Gezi

Portekiz Vize Başvurusu

Portekiz Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portekiz diğer Avrupa ülkelerinden ve komşularından kendisini çoğu konuda izole etmiş bir ülkedir. Gerek kırsal alanları olsun gerekse kültürü olsun eşsiz ve geniş yelpazeye sahip olan Portekiz gezilip görülmeye değer yegâne ülkelerdendir. Demiryolu ulaşımı karayoluna göre daha hızlı olmasına karşın Portekiz’de ne yazık ki hem pahalı hem de az uzunluğa sahiptir. Port ve Lizbon’da gelişmiş Metro sistemi bulunmaktadır. Çoğu yeri güvenli olmasına rağmen Portekiz’de de bazı bölgelerde terörizm olduğu için gezilmesi gereken yerleri iyi seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca benzer sebeplerden dolayı Portekiz otostop ile yolculuk için pek uygun değildir. Sintra, Lizbon, Porto gibi ülkeler doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile göz kamaştıran şehirlerdir. Portekiz yemek kültürü olarak da oldukça tatmin edici özelliklere sahiptir. Patates, balık, ekmek, pirinç, et ve deniz ürünleri bulunduran zengin bir skalaya sahiptir. Portekiz’de çok lezzetli ve ilginç tatlara sahip hamur işleri bulunmaktadır. Portekiz ziyaretinizde kesinlikle denemelisiniz.

Portekiz vize başvurusu yaparken özellikle halkının yardım sever olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Portekiz halkı turistlere yardım konusunda bir hayli iyidir. Çoğu Portekizli temel İspanyolca bilmektedir, genç nüfusun da büyük bir bölümü İngilizce konuşabilmektedir.

Portekiz’e kısa süreli vize başvurusu için Portekiz Ankara Büyükelçiliğine veya Macaristan İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapabilirsiniz. Uzun süreli vize başvuruları için sadece Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilir. Portekiz vize başvuru formunu İngilizce veya Türkçe olarak doldurabilirsiniz. Portekiz vize müracaat formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarınız içinde  yer almalı.

Portekiz de Schengen sınırlarına dahil bir ülkedir. Bu sebepten dolayı Schengen vizesi aldığınızda sadece Portekiz ile sınırlı kalmak zorunda olmazsınız. İstediğiniz herhangi bir ülkeye Portekiz’den giriş yapmak kaydıyla geçebilirsiniz. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri 180 içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Portekiz vize başvuru işlemleri ortalama 10-15 gün arasında sürmektedir. Bu sebepten dolayı en az 30 gün önce başvuru yapmalısınız. Konsolosluklar hem kendi ülkelerinin hem de bulundukları ülkenin resmi tatillerinde kapalı oldukları için Portekiz için Paskalya, Noel gibi tatilleri, Türkiye için de bayramları göz önünde bulundurarak başvuru sürenizi ayarlamalısınız.

Portekiz vize başvurusu yaparken parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı başvuruya kendiniz gitmelisiniz. Sizin yerinize başkasının yapacağı başvurular kabul edilmemektedir. Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile yaptıracağınız parmak izi taramaları güvenli bir şekilde saklandığı için endişe etmenize gerek yoktur. 12 yaşından küçük bireyler parmak izi işlemlerinden muaftır. Parmak izi verme işlemine engel herhangi bir sağlık probleminiz bulunuyorsa bunun ile ilgili sağlık raporunu da başvuru esnasında gerekli yetkililere göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmayabilir. Eğer parmaklarınızda herhangi bir uzuv kaybı varsa parmak izi verebileceğiniz tüm parmaklarınız bu işleme tabi tutulmaktadır. Bu işlemler kimlik sahteciliğinin önüne geçmek için yapılmaktadır. Ülkemizde 2014 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Parmak izi işlemleri  Schengen ülkelerinin yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de kullanılmaktadır. Ulusal güvenlik amacıyla yapılan bu işlemde zorluk çıkartmamanız çok önemlidir. Devlet ve hükumet liderleri, onlarla birilikte seyahet eden diplomatik yöneticiler ve eşleri bu işlemlerden muaftır.

Portekiz Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

Portekiz vize başvurusunda gerekli evraklar seyahat türüne göre değişiklik göstermektedir. Portekiz turist, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi vize türleri için farklı evraklar talep etmektedir.

 • En fazla 10 yıllık olacak şekilde en az 2 sayfası boş olan bir pasaport istenmektedir.
 • Vize başvuru formu ve Taahütname. Konsolosluk tarafından alacağınız vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz onaylanmayabilir
 • 2 adet fotoğraf. Fotoğraflar biyometrik olmalıdır. Ayrıca fotoğrafların arkası beyaz olmalıdır ve daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır.
 • Çalışanlar ve emekliler için son 3 aya ait maaş bordrosu. Çalışan ve emekliler için son 3 aya ait maaş bordrosu ibrazı zorunludur.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. Eğer başvuracak kişinin üzerine ev veya araç var ise bunları da teyit edecek belgelerin fotokopisi gerekmektedir.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. Son 3 aya ait hesap döküm özetleri bulunan hesap cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de evraklar içerisinde bulundurulmalıdır.
 • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi. Şirket sahiplerinin Portekiz vize başvurusu evraklarında bulunmalıdır.
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı. Şirket sahipleri için gereklidir.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi. Şirket sahiplerinin evrakları arasına koyması gerekmektedir.
 • İmza Sirküleri. Çalışanların ve şirket sahiplerinin evrakları arasında olması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. Tüm vize başvurusu yapan şahısların yaptırması gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi : Konsolosluğa hitaben, kurallara uygun yazılmış, tamamen tutarlı ve seyahat amacınızı açıklar şekilde olmalıdır.
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler. Öğrencilere sponsor olan şahısın banka hesap dökümleri ve çalıştığı kurumdan gerekli belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

Portekiz Vize Başvuru Ücretleri

Her ülkede olduğu gibi Portekiz için de başvuru ücreti bulunmaktadır. Neredeyse tüm ülkeler sınırları içinde bulunacak turistler için vize harcı talep etmektedir. Bu harçları genelde çoğu banka üzerinden yatırabilirsiniz. Portekiz vize başvurusu yaptığınızda da bu harcı yatırmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Eğer vize başvurunuz reddedilirse yatırdığınız parayı geri alamayacaksınız. Bu sebepten dolayı ibraz ettiğiniz evraklarınızın eksiksiz olmasına ve doğru bilgiler içermesine dikkat etmelisiniz.

Diğer Schengen ülkelerinde de olduğu gibi Portekiz için vize başvuru ücreti 60 Euro’dur. Portekiz Konsolosluğu bu ücreti nakit tahsil etmektedir. Portekiz Ulusal Vize harcı ise 116 Euro’dur. 6 yaşından küçük kişiler vize başvuru ücretinden muaftır. 6-12 yaş arasındaki kişiler 35 Euro ücret ödemektedir. Avrupa birliği vatandaşlarının eşleri ve 18 yaşından küçük çocukları da vize ücretlerinden muaftır. Bu ücretler sadece başvuru harcıdır. Bunun haricindeki kargo ücretleri veya başka masraflar dahil değildir.

Vize başvurusu olumsuz sonuçlandığında harç ücreti geri iade edilmediği için her başvuruda yeniden harç ücreti yatırmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yapacağınız başvuruya dikkat etmelisiniz. Hangi amaçla başvuru yapacağınızı belirleyip ona göre vize almanız gerekmektedir. Portekiz turistik vizesi, Portekiz aile ziyareti vizesi, Portekiz ticari vizesi, Portekiz oturma vizesi, Portekiz çalışma vizesi olarak beş ayrı başvuru seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçmediğiniz takdirde başvurunuz onaylanmayacak ve ücretiniz iade edilmeyecektir.

Yatırdığınız vize ücretinin dekontunu da evraklarınızın arasında bulundurmanız gerekmektedir. Portekiz vize başvuru harcını yatırdıktan sonra alacağınız dekontu dikkatlice incelemelisiniz. Dekontta bulunan bilgilerin herhangi biri yanlış olduğu durumlarda vizeniz olumsuz sonuçlanacaktır. İsim, soy isim, TC kimlik gibi bilgilerinizi kontrol ettikten sonra evraklarınızın arasına koyarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı