Eğitim

Ribozom Görevleri Nelerdir?

Ortaokuldaki Fen ve Teknoloji derslerinde dahi görülen konulardan birisi olan ribozom hücre yapısı açısından son derece önemli olguların başında gelmektedir. Ribozom ile ilgili olarak gerçekleştirilen açıklamalara göre en temel tanımlaması hücrenin sitoplazması içerisinde bulunan, ribozmal RNA ile hücrenin proteinlerden oluşan, hücrenin protein sentezini mümkün kılan organellerdir. Canlıların vücutları içerisinde etkin olarak en ufak hücre şeklinde bulunur ve sitoplazmada serbest şekilde yer alır. Özellikle de hücre içerisinde yaygın olarak da bilinen kavramlardan birisi olan Endoplazmik Redikulum zarı üzerinde yapışık vaziyette yer almaktadır. Hücre çekirdeğinin zarına yapışık şekilde bulunduğu gibi mitokondri ve kloroplastın yapısı içerisinde de aktif şekilde yer almaktadır. Evrende mikrop ve virüsler haricinde her bir canlı yapısı içerisindeki hücrede bulunan ribozom görevleri nelerdir sorusu da doğal olarak söz konusu oluyor. Yani tüm canlılarda yer alan bir olgu olması nedeni ile ribozomun ne işe yaradığı ve canlı vücudu açısından ne gibi etkilerinin olduğu en fazla merak edilen konuların arasında geliyor. Temel olarak ribozom görevleri nelerdir sorusuna yanıt olarak uzmanlar ve öğretmenler tarafından ribozomun, tüm hücrelerde bulunması ile birlikte canlının protein sentezi işlemlerini gerçekleştirebilmelerine yardımcı olur.

Hücre yapısı içerisinde yer alan en ufak organeller olan ribozomlar, 15 ile 20 nanometre çapına sahip olan küremsi veya oval biçimdedir. Bu doğrultuda da Fen ve Teknoloji derslerinde biyolojinin girişi olarak işlenmekte olan ribozom konusunun daha iyi şekilde anlaşılabilmesi için yapısal niteliklerine ilişkin olarak bilgi sahibi olunması gerekir. Ribozomun yapısal niteliklerine ve etkilerine dair bilgi sahibi olunması ribizom görevleri nelerdir sorusuna daha net şekilde yanıt bulunabilmesine olanak sağlayacaktır.

Ribozom Yapısı Nitelikleri Nelerdir?

Canlılarda ribozom organeli temel olarak protein üretim kaynağı olarak değerlendirilmektedir. Ribozomlar, temel olarak 20 ile 30 nanometre çapına sahip olan oval veya küremsi şekillere sahiptir. Ribozomun şeklini anlayabilmek açısından nanometre ölçü birimi, metrenin milyarda biri olan birimi göstermektedir. Zarı bulunmayan nadir organellerden birisi olan ribozom, alt birimlerinin sentezinde çekirdekçikte söz konusu olur. Ribozomlar temel olarak Endoplazmik Retikulum ve çekirdek zarı üzerinde, sitoplazmnın sıvı bölümünde, kloroplast ve mitokondri içerisinde yer almaktadır.

Ribozom Görevleri ve Önemi

Ağırlıklı olarak öğrencilerin en çok merak ettikleri Fen ve Teknoloji dersi konularından birisi olmasıyla birlikte ribozom görevleri nelerdir sorusu sıkça gündeme geliyor. Ribozomun temel işlevi hücrede protein sentezinin gerçekleştirilebilmesinin sağlanmasıdır. Endoplazmik retikulum üzerinde yer alan ribozomlarda hücre haricinde salgılama işlemi gerçekleştirilecek proteinler, diğer ribozomlarda bulunuyor ise hücre içi protein sentezleme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Hücrenin aynı protein içerisinden fazla sentezleme işlemi gerçekleştirilmesi istenmesi durumunda pek çok ribozom tarafından birleşim gerçekleştirilerek ‘polizom’ meydana gelir. Ribozomlar tıpkı mRNA molekülünde sırasıyla dizilme ile polizom ya da poliribozom oluşumunu gerçekleştirir. Bu şekilde de çok daha kısa zaman dilimleri içerisinde proteinlerden daha fazla sayıda üretim gerçekleştirebilme kapasitesine elde edilebiliyor.

Ribizom, temel olarak 2 ana alt birime sahiptir. Küçük alt birimi ve büyük alt birimi şeklinde olan alt birimleri sayesinde ortaya çıkan ribozom alt birimleri sadece protein sentezleme işlemlerini gerçekleştirmekle sınırlı kalmaz ve aynı anda da bir araya gelerek, geride kalmış zaman dilimleri içerisinde ayrılma gerçekleştirirler. Ribozomların ağırlık birimlerinde gramaj birimi kullanılamaz. Bu çerçevede de Ribozomlar ile ilgili olarak ağırlık birimi için ‘Svedberg’ olarak belirtilen ağırlık birimi kullanılır. Bu ağırlık biriminde ise ‘S’ sembolü yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı