Sağlık

Tantum Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Pek çok sağlık sorununa yönelik olarak son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanımının gerçekleştirilmesi gerekliliği nedeni ile gündeme gelen tantum jel ürünü bir tür ilaçtır. Modern yüzyıl teknolojisinin gelişimi ile birlikte piyasaya sunulan ilaçlardan birisi olarak öne çıkan tantum jel ürünü son derece önemli etken maddeleri ile vücutta meydana gelen pek çok farklı sağlık sorununa yönelik olarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde çok sık olarak duyulan bir ilaç olması nedeni ile de tantum nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularının gündeme gelmesine neden olmaktadır.

Tantum Jel İlaç İçeriği

Son dönemlerde çok sık şekilde kullanılan ilaçlardan birisi olan tantum jel adından da anlaşılacağı üzere jel formunda bir ilaçtır. İçeriğinde yer alan etken maddeleri ise ‘Benzidamin Hidroklorür’ şeklindedir. Vücutta meydana gelen iltihaplanma ve ağrı şikayetlerine yol açmakta olan  biyolojik etkenlerin yok edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da ağrı şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur ve iltihaplanma oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Günümüzde herhangi bir hasar, zedelenme ya da cerrahi işlem neticesinde ortaya çıkan yumuşak doku zedelenmelerinin bölgesel kapsamdaki ödem, iltihaplanma ve ağrı şikayetleri içinde kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.

 Bununla birlikte burkulma, ezilme ve adele gerilemesi ile birlikte meydana gelen ağrılar ile sırt ve bel ağrısı şikayetleri içinde tantum jel kullanımı öneriliyor. Tendon iltihabı ve bursit hastalığına bağlı olarak meydana gelen ağrıların giderilmesi açısından son derece yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Tantum Jel Nasıl Kullanılır?

 Günümüzde çok sık şekilde ağrı odaklı şikayetlerin giderilmesi amacı ile kullanılmakta olunan tantum jel ürününün kullanımı da oldukça basittir. Temel olarak hastaların dikkat etmeleri gereken en önemli hususların başında tantum jel ilacını tavsiye eden uzman hekim tarafından kullanımının nasıl olması gerektiği belirtilmiş ise ona uygun şekilde kullanımının gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Hatalı kullanım ya da talimat dışı kullanımlar sonucunda hastalığın etki ve gelişiminin önemli bir değişim yaşamasına neden olunabilir. Bununla birlikte uygulamasında ise kişinin tantum jel ürününü tedavisi sağlanacak olan bölgeye ideal miktarda ince bir tabaka şeklinde sürmesi gerekmektedir. Ayrıca hareket ile hafif masaj etkisi oluşturulması sayesinde ilacın cilt tarafından emilme süresinin daha kısa olması sağlanabilmektedir. Kullanım yoğunluğu için ise günlük ortalama 2 ya da 3 kez uygulama önerilmektedir. Aynı zamanda da tantum jel ürününün kullanım süresinin en fazla bir hafta olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir haftalık kullanım sürecinin dolmasının ardından mutlaka yeniden uzmana doktora başvuru gerçekleştirilmesi ve onun önerileri doğrultusunda tedavi sürecinin eğer geçmemiş durumda ise sürdürülmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 Tantum Jel Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu tantum jel ürününün kullanımı sırasında da kişilerde çeşitli yan etkilerin gözlemlenebilmesi mümkün olabilmektedir. Özellikle de tantum jel ürünlerinin kullanımı sırasında yaşanabilen yan etkiler arasında karın ağrısı, nefes alma sorunları, kurdeşen şeklindedir. Bu görülebilen yan etkiler haricinde aynı zamanda da yüz, dudak, dil ve boğaz genelinde şişlik problemlerinin görülebilmesi de mümkün olabiliyor. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalan hastaların mutlaka uzman doktor ile görüşme gerçekleştirerek, gerekli olan tedavi müdahalelerinin alınması gerekliliği bulunmaktadır. İlacın kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek çok ileri seviyede bir yan etkinin söz konusu olması gibi bir durum ise bulunmamaktadır. Doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde gerçekleştirilerek kullanımı durumunda tantum jel ile mevcut olan pek çok sağlık sorunundan ve şikayetlerinden kurtulabilme şansına sahip olunabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı