Eğitim

Saptama Bildiren Cümleler

Saptamak kelimesi TDK türkçe sözlüğüne göre “bir şeyin durumu, niteliği, niceliği üzerine kesin bilgi edinmek ya da bir şeyi belirgin kılmak, belirginleştirmek, kesinleştirmek.” anlamına gelmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan bütün gençler soru kitapçıklarında fazlasıyla karşılaştığı bir kelimedir. Saptama cümleleri öğrencilerin kafalarını karıştırmak amacıyla uzun paragraflar içerisine gizlenmiştir. Paragraflar ne kadar uzun olursa olsun aslında içerisine gizlenmiş olan saptama cümlelerini bulmak oldukça basittir. Öncelikle öğrenmemiz gereken saptama bildiren cümleler nelerdir? ne işe yararlar? nerede kullanılmaktadırlar bunları detaylı bir biçimde öğrenmemiz gerekmektedir. Saptama bildiren cümleler genellikle paragraflar içerisinde yer alan belirgin bir anlam taşıyan ya da bir şeyi niteliği ile belirgin hale getiren cümlelerdir. Saptamak kelimesi bir şeyin durumunu tespit etmek ve onu belirgin hale getirmek anlamına gelmektedir.

Saptama Bildirmek Nedir?

Saptama, bir şeyin durumunu belirgin bir duruma getirmek amacıyla kullanılan kelimelerdir. Genellikle saptama bildiren cümleler paragraflar içerisinde yer almakta ve karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir cümlenin saptama bildirdiğini anlamak istiyorsanız anlam içerisinde onun emin bir biçimde kurulmuş ve tespitlerden oluşması gerekmektedir. Yani bir cümle kurduğunuzda çok emin bir biçimde kurmuşsanız ve gerçekliğinden de bir o kadar emin iseniz işte bu bir saptama cümlesidir. Saptama bildiren cümlelere örnekler vermeye çalışalım. “Ülkemizde son yıllarda ahşap yapılarda bir artış görülmektedir” cümlesi saptama bildirmektedir. Makalemizi sonuna kadar okuduğunuzda bu konuyu gayet detaylı bir biçimde anlamış olacaksınız ve üniversite sınavında karşınıza çıkacak olan bu tür soruları kolaylıkla çözebileceksiniz.

Saptama bildiren cümleleri daha iyi anlamak adına örnekler üzerinden gitmek sizler için daha faydalı olacaktır. “toplumsal olaylara sessiz kalmamız çok acı bir tablo”, “stresinizi azaltmak için spor yapmak oldukça etkili bir aktivitedir.”, “Ahmet Ümit, polisiye romanlar yazarak tüm okuyuculara büyük bir heyecan yaşatmaktadır.” vb. cümlelerin tümü saptama bildirmektedir. Bu konuyu güzelce pekiştirmek adına tüm bu örnekleri detaylıca incelemeniz gerekmektedir. Örnekleri detaylı bir biçimde inceledikten sonra sınava hazırlandığınız kitaplardaki tüm soruları güzelce çözmeniz ve konuyu iyice pekiştirmeniz gerekmektedir. Eğer tavsiyelere kulak asmaz iseniz öğrendiğiniz tüm bu bilgiler kısa süre içerisinde hafızanızdan silinecek ve uçacaktır. Tüm bunların önüne geçebilmek ve öğrendiklerinizi pekiştirmek adına test çözmeniz sizlerin açısından faydalı olacaktır.

Saptama kelimesinin gerçek anlamı için kullanacağımız genel geçer kaynak TDK’nın türkçe sözlüğüdür. Bu sözlük herkes tarafından kabul görmüştür bu sebeple geçerliliğini her zaman korumaktadır.

Saptama : Saptamak eylemi  demek bir şeyi bir yere bağlanmış, saplanmış gibi kımıldayamaz duruma getirmek. (1) ve bir şeyin durumu, niteliği, niceliği üzerine kesin bilgi edinmek ya da bir şeyi belirgin kılmak, belirginleştirmek, kesinleştirmek anlamında kullanılmaktadır.

Daha kolay anlaşılması amacıyla ve daha kolay öğrenilmesi için örneklerle konuyu pekiştirmek daha iyi olacaktır.

  • Toplumsal olaylara sessiz kalmamız çok acı bir tablo
  • Stresinizi azaltmak için spor yapmak oldukça etkili bir aktivitedir.
  • Ülkemizde son yıllarda ahşap yapılarda bir artış görülmektedir.
  • Ahmet Ümit, polisiye romanlar yazarak tüm okuyuculara büyük bir heyecan yaşatmaktadır.
  • Aldığımız ürünlerin geri dönüştürülebilir olması, sürdürülebilirlik için çok önemlidir. Bu yüzden geri dönüştürülebilir ürünler almaya dikkat etmeliyiz.

Makalemizde saptama bildirmenin anlamına yer verilmiş ve buna uygun bir çok örneğe yer verilmiştir. Anlamadığınız kısımlar için konu altına yorum bırakmanız durumunda sizlerin sorularına en kısa sürede yanıtlanacaktır. Eğer derslerinizde anlamadıysanız veya dersinizi kaçırdıysanız ve konunun eksik kaldığını düşünüyorsanız makaleyi mutlaka okumalı ve testler çözerek konuyu iyice pekiştirmelisiniz. Eğer düzenli bir biçimde çalışırsanız saptama bildiren cümlelerin bulunmasının çokta zor olmadığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı