Gezi

Schengen Vize Başvurusu

Schengen Vize Başvurusunda Önemli Noktalar

Günümüzde Avrupa ülkelerinin çoğu Schengen vizesine dahil edildi. Özellikle Birleşik Krallık kendi ülkesi için ayrı vize istemekte, onun haricindeki birçok ülke Schengen vizesini kabul etmektedir. 25 Eylül 2014 yılından itibaren 12 yaşından büyük bireyler için Schengen vizesi başvurusunda parmak izi alınma zorunluluğu getirilmiştir. Bu sebepten dolayı eğer 12 yaşından büyük bir şahıs adına başvuru yapılacaksa şahsın kendisinin de başvuru esnasında Konsolosluk veya Büyükelçilikte bulunması gerekmektedir.

Vize başvurusu yapmak için istenilen vize tarihinden en az 30 gün önce başvuruda bulunulması gerekmektedir. Aksi durumlarda vize istenilen tarihe kadar onaylanmama ihtimali durumunda zaman konusunda sıkıntı yaşanabilir. Başvuru yapılacak tarihler için dini bayramlar, milli bayramlar gibi tatil tarihlerinin de hesaba katılıp daha erken başvuru yapılmasında fayda var. Otel ve uçak gibi rezervasyon bilgilerinde birlikte seyahat edilecek kişilerin isimlerinin de yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru onaylanmayabilir.

Vize başvurusu esnasında vereceğiniz bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır. Genellikle Schengen vize başvuruları eksik bilgi ve doğru olmayan bilgilerden dolayı reddedilmektedir. Doğru bilgi vermediğiniz takdirde bir sonraki yapacağınız Schengen vize başvuruları da tehlikeye girecektir. Eksik bilgi ve evraktan dolayı reddedilen başvurularınızda tekrar başvuru yaparsanız kabul edilme durumu artacaktır.

Schengen ülkeleri arasındaki antlaşmalar dolayısıyla giriş yaptığınız ülke haricindeki tüm Schengen bölgesinde gezme özgürlüğünüz bulunmaktadır. Schengen vizesi aldıktan sonra istediğiniz zaman aralığında vize tarihlerini geçirmemek şartıyla gezebilirsiniz. Dönüşünüzü de Schengen vizesi aldığınız ülke üzerinden yapmanız yararınıza olacaktır. Aksi bir durumda bir dahaki Schengen vizesi başvurularınız onaylanmayabilir.

Schengen vizesi aldığınız ülkenin daha önce pasaportunuzda bulunan vize damgalarına dikkat edeceğini unutmamalısınız. Herhangi bir sebepten dolayı Schengen vizesi alacağınız ülke ile daha önce ziyaret ettiğiniz ülke arasında yaşanan siyasi kriz sizin vize alma durumunuzu aksatabilir.

 

Schengen ülkeleri Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Belçika, Estonya, Fransa, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Yunanistan, Danimarka, İzlanda, İtalya, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Norveç, Portekiz, Polonya, Slovakya, Slovenya, İsveç, İspanya, İsviçre ve  Lihtenştayn’dır. Bu ülkelerde yaşayan vatandaşlar Schengen üyesi diğer ülkelere herhangi bir sınır kontrolüne takılmadan geçebilmektedir. Bu ülkeler arasında Vize Bilgi Sistemi (VIS), Avrupa Parmak İzi Tanıma Sistemi (EURODAC) ve Schengen Bilgi Sistemi (SIS) ortak kullanıma açık sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde üye ülkelerin vatandaşları ve diğer ülkelerin vatandaşları her Schengen ülkesi ziyaretinde sistemden otomatik olarak kontroller gerçekleştirilir. Schengen ülkelerinden birinin sınırları içerisinde yaşanılan herhangi bir hukuki sorun diğer ülkelerin de bu konuda bilgilendirilmesini sağlayacaktır. Bu da ileride vize başvurularının olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Vize Bilgi Sistemi (VIS) sayesinde başkalarının yerine seyahat etmeye çalışan şahıslar kolayca tespit edilebilmektedir. Schengen Bilgi Sistemi (SIS) kolluk kuvvetleri ve adli konularda büyük önem taşımaktadır. Schengen üyesi ülkeler Schengen vize başvurusunda bulunan şahısların Schengen ülkelerinde yaşadıkları adli sorunları bu sistem üzerinden kontrol edebilir. Avrupa Parmak İzi Tanıma Sistemi (EURODAC) ise diğer iki sistemi desteklemektedir. 12 yaşından büyük bireylerin parmak izi verme zorunluluğundan dolayı herhangi bir durum ile karşılaşıldığında Schengen vize başvurusu yapılan kişinin parmak izi ile sistemdeki parmak izi karşılaştırılmaktadır.

Schengen Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Schengen vizesi için başvuru yapacaksanız pasaportunuzun bitiş tarihi vize istediğiniz tarihlerden en az 3 ay sonra bitiyor olması gereklidir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunması ve 3 yıl içerisindeki aldığınız vizelerin olduğu sayfalara ait fotokopi gerekmektedir. Amerika, Schengen ülkeleri, İngiltere, Kore, Avusturya, Japonya ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkeye ait pasaport sayfası olabilir. Ayrıca süresi bitmiş veya sayfaları bittiği için geçerliliği yitirmiş pasaportlarınızı da evraklarınızın içerisinde bulundurmanız gerekmektedir. Evlilik veya boşanma gibi soyadı değişikliğine sebep olacak durumlarda kimliğiniz ile pasaport üzerindeki soyadınız uyuşmazsa vize başvurunuz kabul edilmeyecektir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi. Başvuru yapacak şahsın nüfus cüzdanı fotokopisinin de evraklar arasında yer alması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf. Biyometrik özelliklere uyan, en fazla 6 ay içerisinde çekilmiş olan ve 35×45 mm ebatlarına sahip 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası. Schengen vizesi alabilmek için en önemli evraklardan biri de sağlık sigortasıdır. Her ülke için bu sigorta miktarı değişiklik göstermektedir. Ancak sağlık sigortası yaptırırken yüksek fiyatlardan yaptırmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Seyahat sağlık sigortası her türlü durumu kapsamalıdır. Sigortaların geçerli olma saatleri genellikle öğle 12’dir. Bu sebepten dolayı sigortanın yapıldığı ilk gün sigorta geçerli sayılmayacaktır. Seyahat yapacağınız ilk günden bir gün önce ve seyahatinizin biteceği günden bir gün sonra için sigorta yaptırmanız yararınıza olacaktır. Bazı ülkeler sigortanın 15 gün ya da bir ay sonra bitmesini talep edebilir. AB/AEA vatandaşları bu poliçelerden muaftır.
 • Vize harcı. Vize harcı dönemsel olarak ve ülkelere göre değişiklik göstermek ile beraber evrakların arasında bulundurmanız gerekmektedir.
 • Seyahat bileti. Hangi araç ile ulaşım sağlayacaksanız ona ait biletin de evraklar arasında bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru formu. Alacağınız başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu vize başvurusunda bulunan kişinin kendisi imzalamalıdır. Başvuru tarihi eklemeyi unutmamalısınız. Başvuruyu şahsen yapmayacaklar kişiler için ıslak imzalı vekalet formu ve vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisini evraklara eklemesi gerekmektedir.
 • Konaklama belgeleri. Seyahatiniz boyunca konaklayacağınız otel, hostel veya apart tarzı yerler için yapılmış rezervasyon çıktılarını evraklar arasına eklemeniz gerekmektedir. Vize başvurusunun onaylanmama sebeplerinden biri de bu belgelerin doğru olmaması veya ibraz edilmemesidir.
 • Hesap dökümü. Şahsınıza ait banka hesaplarının son 3 aya ait dökümlerini evraklar arasına eklemeniz gerekmektedir.
 • Çalışma & izin belgesi. Eğer seyahatiniz iş ile ilgiliyse çalıştığınız kurumdan çalışmanız ile ilgili bir belge almalısınız. Bu belgede yer alan bilgiler detaylı olmalıdır. Yapacağınız işe dair açıklamalar, seyahat tarih aralığı belirtilmeli ve ıslak imza – kaşeye sahip olmalıdır.
 • SGK Hizmet dökümü. E-devlet üzerinden veya ilgili kurumlardan alacağınız SGK hizmet dökümü tüm sigorta geçmişinizi kapsamalıdır. Müracaat eden kişi emekli veya çalışmakta ise destek primi ödemelerini de evrakları arasına eklemelidir.
 • SGK giriş bildirgesi. Schengen vizesi başvurusu yapan kişinin işe girdiğine dair SGK giriş bildirgesin fotokopisi de evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Maaş bordrosu. Emekli ve çalışanlar için son 3 aya ait kaşeli ve imza bulunan maaş bordrosu Schengen vize başvurusu evrakları arasında yer almalıdır.
 • İş sözleşmesi. Eğer Schengen vize başvurusu yapan kişi sigortasız bir şekilde çalışıyorsa şirket tarafından noter onaylı çalışan tasdikine ihtiyaç vardır.
 • Ek Gelir belgeleri. Schengen vizesi başvurusu yapan kişinin üzerine olan arsa, ev tapusu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve ek hesap dökümleri gibi belgeler de sunulmalıdır.
 • Transit vize alınacaksa, Transit ülke için vize veya başka giriş izni ve son varış yeri ile ilgili geçerli vizenin kopyası ibraz edilmelidir. Transit geçiş Hava Limanından başka ülkeye aktarma yapılacağı zaman gerekmektedir. Gideceğiniz ülkeye herhangi bir ülke üzerinden aktarma yapmayacağınız takdirde bu vizeye ihtiyacınız olmayacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı