Kadın

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır ?

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda makyaj modasında birbirinden güzel makyaj çeşitleri her durumda farklı olmayı seven hanımlar için oldukça geniş seçenekler sunmaktadır. Farklı makyaj uygulamaları her zaman hanımların dikkatini çekmiş, makyaj çeşitleri çoğaldıkça incelikleri de artmıştır. En çok rağbet gören makyaj çeşitlerinden biri de porselen makyajdır. Yüzünde derin izler taşıyan kadınların rağbet ettiği bir makyaj türü olup, gelinler ve gece makyajına ihtiyacı olanlara yapılmaktadır. Salon makyajı olup günlük kullanımda pek tercih edilmez. Fotoğraf çekimlerinde, özel günlerde, sahnede ve loş ışıklı mekanlarda tercih edilir.

Porselen makyaj nedir?

 

Ağır kapatıcılarla yapılan ve canlı sıcak bir görüntü oluşturmayan bir makyaj türüdür. Ekran karşısında olan, aşırı sivilce ve yara izleri bulunan kişiler porselen makyajla pürüzsüz bir tene sahip olurlar. Gündüz kullanımı için uygun değildir. Zira gün ışığında tüm makyaj detayları gözükebilir.

 

Porselen Makyaj Özellikleri

Oldukça dayanıklı olup 42 ᵒC’ye kadar bozulmadan kalabilir.

Sudan etkilenmez.

Terleme durumunda makyajda akma olmaz.

Özel kozmetik ürünlerle yapılır.

Çıkarılması zordur.

Pürüzsüz bir cilt yüzeyi ve görünümü sağlar.

Makyaj yokmuşçasına doğal durur.

Hata kabul etmediğinden mutlaka profesyonel ellerde yapılmalıdır.

 

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

 

Ana hatları ile porselen makyaj adımları:

Her makyajda olduğu gibi öncelikle tüm yüz temizlenir.

Cilt rengine uygun fondöten sürülür.

Pudra sürülerek renk sabitlenir.

Gece kullanımı için koyu tonlarda, gelin makyajında ise hafif tonlarda göz makyajı yapılmaktadır.

Sabitleyici sprey sıkılarak makyajın kalıcılığı sağlanır.

 

ADIM

 

Yüz temizliğinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Gerekirse peeling ile yüz ölü hücrelerden arındırılmalı, yüzde bulunan kıllar temizlenerek kaşlara da şekil verilmelidir. Temizlikten sonra cildin nemlendirilmesi gerekir. Primer cilde parmak uçları ile sürülerek işe başlanır. Primer kullanımı makyajın kalıcılığını arttırmakta ve görünümü daha canlı kılmaktadır.

ADIM

 

Cilt rengine uygun bir likit fondöten kullanılması önemlidir. Fondöten ten rengine tam uyumlu olmalı, en fazla 1-2 ton açık renk fondöten kullanılmalıdır. Yüze yakın bölgeler olan boyun ve kulak bölgesi unutulmamalı, renk farkı yaratacak bir görünüm elde edilmemelidir. Noktalar halinde yüzün tüm bölümlerine uygulanan likit fondöten, bir fırça yardımı ile dairesel hareketlerle tüm yüze yedirilmelidir. Gözaltı morlukları için önce kapatıcı kullanılmalı, yüzdeki gölgeli bölgeler kapatıcı ile yok edilmelidir.

 

ADIM

 

Fondötenden sonra pudra uygulamasına geçilir. Pudra mutlaka mat olmalı, ışıltılı pudralar tercih edilmemelidir. Pudra sadece yüze değil, boyun, kulak ve dekolte bölgesine de sürülmelidir.

 

Porselen makyajda yüzde vurgulanmak istenen bölgeye ağırlık verilir. Gözlerin ön planda olması isteniyorsa göz makyajı daha detaylı olurken, dudaklar ön plana çıkarılacaksa dudaklara daha çarpıcı bir makyaj yapılmaktadır.

 

GÖZLER

 

Gözlerde göz farı bazı kullanılması özellikle gelinlerin gece boyu göz makyajının bozulmadan uzun süre kalmasında önemlidir. Göz farı bazı kalıcılığı sağlamaktadır. Takma kirpik kullanılabilir, açık renk farlarla gözler ön plana çıkarılabilir. Renkli gözlerde hafif bir göz makyajı yeterli olacaktır. Kirpikler mutlaka gür ve siyah olmalıdır.

 

YANAKLAR

 

Porselen makyajda yanaklara doğal tonlarda bir allık sürülmeli, ağır göz makyajı ve dudakların yanında kullanılan allık rengi hafif olmalıdır.

 

DUDAKLAR

 

Ruj rengi göz makyajına göre ters orantılı olarak kullanılır. Yani koyu göz makyajlarında açık renk rujlar, hafif göz makyajlarında ise koyu renk ruj kullanılarak denge sağlanır.

 

SABİTLEYİCİ SPREY

 

Makyaj tamamlandığında sabitleyici sprey sıkılarak son nokta konulur.

Artık pürüzsüz ve bebeksi bir cilde sahipsiniz. Porselen makyajı çıkartmak zor olduğundan cildi hassas olanlar önerilmemektedir. Porselen makyaj için ihtiyacınız olan beş şey primer, fondöten, kapatıcı, pudra ve sabitleyici spreydir. Diğer malzemeler tamamen sizin tercihinize göre seçilmekte olup, ruj, far, göz kalemi ve allık seçimi kullanıcının zevkine göredir.

 

PORSELEN MAKYAJDA OLMAZSA OLMAZLAR

 

Porselen makyaj yaptırmaya karar verdiniz. Diğer makyaj türlerine göre son derece detaylı ve ağır bir makyaj olduğunu unutmamalı, hassas bir cilde sahipseniz çıkarılması zor bir makyaj olduğundan cildinizin zarar görebileceğini aklınızın bir tarafında tutmalısınız. Porselen makyajda önemli olan birkaç noktaya daha değinmek istiyoruz.

 

           Sir ağda: Porselen makyaj için yüzünüzde tüy namına hiçbir şey olmamalı, yüzünüz sir ağda ile temizlenerek pürüzsüz hale getirilmelidir. Son derece detaylı bir makyaj olduğundan sir ağda ile yüz tamamen temizlenmeli, pütür oluşması engellenmelidir.

 

           Fondöten: Porselen makyajda kullanılan fondötenin kesinlikle likit olması çok önemlidir. Porselen görünümünü ancak sıvı fondötenle elde edebilirsiniz. Fondöten cilt tonuna yakın seçilmeli, noktalar halinde uygulandıktan sonra yuvarlak bir fırça ile dairesel hareketler yaparak iyice yedirilmelidir.

 

           Pudra: Likit fondöten üzerine kesinlikle parlak pudra kullanılmamaktadır. Pudra mat olmalı, leke ve kırışıklıklar pudradan sonra kullanılacak olan kapatıcılarla kamufle edilerek pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm elde edilmelidir.

 

           Sprey: Makyaj sonunda sıkılan sabitleyici spreyle makyajın gün boyu bozulmadan kalması sağlanır.

 

Özel günlerde ve çekimlerde tercih edilen porselen makyaj, bebek gibi bir cilt görünümü sağlayan bir makyaj çeşididir. Ağır bir makyaj olup hassas cilde sahip olanlar bu makyajı yaptırmadan önce iyi düşünmeli, özel gecelerde makyaj tazeleme gibi bir ara verilemeyeceği için profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Porselen makyaj kalıcı makyaj değildir. Çıkartılması zor olsa da silinen bir makyajdır. Makyaj çıkartmada kullanılan malzemeler kaliteli olmalı, mümkün olduğunca cildi tahriş etmeden makyaj çıkartılmalıdır.

 

Bebek gibi bir cilde kavuşturan porselen makyaj, işinin ehli kimseler tarafından yapıldığında mükemmel sonuç veren, aksi taktirde hayal kırıklığı yaşatan bir makyajdır. Kullanılan makyaj malzemeleri özel olup fiyatı günlük kullanılan kozmetik ürünlerinden biraz daha pahalıdır. Püf noktalarına dikkat edildiği sürece istenilen sonuç elde edilebilir. Gündüz kullanımı için hele ki sürekli günlük kullanım için uygun değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı