İnternet

Sitem Spama Girdi Mi ? Site Spam Sorgulama

İnternet hayatımızın önemli bir parçası olarak günümüz modern yüzyıl dünyasına yön vermeye devam ediyor. Bu yüzden de günümüzde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan internet her açıdan bilgi, eğlence ve daha farklı alanlara yönelik olarak insanlara zengin bir dünya sunuyor. İşte bu noktada günümüzde internet sitesi kurmak isteyenler, gerekli olan hazırlıklarını tamamlamaları durumunda istedikleri içerik ve kategori ile ilgili olarak site kurulumu gerçekleştirebiliyor. Ancak günümüzde Google tarafından uygulanan kurallar nedeni ile çeşitli sebeplere bağlı olarak sitenin spam kategorisine alınması söz konusu olur. Bu durum site sahiplerinin sitelerini Google arama motoru üzerinde ilgili anahtar kelimeler veya hedef kelimeler açısından internet kullanıcılarına alternatif olarak sunulmamasına neden olur. Bu yüzden de günümüzde pek çok site sahibinin en fazla önem verdiği ve sıklıkla arattığı konulardan birisi de sitem spama girdi mi konusu oluyor. Bu konu bir site sahibi açısından özellikle hedef kitlesine ulaşabilmesi veya ticari reklam geliri elde edebilmesi açısından son derece olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Bu gibi nedenler ile sitesinin spama girip, girmediğini merak eden kullanıcılar için internet üzerinde bunu öğrenebilecekleri online hizmetler bulunuyor. Son derece pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen site spam sorgulama işlemi ile Google tarafından sahip olunan sitenin spam olarak kabul edilip, edilmediğini öğrenebilme imkanına sahip olunabiliyor.

Site Neden Spama Girer?

Google tarafından internet kullanıcılarına aradıkları konu ile ilgili olarak en doğru ve en uygun içeriklerin ulaştırılabilmesinin sağlanması amacı ile günümüzde çok ağır kurallar uygulamaktadır. Bu noktada sitelerin değperlendirmelerini yaparken özellikle kullanıcıların aradıkları içeriğe daha kolay şekilde ulaşabilmesini göz önünde bulunduruyor. Bunun dışında siyasi, dini ya da ahlaki konulardaki uygun olmayan içeriklerde sitelerin spama girmesine neden olabilmektedir. İşte bu noktada internet kullanıcılarına aldatıcı ve içeriğinde bulunmamasına rağmen varmış gibi gösterilmesine ya da kullanıcının aradığı içeriğin sürekli olarak aynı yazı(makale) ile paylaşılması durumunda spam filtrelemesi uygulanır. Ayrıca hatalı anahtar kelime kullanımı, çok sayıda anahtar kelime tercih edilmesi gibi pek çok etken sitenin spama girmesine neden olabilir. Son derece geniş yelpazede değerlendirilecek Google tarafından spama sokulma durumuna karşı site sahiplerinin ana hedeflerinin mutlaka düzgün ve doğru şekilde hareket edilmesine dikkat edilmelidir.

Site Spam Sorgulama

Site sahipleri, sitelerinin ceza aldığını düşünmeleri durumunda site spam sorgulama işlemi ile kolay bir şekilde sorgulamalarını gerçekleştirebilmektedirler. Birkaç dakika içerisinde Google tarafından sitesinin sapma kategorisine alınıp, alınmadığının öğrenilebilmesi mümkündür. Bu kapsamda Google site spam sorgulama işlemi için site sahibinin Google Search Console paneline giriş yapmaları gerekmektedir. Daha sonra ise siteye özel olarak oluşturulan konsol ekranına gelinmesi gerekir. Bu aşamada ekranın sol kısmında bulunan menü içerisinde arama trafiği- manuel işlemler ekranına giriş yapılması gerekmektedir. Bu aşamada açılan ekranda eğer kullanıcı manuel web spam işlemi bulunmadı uyarısı alınıyor ise site manuel spam cezası almış anlamına gelebilir. Ancak bu geri döndürülebilir bir sorun olduğundan çözümü bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı