Sağlık

Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar?

Modern toplumlarda romatizma rahatsızlığı en yaygın görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Toplum genelinde yoğun olarak görülen romatizma son derece ciddi şikayetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu açıdan da insan sağlığını riske etmesinin dışında gündelik yaşantı içerisinde yaşam kalitesini de olumsuz yönde önemli oranda etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de mutlaka romatizma hastalığı ile ilgili olarak gerekli olan uzman düzeyinde tedavi uygulamalarına başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde randevulu sistemde çalışan Türkiye’ deki sağlık sistemi dahilinde romatizma rahatsızlığı ile ilgili olarak tedavi alabilmek için vatandaşların önce randevu almaları gerekiyor. İnternet üzerinden alınabilen hastane randevularında vatandaşların bölüm seçmeleri gerekiyor. Ancak bu tip sağlık işlemleri konusunda deneyimsiz olan hastalar romatizma hastalığı için hangi bölüme başvuru gerçekleştirmesi gerektiğini bilmiyor. Bu durumda romatizmaya hangi bölüm bakar sorusunun internette hastalığın yoğun olarak görülmesine bağlı olarak yoğun şekilde araştırılmasına neden oluyor. İnternet üzerinde romatizma hastalığına ilişkin semptomlardan şikayetçi olan hastalar tarafından romatizma için hangi uzmanlık dalına başvuru gerçekleştirmesi gerektiğine dair araştırmalar yapılıyor.

Toplum genelinde önemli oranda görülen rahatsızlıkların tanısının koyulabilmesi ve doğru bir tedavi sürecinin sürdürülebilmesi açısından mutlaka bu alanda uzmanlaşmış olan uzman doktorlara başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Her ne kadar hatalı alandan randevu alınsa da, bu uzmanın doğru bölüme yönlendirmesi ile romatizma hastalığına ilişkin olarak profesyonel sağlık hizmeti alabilmektedir. Ancak bu oldukça ciddi zaman kayıplarının söz konusu olmasına neden olabilir. Hastalığın rahatsızlıklarından da şikayetçi olan kişiler açısından bu tip gereksiz zaman kayıpları son derece ciddi mağduriyetlere neden olabiliyor. Bu yüzden de vatandaşların romatizma hastalıkları ile ilgili olarak mutlaka önce romatizmaya hangi bölüm bakar konusunda araştırma yaparak, doğru uzmanlık alanı için devletin sunduğu MHRS sistemi üzerinden ilgili bölüme randevu alımlarını gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Günümüzde internet üzerinden son derece pratik ve kolay bir şekilde romatizmaya hangi bölüm bakar sorusunun yanıtının alınabilmesi mümkün olabiliyor. Aslında bu tip bir rahatsızlığın tanısının koyulabilmesi için öncelikli olarak hastaların bu alanda eğitimini tamamlamış olan uzmanların görev aldığı romatoloji bölümüne başvuru gerçekleştirmesi gerekir. Söz konusu romatoloji bölümünde rahatsızlıkların tanısının koyulması ve gerekli olan tedavilerinin uygulanması amacı ile uzman romatologlar görev almaktadır.Günümüz sağlık eğitimi sistemi dahilinde romatolohlar tarafından alınan eğitimler çocuklar ve yetişkinler açısından ayrı kapsamlarda olmaktadır. Modern yüzyılda romatizmal hastalıklar toplum genelinde oldukça yüksek oranda görülmektedir. Bu noktada romatizmal hastalıklar oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamı içerisine almaktadır. Vatandaşların yaşadıkları romatizma şikayetlerine ilişkin olarak romatoloji uzmanlığına başvuru gerçekleştirmeleri durumunda en doğru tedavi sürecinin uygulanması söz konusu olur. Bununla birlikte romatizmal hastalıkların kapsamında bulunan ve tanısı ile tedavisi için işlemlerin gerçekleştirildiği romatoloji bölümünde;

  • Romatoid artrit,
  • Sedef romatizması,
  • Ankilon spondilit,
  • Behçet,
  • Sistemik lupus eritematozus (SLE),
  • Çocuklukta başlayan romatizmal hastalıklar,
  • Gut hastalığı,
  • Sjörgen sendromu,
  • Akdeniz ateşi,

Şeklindeki çok sayıdaki romatizmal rahatsızlığın tanısı ve tedavisi için uzman romatologlar görev almaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalara göre bu tip romatizmal hastalıkların yalnızca bir organda değil aynı zamanda da birden fazla organda etkilerini gösterebilmektedir. Bu açıdan uzman ramotoloji uzmanına başvuru gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Erken Tanı Tedavisinde Çok Önemli

Tüm romatizmal hastalıklarda olduğu gibi romatizmaya hangi bölüm bakar sorusunun yanıtını arayan romatizma şikayetleri bulunan kişilerin hastalıklarında da erken tanı çok büyük bir önem taşımaktadır. Romatizma gibi bir rahatsızlığın ilk evrelerinde teşhis koyularak, gerekli olan tedavi sürecinin başlatılması hastanın ilerleyen yaşantısındaki yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Özellikle de romatizmal hastalıkların gündelik yaşantı içerisinde oluşturduğu düşük yaşam kalitesi standartlarının, ilk evrede tedavisine başlanmasından mütevellit daha az ve daha düşük şiddette görülmesiyle çok fazla etkisinin olmaması sağlanabilmektedir. Bunun dışında romatizmal rahatsızlıklarda ilerleyen evrelerde söz konusu olabilen sakatlık oluşumu, çalışma ve hareket sınırlılığı, hastalığa bağlı ekonomik maliyet gibi hem sağlık açısından hem de ekonomi açısından ciddi olumsuzlukların meydana gelmesi mümkün olabiliyor. Bu yüzden de romatizmal hastalığın ilk semptomlarının görülmeye başlanması ile birlikte en kısa zaman dilimi içerisinde uzman bir romatolog’ a başvuru gerçekleştirilmesi çok büyük bir önem taşımaktadır.

Uzman romatologlar tarafından romatizma hastalığının teşhis edilmesinden sonra, tedavi sürecinde hastanın sıkı ve yakın takibine önem verilmektedir. Çünkü bu tip bir rahatsızlık, vücutta görülen kronik rahatsızlıklar arasında kendisine yer bulur. Bu sebep ile de belirli dönemler içerisinde uzman romatologlar tarafından hastanın sağlık durumuna ilişkin testleri kapsamına alan ciddi ve önemli bir takibin gerçekleştirilmesi durumu da söz konusu olur. Özellikle de hastanın tedavi süreci içerisinde sağlık durumu açısından yaşanan değişimlere bağlı olarak seyri değişmesi gereken tedavi müdahaleleri başta olmak üzere hastanın tedavi dolayısı ile görebildiği yan etkileri takip altına almak açısından düzenli ve sıkı takip romatizma hastalığının tedavisinde çok önemlidir.

Romatizma Nedir?

Vatandaşların romatizmaya hangi bölüm bakar sorusuna yanıt bulmadan önce yaşadıkları şikayetlerin romatizma ile bağlantılı olup, olmadığını öğrenmesi gerekir. Bunun içinde romatizma nedir sorusunun yanıtını biliyor olması gerekmektedir. Buna göre temel olarak her yaş grubunda görülebilen ve temel bir savunma sistemi içerisinde pek çok farklı soruna neden olabilen bir rahatsızlıktır. Toplum genelinde genel olarak romatizma hastalığı sıcak veya soğuk hava koşullarının doğrudan etkili olduğu şeklinde son derece hatalı bir yaklaşım bulunmaktadır. Ancak bu son derece hatalı bir yaklaşım olduğu gibi romatizma hastalığının etkileri açısından da çok ciddi problemlerin meydana gelmesine ve hatta hastalığın daha hızlı şekilde ilerleme kaydetmesine neden olabilir. Bu tip bir durum ile karşı karşıya kalınmaması açısından mutlaka gerekli olan tedavi sürecinin en kısa zaman dilimi içerisinde başlatılması gerekir. Fazla kilo problemi bulunan kişilerde çok daha şiddetli ağrı şikayetlerinin yaşanmasına neden olurken, eklem bölgelerinde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile ilgili belirtiler ortaya koyar. Gerekli olan tedavi sürecinin erken teşhis ile en kısa zaman dilimi içerisinde başlatılmaması durumunda çok ciddi etkilerin görülmeye başlanmasına neden olur.

Romatizmal hastalıklar temel olarak kronik yani devamlılık oluşturan sağlık sorunları arasında yer alır. Bu durumda romatizma şikayetleri bulunan hastaların romatizma hastalığı için teşhis koyulmasından sonra hastanın yaşamı boyunca bu rahatsızlık ile yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Özellikle de yaşam kalitesinin düşmemesi ve en yüksek standartlarda kalması açısından çok büyük bir önem taşır. Romatizma hastalığı devamlı olarak düzenli şekilde uzman romatolog tarafından takip edilmeli ve ilaç tedavisinin uygulanmasına önem verilmesi gerekmektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma hastalığı temel olarak kronik bir rahatsızlıktır. Romatizmaya hangi bölüm bakar sorusunun yanıtını arayan hastalar için öncelikli olarak belirtileri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Romatizma belirtileri oldukça çeşitli niteliklerde olabilir. Buna göre romatizma hastalığı belirtileri arasında kaslarda şiddetli ağrı, sırt ve bel bölgesinde kronik ve şiddetli ağrı, cilt döküntüsü, tırnak değişiklikleri, deride sertleşme, gözyaşında azalma, ağız kuruluğu, göz kızarıklığı, görme sorunları, yüksek ateş, nefes darlığı, kanlı balgam ve kuru öksürük gibi vücut geneline yayılan belirtileri bulunmaktadır. Bunun dışında hastaların sindirim sistemi sorunları, böbrek sorunları, felç, bilinç problemleri, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları gibi çok ciddi etkiler oluşturabilecek belirtiler yaşamaları da mümkün olabilir. Bu tip belirtiler yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden de düzenli olarak ilaç kullanımı ve doktor takibi ile baskı altında alınması büyük bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı