Mobil Teknoloji

Telefonlar Kısa Devre Yapar Mı?

Günümüzde akıllı cihazlar yaşamın her alanında yaygın olarak kullandığımız ürünler haline geldi. Bu durum son yıllarda şarj yetmemesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamıza dahi neden olabiliyor. Bu doğrultuda da günümüzde akıllı cep telefonlarının oldukça yoğun şekilde kullanımı açısından somut bir kanıt teşkil etmektedir. Son yıllarda sıkça kullandığımız akıllı cep telefonları ile ilgili olarak merak edilenlerden birisi de telefonlar kısa devre yapar mı oluyor. Cihazın şarjının çok kısa zaman dilimlerinde kullanım performansından harici olarak bitmesi, ani şekilde kapanma yaşaması ya da ani şekilde sesinin açılması ve kapanması gibi durumlar ile karşı karşıya kalan kişilerin ilk aklına gelen telefonun kısa devre yapmış olduğu oluyor.

Akıllı cep telefonları günümüzde üretilen her bir elektrikle çalışma gerçekleştiren cihazlarda olduğu gibi kısa devre yaşayabiliyor. Bu nedenle de telefonlar kısa devre yapar mı sorusunun yanıtı olumlu yönde oluyor. Sık şekilde görülebilen telefon kısa devre yapma sorunu telefonun tekrar kullanılabilir duruma getirilememesine dahi neden olabilir. Bu neden ile de mutlaka kısa devre yapan akıllı cep telefonunun bu sorununun dikkate alınarak, gerekli olan işlemlerin yerine getirilmesine önem gösterilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda akıllı cep telefonunuzda kısa devre meydana gelmiş ise onarımı son derece pratik bir şekilde gerçekleştirilebileceğini unutmamalısınız. Bu şekilde akıllı cep telefonunuzu ve tabii ki içerisinde yer alan kişisel verilerinizi kaybetmemek için mutlaka kısa devre sorunu için onarım gerçekleştirilmesine önem göstermelisiniz.

Akıllı Telefonda Kısa Devre Neden Olur?

Günümüzde son derece yoğun şekilde kullandığımız akıllı cep telefonlarında kısa devre pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu noktada ilk sırada ise akıllı cep telefonunun suya temas etmesidir. Çünkü su ve elektrik kısa devrenin en önemli iki ana faktörünü oluşturmaktadır. Bu durumda akıllı cep telefonunuzu suya düşürmüş ya da üzerine su dökmüş iseniz kısa devre meydana gelebilir. Bununla birlikte en oranı çok yüksek ve soğuk olan mekandan, çok sıcak bir alan geçilmesi de akıllı telefonunuzda nem nedeni ile kısa devre meydana gelmesine yol açabilir.

Bu kapsamda eğer nemli ve soğuk bir mekandan sıcak mekana giriş yapılacak ise mutlaka kısa devre olasılığına karşı telefonu aniden açmak yerine yavaş yavaş açıp, ısınmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle kısa devre yaşama olasılığını önemli oranda engelleyebilmek mümkün olur. Akıllı telefonunuzu suya düşürdükten sonra tamamen kapatıp ve bataryasını çıkartarak, kurutsanız da ana kart ya da işlemci parçasında bir damla dahi su kalsa kullanım sırasında kısa devre olasılığıyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden suya düşen telefon için mutlaka doğru bir şekilde kurutma ve kontrol yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı