Genel

Satılık Böbrek Arayanlar Nasıl Bulabilir?

İnsan sağlığı, özellikle yitirildiğinde öneme biner. Pek çok kişi yaşamı boyunca sağlığına dikkat etmez ki bunun etkilerinin ya erken yaşlarda ya da ilerleyen yaşlarda çok ciddi şekilde görebilir. Ancak insanın sağlığını kaybetmesinin ardından, sağlığını geri kazanabilmek amacı ile yapmayacağı şey de yoktur. Bununla birlikte modern dünya ekonomi sistemi pek çok insanın ekonomik açıdan zorda kalmasına neden oluyor ki bu durumda son derece önemli bir kazanç sektörü olan sağlık sektörüne yönelik olarak bir nevi atılımlarda bulunmasına neden oluyor. İnternette sıkça görülebilecek satılık böbrek ilanları da bunun bir örneğidir. Bu noktada satılık böbrek arayanlar nasıl bulabilir sorusunun yanıtını arayanlar için öncelikli olarak belirtmekte fayda var ki organ satışı gibi konular tamamı ile Türk Ceza Kanunu’na göre ağır bir suçtur. Türk adaleti tarafından bu konuda hapis cezası uygulandığı gibi bu tip bir insan sağlığı ticaretinin ahlaki yönden sorumluluğu da bulunmaktadır. Bu nedenle satılık böbrek gibi insan sağlığını konu olduğu ticaretlerden kesinlikle kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Modern çağda özellikle internette biraz araştırma ile görülebilecek satılık böbrek ilanları bulunuyor. İnsanlar düştüğü dar boğazdan çıkabilmek için bir böbreğini satmayı göze alıyor. Özellikle de böbrek başta olmak üzere tüm organlarla ilgili olarak organ yetmezliği yaşayan hastaların yüksek seviyede olması ve uyumlu olanlarının bulunmasının zor olması yüksek meblağların dönmesine neden oluyor. Böyle bir sektörün kendiliğinden gelişmesiyle birlikte hem alıcı hem de satıcı cephesinde çok yoğun bir talebin oluşmasına neden oluyor. Sevdiği kişinin ya da kendisinin ihtiyaç duyduğu uyumlu böbreği bu tip satılık böbrek ilanları ile bulan kişiler canının derdi ile bu yollara başvurabiliyor. Her iki cephenin de kendince haklı sebepleri elbette olabilir ancak bu kesinlikle yapılan sağlık ticaretinin haklı ve geçerli olması gerektiği durumunu ortaya çıkarmamaktadır.

Satılık Böbrek İlanlarının Bulunduğu Yerler

Aslında satılık böbrek arayanlar nasıl bulabilir sorusunun yanıtı öyle çok da komplike bir araştırma gerektirmiyor. Çünkü günümüzde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de internet ortamında pek çok satılık böbrek ilanı bulunuyor. Hatta satıcıların kendilerine göre geliştirdikleri özel satış taktikleri de bulunuyor. Bunlardan birisi de alkol, uyuşturucu ya da sigara kullanmadığı gibi bilgilerin alıcıyla paylaşılmasından oluşuyor. Bu tip ilanların söz konusu olduğu internet ortamında hem alıcılar hem de satıcılar son derece yoğun bir ilgi gösteriyor.

Üstelik insanlar satılık böbrek arayanlar nasıl bulabilir sorusunun yanıtını ikinci el eşya satış siteleri veya online eşya satış platformları aracılığıyla bulabiliyor. Böyle çok gün yüzünde olan bu durum kesinlikle yasadışı bir eylemi teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ nın 91. Maddesi çerçevesinde ‘rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan, 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası alır. Eğer suç örgütü tarafından eylem yerine getiriliyorsa bu ceza 8 yıldan 15 yıla kadar hapsi cezası alır. Bununla birlikte ilan ya da reklam yayımı için görev alan kişiler içinde 1 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır. Satılık böbrek ilanı arayanlar nasıl bulabilir sorusunun yanıtını oluşturan satılık böbrek ilanları için başvuruda bulunmak ya da satılık böbrek ilanı vermek suç unsurudur ve Türk adalet sistemi tarafından ağır şekilde cezalandırılır.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Semtinizde bulunan bir hastaneye gittiğinizde böbrek bağışı yapmak istediğinizi söylerseniz ilgili kuruma aktaracaklardır.

  1. Merhaba,
   Çevrenizde ki bir hastaneye gidip oradan ilgili kuruma danışabilirsiniz en iyi yolu onlar gösterecektir.

 1. Arkadaşlar, gerçekten yapmayın ya çok günah ayrıca ihtiyacı olanlar var onlara yardımcı olmanız daha doğru çünkü para her şey değil, ciddi anlamda söylüyorum diğer türlü oradan gelen parada onlarda hayırlı olmaz, böbreğinizi alacağız derler başka organınızı alırlar dikkat edin.

 2. Bu tür konularda lütfen devletimizden destek alınız, gerçekten yapmayın arkadaşlar kendinize yazık, ailenize yazık, gerçekten ihtiyacı olanlarda var.

  1. Haklısınız Mehmet bey, kesinlikle size katılıyorum satılık böbrek arayanlar nasıl bulabilir diye birşey hastanelerde gidip uygun imkanlar koşulunda para vermeden bağış ile alınıp verilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı