10 yılda bir yetişkin vatandaşların yaptırması gereken tetanoz aşısı haricinde ek bir tetanoz aşısı yaptırması gereken vatandaşlar tetanoz aşısı fiyatları üzerinden satın alım gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu noktada tetanoz riski oluşturabilecek bir durum ile karşı karşıya kalınması ya da önlem amacı ile tatanoz aşısı yaptırmak isteyen kişiler, eczanelere başvuru gerçekleştirerek, kolay bir şekilde tetanoz aşısı satın alımını gerçekleştirebilmektedir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Var Mıdır?

Günümüzde tetanoz aşısı son derece ciddi etkiler oluşturmaktadır. Tetanoz gibi son derece önemli ve ölümcül risk taşıyan bir rahatsızlığın tedavi edilebilmesi amacı ile uygulanmakta olan tetanoz aşısının, zaten zayıf düşmüş olan vücutta farklı yan etkiler oluşturabilmesi mümkündür. Buna göre günümüzde tetanoz aşısı yaptıran kişilerin vücutlarında görülebilen yan etkiler arasında;

  • Ateşin yükselmesi,
  • Baş ağrısı,
  • Vücutta halsizlik hali,
  • Aşının enjekte edildiği noktada uyuşma,
  • Vücutta sindirim sisteminde problemlerin meydana gelmesi,
  • Aşının enjekte edildiği bölgede kızarıklık ve şişlik,
  • İdrar ve dışkıda kan oluşumu,
  • Alerjik reaksiyon,

Gibi vücut semptomları yer almaktadır. Yani vücutta tetanoz aşısı yan etkisi olarak bu tip etkiler, tetanoza yol açan bakterinin vücuttaki kuluçka dönemine ilişkin olarak 7 gün ile 21 günlük süreçte çıkarabileceği belirtilere ek olarak bu yan etkilerin görülebilmesi mümkündür. Bu neden ile de tetanoz ve tetanoz aşısı ile ilgili olarak bilinçli olunması ve dikkatli şekilde hareket edilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda sağlık kuruluşlarından destek alınması ve uzman görüşlerine başvuru gerçekleştirilmesi hayati bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı