Cilt Bakımı

Tarçının Yararları

Tarçının Yararları

Uzak Doğu’nun tüm dünyaya armağanı olan tarçın; hafızayı güçlendirdiği yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konmuş mucizevî bir baharattır ve tarçın ağacının kabuğundan elde edilir.

 

Tarçın; adet dönemi öncesinde de kadınlarda adet geciktirmesini sağlayan doğal bir ilaçtır, vücutta iltihap önleyici bir etkiye sahiptir ve kişinin insülin direncini arttırır.

 

DOĞANIN İNSANLIĞA HEDİYESİ TARÇIN

 

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan tarçın; saleplerden keklere, kurabiyelerden birbirinden lezzetli tatlılara kadar birçok ürünün altın değerindeki aroması, doğal tatlandırıcısı olup, soğukların getirdiği hastalıklara karşı da koruyucu bir özelliğe sahiptir.

 

Tarçın ağacının kabuk ve yapraklarından elde edilen, Tanrı mucizesi tarçının faydalarını birkaç başlık altında toplayacak olursak;

 

*Tarçın; kişinin kan şekerini düşürmede etkilidir, aynı zamanda hazmı kolaylaştırıcı etkisi sebebiyle de sindirim sistemini düzenleyici bir özelliğe sahiptir.

*Unutkanlık, Alzheimer gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tarçın özlerinin; yapılan klinik araştırmalar neticesinde hastalığın gerilemesinde etkin rol oynadığı ortaya konmuştur. Yüksek kolesterol hastaları için de tuz ve şekerden ziyade tatlı ve yemeklerde tarçın kullanımları önerilmektedir. Kısacası tarçın; kolesterol, unutkanlık gibi pek çok hastalığın tedavisinde ve gerilemesinde önemli bir işleve sahiptir.

 

*Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliği olan tarçın; yemeklerden sonra uzun süre insan bedeninde tokluk hissi yaratarak zayıflamak isteyenlere de bu konuda yardımcı olmaktadır. Kan şekerinde meydana gelen ani dalgalanmalar kişiyi çabuk acıktırır, tarçın tüketimi kan şekerini dengeler, dolayısıyla ani acıkma ve kilo alımlarının önüne geçer.

 

*Gündelik hayatın, trafik ve iş temposunun getirdiği stresin insan vücudunda yarattığı baş ve karın ağrısı, mide kasılmaları gibi durumlarda yapılan tarçın tüketimi; ağrıları doğal yoldan kesen bir antibiyotik işlevi yüklenmektedir.

 

*Soğuk kış günlerinde grip sonrası oluşan öksürük, boğaz kuruluğu ya da boğaz ağrısı gibi durumlarda kullanılan tarçın yağı; öksürük oluşumunu azaltmakta ve ağrıların önüne geçmektedir.

 

*Adet ağrılarına ve adet sırasında bel ve kasık bölgelerinde oluşan ani kramplara iyi gelen tarçın; kan dolaşımını arttırmakta aynı zamanda da kanın pıhtılaşmasının önüne geçmektedir.

 

*Kansere karşı doğal bir savaşçı olan tarçının; lösemi ve lenf kanseri gibi kanser türlerinde, kanser hücrelerinin çoğalmasını azalttığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.

 

*Aşırı tüketiminde birtakım yan etkilere sahip olan bu doğal ilaç niteliğindeki baharat; bilinçli tüketildiğinde hafızayı güçlendirici bir niteliğe sahiptir.

 

*Ciltteki bakterileri temizleme özelliği bulunan tarçın; çay olarak tüketildiğinde ya da yağ haline getirilip cilde sürüldüğünde sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçerek daha sağlıklı, genç ve parlak bir cilt yaratmaktadır.

 

*Tarçın; kemik ağrılarına iyi gelir, ileri ki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesinin önüne kemikleri güçlendirerek geçer.

 

*Kasları rahatlatıcı bir işleve sahiptir. Gün içerisinde eklem ağrılarına karşı kol ve bacak bölgelerinize tarçın yağı ile masaj yaparak bedeninizi rahatlatabilir, stresten uzaklaştırabilirsiniz.

 

*Sinüzit; belki de kış aylarında birçok insanın korkulu rüyası. Yarım çay kaşığı tarçın ile bir çay kaşığı doğal balı karıştırarak gün içinde 3-4 kez tüketirseniz sinüzit sonucu doğan baş ve göz çevresi ağrılarınızın önüne geçmiş olursunuz.

 

*Kimi bakteriler ve mantarlar vücutta ödem ve şişkinliğe sebep olur. Akşamları içilen bir bardak tarçın çayı hazımsızlığın önüne geçerek vücutta ödem oluşumunu engeller. Şişkinlik durumunu ortadan kaldırarak, daha dinç ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

 

*Doğanın bir armağanı olan tarçın yağı ile ayaklarınıza her gün masaj yaptığınızda mantar ve nasır oluşumuna karşı ayak bölgenizi korumuş olursunuz. Tarçın yağı sizlere güzel ve sağlıklı görünümlü ayaklar sunar.

 

İSTER TOZ İSTER ÇAY OLARAK TÜKETİN; TARÇIN İLE SAĞLIKLI BİR HAYATA ”MERHABA” DEYİN!

 

Toz haline getirildiğinde salatalarda, bazı tatlı-ekşi yemeklerde keyifle tüketilebilecek olan tarçın; damar tıkanıklıklarına da engel olan bir baharattır. Bu durum onun kanı inceltici özelliğe sahip olmasından ileri gelmektedir.

 

Tarçının hayatımıza getirdiği mucizeleri saymaya devam edelim;

 

1)Tarçın; insan metabolizmasını güçlendirici etkiye sahiptir ve kış aylarında vücut direncini arttırarak kişiyi grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı korur.

2)Mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçen tarçın ayrıca bağırsak iltihaplarının tedavisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

3)Alternatif tıp alanında vazgeçilmez bir baharat olan tarçın; insanın zihnini açar, beyin fonksiyonlarını daha etkili kullanmasını sağlar ve dikkati yapılan iş üzerinde toplayarak dayanıklılığı arttırır.

4)Anti bakteriyel özelliği sebebiyle tarçın; diş temizliğinde de etkili bir üründür. Diş eti kanamalarının önüne geçer, dişlerde bakteri oluşumunu engeller; gargara ve macun gibi bakım malzemelerinde kullanılan tarçın özleri, dişleri beyazlatıcı bir etkiye sahiptir.

5)AIDS hastaları için bir müjde niteliğinde olan tarçın, hastalığa sebep olan HIV virüsüne karşı doğal bir savaşçıdır.

6)Klinik araştırmalar neticesinde tıp alanındaki yararları ortaya konulan tarçının; Parkinson hastalığının geriletilip önlenmesinde de kullanılması amaçlanmaktadır.

7)Kandaki oksijen seviyesini arttırarak, vücut direncini yükselten tarçın; baş ağrısı, migren, mide kasılması, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar karşısında önemli bir ilaçtır.

 

Çay, toz şeklinde ya da yağ haline dönüştürülerek tüketilen tarçın; geçmişten günümüze insanlığın en büyük doğal yardımcılarından biri olarak kabul görmektedir. Doğanın el değmeden hazırladığı tarçın kürü; insanı dinç, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşturur.

 

Tarçın, doğal bir temizleyicidir. Mutfak bölümlerinde kullanıldığında karınca ve sinek oluşumunu engeller. Üzerine tarçın dökülen gıdaların tüketilme ömürleri uzar. Tarçın baskın kokusu sebebiyle çevreyi rahatsız eden kötü koku oluşumlarının önüne geçer. Ağız içinde koku oluşumuna karşı tarçınlı sakızlar çiğneyebilir ya da toz haline getirilmiş tarçını 1 çay kaşığı bal ile yutarak tüketebilirsiniz.

 

Karaciğer rahatsızlığı olanlar, hamileler, yüksek kan şekeri olanlar tarçın tüketimine dikkat etmeli ve bunu doktor kontrolünde gerçekleştirmelidirler.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı