Sağlık

Şeker Hatalığına Hangi Bölüm Bakar?

Ülkemizde en sık rastlanılan hastalıklardan biri olan ve gerekli tıbbi destek alınmadığında yaşamı olumsuz yönde etkileyen şeker hastalığı, düzenli bir yaşama sahip olmayı gerektiriyor. Şekerden mümkün olduğunca uzak durmanızı zorunlu kılan hastalık, bunun yanında işlenmiş ve hazır gıdalardan da etkilenmenize yol açabiliyor. Ölümcül sonuçlar dahi doğuran ileri seviye şeker hastalığında acil müdahale gerekebilir. Belli başlı belirtilerin gözlemlendiği hastalıkta kişinin yaşam kalitesinde düşüş yaşanıyor. Bu nedenle bir ya da daha fazla belirti gözlemlediğiniz takdirde tıbbi destek almanız son derece önemli. Peki, şeker hastalığına hangi bölüm bakar?

Eğer şeker hastalığına yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız iç hastalıkları yani dahiliye uzmanına görünmeniz gerekiyor. Size en yakın hastaneden randevu alabileceğiniz gibi merkezi hastane randevu sistemini kullanarak kendi dahiliye uzmanınızı da seçebilirsiniz. Alanında uzman olan dahiliye doktorları, çeşitli testlere tabi tutarak vücudunuzdaki değişimleri gözlemler. Tahlil ve gerekli testler sonrasında şeker hastalığına dair kesin teşhis konulabilir. Ancak bu teşhisin yine uzman doktor görüşü sonrasında konulabileceği unutulmamalıdır. Günümüzde ne yazık ki pek çok kişi, kendi araştırmaları sonucu belirli bir hastalığa sahip olduğuna dair yorumlarda bulunuyor. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Her ne olursa olsun sağlık probleminde uzman görüşüne başvurmanız gerekiyor. Yanlış teşhis, hayatınızı tehlikeye atabileceği gibi bilinçsiz ilaç kullanımı da almanız gereken tedavi desteğini zorlaştırabilir.

Şeker hastalığı, kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Diyabet olarak da geçen hastalığın ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur. Belirli ilaç grupları ve günlük hayatın düzene sokulması gibi noktalar sayesinde kişinin hastalıktan etkilenmesi önlenmeye çalışılır. İleri seviye hastalarda diyet uygulanabilir. Bunun altında yatan temel faktör, elbette şeker tüketiminin kontrol altına alınmasıdır. Eğer hasta kesin bir şekilde diyabet rahatsızlığı yaşıyor ve buna rağmen besin tüketimini kontrol etmiyorsa ölüme varan ciddi sonuçlar ile karşılaşılabilir. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve kişinin sağlıklı beslenmesi burada önem teşkil etmektedir. Bu nedenle uzman doktor kontrolünde size bir diyet planı verilebilir. Bu plana sadık kalmanız takdirde çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olmanız mümkün hale geliyor.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Gün içerisinde çok fazla susuyor ve şekerli gıdalar tükettikten sonra vücudunuz anormal tepkiler vermeye başlıyor ise şeker hastalığı riski taşıyor olabilirsiniz. Ayrıca aile geçmişinde şeker hastalığı bulunan kişilerin bu duruma karşılık olası durumları da hesaba katmaları önem teşkil ediyor. Özellikle birinci derece yakınlarınızda şeker hastalığı görüldüyse bunu danışacağınız dahiliye uzmanına belirtmenizde fayda var. Aç karnına şeker ölçüm testine girmeniz sonucunda eğer yüksek değerler ile karşılaşıyorsanız yine şeker hastalığı belirtisi gösteriyor olabilirsiniz. Profesyonel hekim tarafından uygulanan testi belirli cihazlar ile evinizde kullanmanız da mümkün. Şeker ölçümü, birçok kez kişiye fikir edinme şansı sunuyor.

İştahın artması ve sürekli olarak yemek yeme istediği de yine şeker hastalığı belirtileri arasında yer alıyor. Ciltte değişimlerin meydana gelmesi ve açık yaraların normalden daha uzun sürede kapanması, benzer şekilde şeker hastalığı belirtileri dahilindedir. Özellikle yara iyileşmesini geciktiren şeker hastalığı, cildinizde reaksiyon görmenize yol açabilir. Eğer küçük bir yaranız var ise ve bir türlü iyileşme gözlemlemiyorsanız dahiliye uzmanına bu durumu belirtmeyi de unutmayın. Bunların haricinde diğer şeker hastalığı belirtileri şu şekilde; çok sık idrara çıkma, özellikle uykudan uyanarak idrara çıkma isteği, bulanık görme ve aşırı siniri. Daha önce olmayan ancak son zamanlarda gözlemlediğiniz belirtileri doktorunuza danışarak değerlendirmeniz, çok daha etkili bir sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Evde, uzman bir doktora görünmeden belirtileri gözlemleyerek bir sonuca ulaşmak, gereksiz yere panik yapmanıza yol açabilir. Ayrıca doktora görünmeyi geciktirmeniz de bu panik havasını uzunca bir süre yaşamanıza neden olabilir. Oysa dahiliye uzmanına görünmeniz ve gerekli tahlilleri yaptırmanız sonrasında kısa sürede kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Böylelikle gereksiz panikten uzaklaşabilir, psikolojinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca doktora görünmeyi geciktirmeniz, uygun tedaviyi almanızı da doğrudan geciktirecektir. Nitekim bu durum, ilerleyen aşamalarda daha tehlikeli sonuçların oluşmasına kaynaklık edebilir. Erken teşhis ile şimdiden önlemlerinizi alabilir, sağlığınızı korumak adına önemli bir adım atabilirsiniz.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığına hangi bölüm bakar ve şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorularını yanıtladıktan sonra elbette hastalığın tedavisine geçmek kalıyor. Dahiliye bölümüne uğramanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız sonrasında kesin bir şekilde şeker hastalığından söz ediliyor ise buna uygun bir tedavi programı oluşturulmalıdır. Öncelikle gün içerisinde tükettiğiniz şekeri azaltmanız, hastalığın kontrol altına alınmasında yegane önem teşkil eden noktalar arasındadır. Şeker tüketiminin kısıtlanması elbette tek başına yeterli gelmeyebiliyor. İnsan vücudunda yer alan pankreasın yeterli miktarda insülin üretmemesi sonucu oluşan şeker hastalığı, kimi zaman dışarıdan insülin alımını gerektirebiliyor. Özellikle ileri seviye hastalarda gerekli olan bu durum, kişinin şeker komasına girmesini büyük ölçüde önlüyor. Belirli dozda alacağınız insülin ile vücudunuzu büyük oranda koruyabilirsiniz.

Diğer konularda olduğu gibi insülin desteği alıp almayacağınız konusuna da elbette uzman doktorunuz karar verecektir. Hastalığın başlangıç evrelerinde insülin desteğine gerek kalmıyor. Bunun yerine şeker seviyesinin kontrol edilmesini kolaylaştıran hap tedavisi uygulanabiliyor. Eğer şeker hastalığınız kolayca kontrol edilebilir seviyede ise doktorunuz ilaç tedavisi uygulayabilir. Bunun için yaptıracağınız testlerin sonuçlarını beklemeniz gerekiyor. Sonuçları gören dahiliye uzmanı, sizden gelen şikayetleri de dinledikten sonra almanız gereken ilaçlara karar veriyor. Dahiliye uzmanı tarafından reçete edilen ilaçları düzenli kullanmanız da elbette önem teşkil ediyor. Kullanım talimatlarına uymanız, ilaçtan tam anlamıyla faydalanmanızı mümkün hale getirmektedir. Bu nedenle kendinize göre kullanım planı oluşturmak yerine doktorunuzun planına sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Kimi zaman ilaçlar yoğun yan etkilerin gözlemlenmesine yol açıyor. Eğer bu tarz bir problem ile karşılaşırsanız tedaviyi sonlandırmak yerine bu durumu doktorunuz ile paylaşmayı seçmelisiniz. Zira ilacın yan etkisine göre farklı bir ilaç grubuna geçiş yapmanızı sağlayan doktorunuz, böylelikle tedavinizin profesyonelce devam ettirilmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca ilaç değiştirmeniz, yaşamakta olduğunuz yan etkilerin de ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Yani bir nevi hem olumsuz etkilerden kurtulabilir hem de tedaviyi sürdürebilirsiniz. Düzenli bir şekilde doktor kontrollerini yaptırmanız da elbette önemlidir. Doktorunuz, ne kadarlık bir süre sonrasında muayeneye gelmeniz gerektiğini size bildirecektir. Eğer dahiliye uzmanına bu bilgiyi paylaşmayı unutursanız doktorunuza ne kadarlık bir süre sonrasında muayeneye gelmeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

Evde uygulayacağınız ve geleneksel metotlar içerisinde değerlendirilen tedaviler, ne yazık ki sizi daha kötü edebilir. Şeker hastalığı ciddi bir hastalıktır ve önlem almayı gerektirir. Bu nedenle belirtilere dikkat etmeniz ve doktora görünmeniz hayati anlamda önem taşıyor. Doğal yoldan tedavi olmak istemeniz elbette normal. Ancak doğal olarak anılan ancak hiç de doğal olmayan tedavilerin son derece yaygın olduğu ve insanları yanılttığı bir gerçek. Bundan dolayı dahiliye uzmanına görünmeniz ve alacağınız görüş sonrasında kendinize bir yol çizmeniz çok daha etkili olacaktır. Ayrıca kontrollerinizi düzenli yaptırıyor olmanız da şeker hastalığı dahil pek çok rahatsızlığa karşı erken teşhis şansını arttıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar | haberaksaray.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı