Gezi

Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize Başvurusu

Alışılagelmişin dışında çingene kültürü, Dracula’nın kalesi, Parisi aratmayan muhteşem mimarisiyle Romanya, gelişmekte olan orta Avrupa ülkelerinden birisidir. Ekonomisi genel olarak tarıma dayalı olsa da son verilere göre turizm açısından en hızlı büyüyen Avrupa ülkelerinden birisi olduğu kanıtlanmıştır. Romanya’nın başkenti Bükreş olmasına rağmen Transylvania en çok ziyaret edilen bölge liderliğini elinde tutmaktadır.

Romanya Avrupa Birliği’ne girmiş ancak hükümetteki yolsuzluk ve sorunlar nedeniyle Schengen anlaşmasına dahil olmayan bir üyedir. Bu yüzden alacağınız Romanya vizesi ile herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret edemeyeceğinizi ancak bir Schengen vizesine sahipseniz Romanya sınırlarında rahatça dolaşabileceğinizi unutmamalısınız.  Romanya Türkiye Cumhuriyeti’nin bordo (umumi) pasaport sahibi vatandaşlarına vize uygulamasını zorunlu tutarken, 6 aylık süre içerisinde 3 ay boyunca bulunma şartını aşmamaları kaydıyla siyah ve kırmızı (diplomatik), gri (hizmet), yeşil (hususi) pasaport sahiplerini bu uygulamadan muaf tutmuştur. Romanya vize başvuruları Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine yapılabildiği gibi Romanya tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıylada yapılabilmektedir.

Romanya vizesine bir başka başvuru yolu ise, EVIZA platformu üzerinden online olarak başvuru yapmaktır. Ancak bu başvuru türü tüm vize türlerini kapsamamakla birlikte çeşitli kısıtlamalara da sahiptir.

Romanya vize başvurunuzu konsolosluk üzerinden yapacaksanız randevu almanıza gerek yoktur. Hafta içi Cuma günü hariç sabah 9:00 ve 13:00 arasında, Cuma günü ise 9:00 – 12:00 arasında dilediğiniz zaman giderek vize başvurusu yapabilirsiniz.

Seyahatinizin amacına göre almanız gereken Romanya vizesinin türüde değişmektedir.

Romanya Vize Türleri

 • Romanya Havaalanı Transit Vizesi (A TİP) : Transit vize çeşitlerinden ilki olan bu vize türü sadece havaalnı üzerinden ziyaretleri kapsamaktadır. Romanya havaalanına indikten sonra uçağınızın kalkış saatine kadar vize verilmektedir. Uçağın rötar yapması vb. durumlar tolere edildiği gibi bu gibi durumlarda huzursuzluk çıkartmanızı tavsiye etmiyoruz. Havayolu firmasından kaynaklı durumları yine havayolu firmasının çözmesine izin vermeniz yaşayacağınız sorunları ortadan kaldıracaktır.
 • Romanya Transit Vizesi (B TİP) : Herhangi bir şekilde Romanya’dan geçecekseniz ve bu geçiş 5 günü aşmayacaksa almanız gereken vize türü budur. Ne olursa olsun verilen 5 günlük süre aşılmamalıdır.
 • Romanya Kısa Vadeli Vize (C TİP) : 6 Aylık süre içerisinde 3 ayı geçmeyecek vize türüdür. En çok başvurulan vize tipi olmasının yanı sıra kendi içerisinde de turistik, ticari, aile ziyareti, sportif faaliyet vizesi gibi alanlara ayrılır. Tek giriş veya giriş çıkış sınırı olmayan çoklu giriş olmak üzere iki türü vardır.
 • Romanya Uzun Vadeli Vize (D TİP) : 90 günü aşan neredeyse tüm ziyaretler için geçerli olan vize tipidir. Genellikle oturum hakkı, çalışma hakkı, aile birleşim hakkı ve eğitim amaçlı uzun sürecek ziyaretlerde bulunacak kişiler tarafından başvurulur.

Romanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Her vize türü ve her şahıs için istenen evraklar farklıdır. Ayrıca Romanya Konsolosluğu başvurunuz süresince sizden ek evraklar isteyebilir. Aşağıda yer verilen evraklar neredeyse her vize türü ve kişi için ortak olan evraklardır.

 • Başvuru Formu : Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak Romanya Konsolosluğuna imzalı şekilde teslim edilmelidir.

 

 • Vize Ücret Dekontu : Konsolosluğun sizi yönlendirdiği banka şubesine ödemeyi yaptıktan sonra makbuzunuzu tekrar gidip teslim etmeniz gerekiyor. Bankanın sadece Euro kabul ettiğini unutmayınız.

 

 • Pasaport : Pasaportunuzda herhangi bir hasar olmamalı, sorun çıkmaması açısından geçerlilik süresi vize bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha devam etmeli, en az 2 sayfası boş olmalı. İlk sayfanın fotokopisi genellikle istenen bir belge olduğundan yanınızda bulundurmanızda fayda var.

 

 • Biyometrik Fotoğraf : 35x45mm, beyaz arka plan, yüzünüzü ve boynunuzu kapatmayacak şekilde standartlara uygun olarak çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.

 

 • Otel Rezervasyon Çıktısı : Başvurduğunuz Romanya vizesinin tarihiyle ve bütçenizle uyumlu konaklama rezervasyonlarınız konsolosluğa teslim edilmelidir. Bu bilgileri teslim ederken kesinlikle saptırılmış bilgi vermekten kaçının. Rezervasyonlarınızı doğru ve onaylı şekilde yaptırmanız, bütçenize uygun konaklama noktaları belirtmeniz ve bu durumu abartmamanız Romanya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında kilit rol oynayacaktır.

 

 • Uçak Bileti : Uçak biletinizi sadece gidiş olarak sunmanız kesinlikle red almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden rezerve edilmemiş satın alımı tamamlanmış onaylı gidiş – dönüş uçak bileti sunmanız gerekir. Dönüş tarihiniz sunduğunuz seyahat planı ve ek belgelerle uyumlu olmalıdır.

 

 • Seyahat Sigortası : Seyahat sürenizin bitişinden itibaren bir süre daha devam eden bir sağlık sigortası da istenen evraklar arasındadır. Bankalar bu konuda anlaşmalı olduğu kurumlar sayesinde yardımcı olmaktadır. Sıkıntı yaşamamak adına bu tarz bir kurumda sağlık sigortası yaptırmanız yararınıza olacaktır.

 • Banka Hesap Dökümü : Son 3 aylık banka hesap dökümünüzün banka yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşeli ve imza sirkülerinizin dahil edilmiş hali teslim edilmelidir. Hesabınızda en az 500 Euro veya kura göre o anki Türk Lirası karşılığı sabit ücretin üzerine kalacağınız her gün için en az 50 Euro veya kura göre o anki Türk Lirası karşılığı bulunmak zorundadır. Yani eğer 10 günlük bir Romanya vize başvurusu yapıyorsanız hesabınızda 500 + 50×10 hesabıyla 1000 Euro veya TL karşılığı bulunması gerekir.

 

 • Çalışma Durumunuzla İlgili Belgeler : Bu belgeler kişinin çalışan, şirket sahibi, emekli, ev hanımı olması gibi durumlarda değişebilir ancak genel geçerliliği olan kurallardan bahsedecek olursak;

 

İster kendi şirketiniz olsun isterseniz şirket çalışanı olun, istenen belgelerin hepsi ilgili şirketin antetli kağıdına imzalı, kaşeli ve imza sirküleri dahil edilmiş şekilde hazırlanmalıdır. Kişi çalışansa şirket yetkilileri tarafından yazılmış izin mektubu ve talep dilekçeside bu evraklara dahildir. Kişinin firmadaki pozisyonu, yetkili kişilerin vize tarihi boyunca çalışanlarına verdiği izne dair imzalı ve kaşeli belge, çalışanın maaş bordrosu gibi belgeler bu izin ve talep dilekçesine dahil edilmelidir. Evraklarda bahsedilen tüm dilekçeler Romanya Konsolosluğuna hitaben elle yazılmalıdır.

 

Bu belgelere ek olarak hem çalışan hemde işveren durumunda olan kişiler için geçerli olan diğer belgeler: SSK İşe başlama veya işe giriş bildirgesi, vergi levhası fotokopisi, kişinin şirkette/şirketinde bulunduğu pozisyon, şirket faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesinin fotokopisi gibi belgelerin hepsi çalışma durumunuzla ilgili belgeler kapsamına girer ve durumunuza göre sunmanız gereken evraklarda değişmektedir.

 

 • Romanya vize başvurusu yapacak kişi 18 yaşından küçük, yani reşit olmamış bir bireyse ailesinden veya yasal vasisi olan kişiden izin belgesi (muvafakatname) istenmektedir. Bu belgede tıpkı diğer belgeler gibi imzalı, kaşeli ve noter onaylı olmalıdır. Aynı zamanda sponsor olarak belirtilecek bu kişilerin şahıstan istenen tüm evrakları kendileri içinde hazırlayıp beyan etmeleri gerekir.

Romanya vizesi başvuru süreci diğer ülkelere oranla çok daha kolaydır. Ancak bu kolaylığı fırsat bilip yalan beyanda bulunmaktan veya önemsememekten kaçınmanızı öneriyoruz. Doğru adımları izlediğiniz takdirde çok rahat vize alabileceğiniz bu mükemmel ülke, yanlış beyanda bulunduğunuzda sizi gelecekte hem kendisine hemde diğer Avrupa ülkelerine yapacağınız vize başvurularında çok zor durumda bırakabilecek adli yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir. Sorunsuz ve olumlu bir vize süreci geçirmeniz dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı