Sağlık

Terlemeye Hangi Bölüm Bakar?

Sağlıklı bir vücut, yoğun tempo ve efor sonrasında vücuttan ciddi düzeyde sıvı atışı gerçekleştirir. Terleme olarak değerlendirilen bu durum pek çok kişide oldukça yoğun ve aşırı düzeyde görülebiliyor. Bu durumda kişinin çok fazla şikayetçi olmasına neden olabiliyor. Toplumda nüfusun önemli kısmında görülen terleme problemleri ciddi sıvı kaybına yol açtığı gibi kötü görünüm ve hoş olmayan koku oluşumları gibi etkenlerinde meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu nedenle de pek çok kişi aşırı terleme problemlerine yönelik olarak günümüzde tıbbi alanda çözüm arayışı içerisinde bulunuyor. Bunun içinde uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmek istenebiliyor. İşte bu noktada terlemeye hangi bölüm bakar şeklinde bir soru olağan şekilde meydana gelebiliyor. Yani terleme şikayetleri bulunan kişilerin profesyonel tedavi alailmesi için hangi doktora ve uzmanlığa başvuru gerçekleştirmesi gerektiğini bilmiyor. Bu tip konularda deneyimsiz olan kişiler açısından bu son derece normal bir durumdur. Özellikle de vücudun farklı noktalarında meydana gelebilen terlemenin bölgeye göre değişen etkilerinin olup, olmadığı ya da doğrudan genel bir vücut sorunu olarak değerlendirildiği gibi sorularında gündeme gelmesine neden oluyor.

Yüz terlemesi, kafa terlemesi, el ve avuç terlemesi, koltuk altı terlemesi, ayak terlemesi, vücut terlemesi, sırt telemesi, karın terlemesi ve kalça terlemesi gibi farklı terleme problemleri söz konusu olabilir. Bunlardan herhangi birini ya da birkaçını yaşayan hastalar tarafından terlemeye hangi bölüm bakar sorusunun gündeme gelmesine neden olur. Bu kapsamda terleme şikayeti bulunan kişilerin söz konusu değişkenlere ve söz konusu problemin mevcut olduğu vücut bölgelerine göre başvuru gerçekleştirilecek uzmanlığında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.

Bölgesel Terleme İçin Hangi Bölüme Başvurulur?

Yüz, el, koltuk altı ve ayak terlemesi gibi bölgesel terleme şikayetleri için vatandaşların ‘Dermatoloji’ bölümüne başvuru gerçekleştirmeleri gerekiyor. Dermatoloji alanında b u tip terleme sorunlarıan yönelik tedaviler ameliyatsız şekilde uygulanır. Bu tip bölgesel terlemeler ile ilgili olarak vatandaşlara ameliyatlı tedavi yöntemleri için Göğüs Cerrahisi bölümüne başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Bu aşamada hastaların terleme şikayetlerinin temel ortaya çıkış nedenleri büyük bir önem taşımaktadır.

Genel Terleme İçin Hangi Bölüme Başvurulur?

Vücut genelinde veya gövde bölgesi içerisinde meydana gelen terleme şikayetleri ile ilgili olarak hastaların başvuru gerçekleştirmeleri gereken bölüm, bölgesel terleme şikayetlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu çerçevede de vücudunun her noktasında ya da gövde bölgesinde terleme şikayetleri bulunuyor ile ‘İç Hastalıkları’ ya da ‘Endokrinoloji’ bölümlerine başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Gece Terlemesi İçin Hangi Bölüme Başvurulur?

Gece terlemesi olarak bilinen problem, günümüz modern toplum yaşantısında önemli oranda görülmektedir. Gece uykusu sırasında vücutta meydana gelen aşırı terleme, yarattığı sıcaklık ve daha sonra kişi üzerinde kuruması dolayısı ile çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca uyku kalitesinde son derece olumsuz şekilde etkileyebilen bu tip bir terleme şikayetinin dikkate alınması ve gerekli olan tedavilerin uygulanmasına önem verilmesi gerekmektedir. Gece terlemesi şikayetleri bulunan kişiler, terlemeye hangi bölüm bakar şeklinde bir soruyu da doğal olarak deneyimsizlikleri ve yeterli bilgiye sahip olmamaları nedeni ile ortaya çıkartabiliyor. Aslında gece terleme problemleri için hastaların tıpkı genel vücut terleme şikayetlerinde olduğu gibi ‘İç Hastalıkları’ bölümüne ya da ‘Göğüs Hastalıkları’ bölümüne başvuru gerçekleştirmesi gerekir. Bu şekilde geceleri uyku sırasında uyku kalitesini düşüren ve hatta uyanmaya dahi neden olabilen gece terlemesi şikayetlerinin ortadan kaldırılabilmesi açısından gerekli olan cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavilerin uzman kontrolünde başlatılabilmesi sağlanabilmektedir.

Terleme şikayetlerinin mutlaka ciddiye alınması ve gerekli olan tedavilerinin yaptırılmasına önem gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle de kişilerin günlük yaşamlarını dahi olumsuz şekilde etkilemesi nedeni ile doğru ve erken zamanda tedavilerin yaptırılması oldukça büyük bir önem taşıyor. Günümüzde pek çok kişi terleme halinin doğal bir süreç olduğunu düşünüyor ve bu neden ile de uzman doktora bu konu ile ilgili olarak başvuru gerçekleştirmeyebiliyor. Ancak terleme ne kadar doğal ve sağlıklı bir süreç olsa da olmaması gereken yerlerde ya da aşırı miktarlarda meydana gelmesi durumunda kişilerin yaşadıkları terleme durumunun altında farklı bir problem yattığına işaret edebilir.

Bunun en iyi şekilde tespit edilerek, gerekli olan bir tedavi süreci söz konusu ise bunun başlatılabilmesi için mutlak suret ile uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman doktorlar tarafından terlemenin bölgesine göre belirlenmiş olan test prosedürleri uygulanmaktadır. Bunun için kişinin terleme yaşadığı bölgelere özel testler başta olmak üzere kan testleri gibi çeşitli değerlendirmeler gerçekleştirilir. Bu şekilde hastadaki terleme durumunun hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiğinin tespit edilmesi sağlanarak, gerekli olan tedavi sürecine erken şekilde başlanır. Böylelikle hastanın gündelik yaşantısında dahi çok ciddi olumsuz etkilere neden olabilen ya da çok ciddi bir sağlık sorunu riskinin mevcut olmasından dolayı terleme şikayetinin yaşanıp, yaşanmadığı belirlenerek, gerekli olan tedavilerinin uygulanmaya başlanması mümkün olur.

Terleme Nedir?

Vücutta, ter bezlerinin faaliyetlerini yerine getirerek, yoğun tempo ve aşırı efor durumunda vücuttan dışarıya bir sıvı salımı gerçekleştirir. Özellikle de sıcak alanlarda ortaya çıkan terleme sorunu genel olarak yaz aylarında kişilerde çok daha yüksek oranlarda görülmektedir. Vücut tarafından terlemenin meydana getirilmesi hoş olmayan bir durum olarak değerlendiriliyor olsa da yapılan bilimsel araştırmalara göre insan vücuduna oldukça önemli faydaları olduğu belirlenmiştir. Bunun nedeni ise terleme halinin vücutta soğuma sağlanmasına yardımcı olan doğal bir sistem olduğu belirlenmiştir. Terleme şikayetleri yoğun olarak koltuk altı, ayak, avuç içi ve sırt bölgelerinde oldukça yoğun şekilde görülmektedir. Her açıdan sağlıklı olan bir insan vücudunda 2 milyon ile 4 milyon aralığında ter bezi bulunur. Bu ter bezleri çocukluk döneminde kısmi olarak çalışırken, ergenlik dönemi içerisinde tüm ter bezleri aktif hale gelerek, tam performansta çalışma gerçekleştirmeye başlar.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre kadınların vücutlarında, erkeklerin vücutlarına oran ile daha yüksek miktarda ter bezi bulunur. Bu şekilde somut olarak belirlenen ciddi bir fark olmasına karşın erkeklerin vücudunda kadınlara oranla daha az miktarda olan ter bezleri, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla bulunan ter bezlerine göre çok daha yüksek aktiflik gösterir. Yani erkeklerde, kadınlara oranla ter bezleri daha fazla çalışır ve daha fazla terleme durumunun yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi tamamen doğal insan vücudu fonksiyonu olarak ortaya çıkan terlemenin dışında çok aşırı terleme sorunu yaşanıyor ve söz konusu olağan terleme durumuna yol açabilecek etkenler söz konusu değil ise aşırı terleme sorunu meydana geldiğine işaret edebiliyor. Tıp literatüründe ‘hiperhidroz’ olarak isimlendirilen bu çok aşırı terleme problemine karşı günümüz modern tıp dünyasında uygulanmakta olan çeşitli tedavi teknikleri bulunmaktadır. Bu neden ile de aşırı terleme şikayetleri bulunan kişilerin mutlaka en kısa zaman dilimi içerisinde uzman doktora yaşadıkları terleme sorunun niteliğine göre başvuru gerçekleştirmesi gerekir. Bu şekilde terleme şikayetlerinden kurtulabilmesi mümkün olur. Terleme fonksiyonunun vücuttan tamamen atılmasından ziyade tedavilerde, terleme halinin ve yoğunluğunun olağan seviyelerine indirilmeye yani belirli bir dengeye oturtulabilmesi amacı ile müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Çünkü her ne koşulda ve etkide olursa olsun bir insan vücudu açısından terleme hali tamamen sağlıklı bir süreçtir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı