Gezi

Polonya Vize Başvurusu

Polonya Vize Başvurusu

Avrupa’nın en güzide ülkelerinden birisi de Polonya’dır. Polonya,  kültürel yapılar ve modern sanat konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Aynı zamanda, gece hayatı da hiç azımsanmayacak derecede renkli ve bir o kadar da ucuzdur. Tüm bu avantajları sayesinde Polonya, Avrupa gezisi yapmak isteyen gezginlerin uğrak mekanlarından biri olur . Polonya vizesi almak isteyen ziyaretçilerin unutmaması gereken en önemli konu, Polonya’nın bir Schengen ülkesi olduğudur. Bu yüzden, Polonya vizesi alırken daha sıkı şartlarla karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bu güzel Avrupa Ülkesi’nin sizden istediği bilgi ve belgeleri tam zamanında ve eksiksiz şekilde teslim etmeniz çok önemlidir. Vize alma kısmında biraz daha sıkı tedbirlerle karşılaşsanız bile, vizenizi aldıktan sonra sağlanan avantajlar sayesinde sizi asla pişman etmeyecektir. Polonya Schengen Vizesi Başvurusu yaptığınızda ve kabul edildiğinizde, vizenizin türü ve süresine göre diğer Schengen üyesi Avrupa ülkelerini de rahatlıkla gezebileceğinizi unutmamalısınız.

Schengen vizesi alan ziyaretçiler, üye ülkelerde en fazla 3 ay kalma hakkına sahip olur. Fransa, Almanya, Estonya, Belçika, Slovakya, Avusturya, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Danimarka, Yunanistan , Finlandiya, Portekiz, Polonya, İsveç, İtalya, Slovenya, Macaristan, Malta, İzlanda, Hollanda, Polonya, Norveç, Letonya, İspanya ve İsviçre Schengen vizesi sayesinde ziyaret edebileceğiniz ülkelerdir. Schengen vizesi sayesinde bu kadar fazla ülkeye ziyaret hakkı kazanmanız, doğal olarak, normal vize süreçlerinden biraz daha zorlu bir süreçten geçmenize neden oluyor. Eğer vaktiniz varsa, tüm bu güzel ülkelerin her birinde vize süreniz boyunca vakit geçirmek ,size unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır. Bu vize türü konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; gezinize Schengen vizesini aldığınız ülkeden başlamanız gerektiğidir.

Polonya vize başvuruları Polonya Büyükelçiliği, Polonya Konsolosluğu ve bu kurumların yetki vermiş olduğu kurumlara yapılmalıdır.

Polonya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Sahte kimlik kullanımını önlemek ve güvenlik önlemlerini arttırmak amacıyla Polonya vize başvurusu yapacak kişiler parmak izi vermek zorundadır. Bu işlem 10 parmağınız için ayrı ayrı yapılacağından parmaklarınızda yara, ezik, hasar, kına gibi veri alınmasına engel teşkil edecek durumlardan kaçınmanız gerekir. Başvuru sırasında bu gibi durumlardan ötürü parmak izi veremeyecek kişilerden geçerli kurumlar tarafından verilmiş hastane raporu istenir.
 • Polonya Vize başvuruları ikamet ettiğiniz ile en yakın Polonya Konsolosluğu’na yapılacağından başvurunuzu yapmadan önce hangi kurumun yetki alanında olduğunuzu kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Başvurunuzda kullanacağınız Pasaportunuz vizenizin sonlanma tarihinden 3 ay sonrasında devam ediyor olmalıdır. Vizenizin son günü ile Pasaportunuzun sonlanma tarihi arasında 3 aydan kısa süre varsa başvurunuz geçersiz sayılır. Bu gibi durumların önüne geçmek için pasaportunuzun bitiş tarihini seyahat planınıza göre kontrol etmeli, gerekiyorsa yenilemelisiniz.
 • 18 yaşından küçük olup Polonya vize başvurusu yapacak kişiler bu işlemi ancak Anne babaları, yoksa yasal vasileri ile birlikte yapmalıdır. Konsolosluk bu kişilerden seyahat için izin verildiğine dair izin belgesi istemektedir.
 • Vize başvurusu tarihinizi ve seyahat planınızı daha önceden kararlaştırmalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Polonya vize başvuruları 10 – 30 gün içerisinde sonuçlandığından herhangi bir çakışma durumunda seyahatinizi ertelemek veya iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Buda size hem maddi hemde manevi olarak ekstra bir yük getirecektir.
 • Başvurunuzu yapmadan önce hem türkiye’de hemde Polonya’daki resmi tatilleri takip etmeniz vize başvurunuzun sonuçlanma süresini hesaplarken ve seyahat planınızı yaparken size yardımcı olacaktır.
 • Pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunmalı, eğer bulunmuyorsa başvurudan önce yenilemelisiniz.
 • Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra pasaportunuzda herhangi bir geçerlilik tarihi değişimi, yenileme, kaybolma, yırtılma gibi görsel veya yasal değişiklikler yapmamalısınız.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Her başvuru sahibi kendi pasaportuyla vize başvurusu gerçekleştirebilir. Bu kurala çocuklar dahildir.

Polonya Vize Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler

Vize başvurunuz sırasında istenen belgeler, vize türünüze göre değişmekle birlikte kurumlar da sizden ek belgeler isteyebilir. Tüm bu durumlara hazırlıklı olmanız, sizin için avantaj yaratacaktır. Gelişen olaylar, ülkelerin politikaları gibi nedenlerle bilgiler güncellenebileceğinden en detaylı bilgiyi Konsoloslukların resmi sitelerinden alabilir veya buradaki bilgileri karşılaştırabilirsiniz.

 

 • Biyometrik Fotoğraf : ICAO kriterlerine uygun istenen adette biyometrik fotoğraflar başvuru kurumuna ibraz edilmelidir. Fotoğraflar son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3.5×4.5 ölçülerinde, beyaz arka fonda ve kaliteli bir kağıda basılmış, yüzün tüm hatları ve unsurları belli olacak şekilde olmalıdır. Dini sebepler nedeniyle başörtü, takı vb. çeşitli aksesuarlar kullanan kişilerin fotoğraflarınında bu kriterlere uyması beklenir. Hangi aksesuarı kullanıyor olursanız olun yüzünüzün tüm hatları belirgin olmalı, suratınıza gölge yapmamalıdır. Gözlük kullanılıyorsa gözler aynı şekilde belirgin olmalı ve kesinlikle şeffaf camlı gözlük takılmalıdır.

 

 • Nüfus Kayıt Örneği : Kişi daha önce Schengen vizesi almamışsa Emniyet Müdürlüğü’nden protokol yazısının yanında tam tekvil vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.

 

 • Finansal Durumla İlgili Evraklar : Polonya vize başvurularında finansal durumunuzu belgeleyici evraklar da istenen belgeler arasındadır. Ülkeler kaçış ihtimallerine ve şüpheli davranışlara karşı bu evraklara oldukça önem vermekteler. Bu yüzden eksiksiz ve açıklayıcı şekilde tüm belgelerinizi kurumlara sunduğunuzdan emin olmalısınız. Bu belgeler ; Bankalardan imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü, çalışıyorsanız son 3 aylık maaş bordrolarınızın yetkili kişiler tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış hali, çalışmıyorsanız gelirinizi nereden sağladığınıza dair açıklayıcı ve resmi geçerliliği olan belgeler, malvarlıklarınızın tapu, ruhsat gibi kanıtlayıcı belgeleri, eğer kira alıyorsanız bunların resmi olarak onaylanmış örnekleri gibi belgelerdir. Seyahat masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren miktarın USD veya Euro karşılığıda hesabınızda bulunmak zorundadır.

 

 • Mesleki Durumla Alakalı Belgeler :

 

 • Polonya vize başvurusu yapacak kişi eğer çalışıyorsa; çalıştığı kurumdan aldığı izin belgesi, çalışan bilgilerini içeren (maaş, işe başladığı tarih, pozisyonu vb.) belgeler şirketin antetli kağıdına basılmış şekilde ve kaşeli ve imzalı olarak sunulmalıdır.

 

 • Kendi şirketine sahipse; Şirketinin antetli kağıdı üzerinde şirketinin yapmakta bulunduğu faaliyetleri, seyahat amacını ve şirketteki resmi pozisyonunu içeren imzalı ve kaşeli belgeler.

 

 • Öğrenci ise ; Seyahate sponsor olacak ebeveyn veya kişinin noter onaylı taahhütnamesinin yanında, finansal bilgilerini içeren evraklar, nufüs cüzdanı fotokopisi ve nufüs kayıt örneği.

 

 • Öğrenci ve reşit olmayan biriyse : Ebeveynlerden alınmış onaylı izin belgesi.

 

 • Oda kaydı bulunan bir meslekte çalışan ise ; Bağlı bulunduğu odadan onaylı kayıt belgesi.

 

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Polonya vize başvurusu yapacak kişinin en dikkat etmesi gereken belgelerden biride seyahatini ve amacını destekleyen belgelerdir. Bu belgeler ve bu belgelerin ibraz ettiği durumların açıklığı vize başvuru sonucunun olumlu olmasında kilit rol oynar. Ülkeler seyahat amaçlarını bilmedikleri veya şüpheye düştükleri kişilere vize vermemektedir. Hem seyahatinizin sorunsuz başlaması hemde sonraki ziyaretlerinizde sorun yaşamamanız adına bu belgeleri oldukça açık ve onaylı şekilde sunmanız çok önemlidir.

Gidiş ve dönüş biletiniz, konaklama yapacağınız yerlerde bir otel vb. kurumda kalacaksanız, rezervasyonlarınızın onaylı halleri, ziyaret noktalarınız ve bu noktaları ziyaret etme sebepleriniz birbirine uyumlu şekilde kuruma bildirilmelidir.

 

Tüm bu kriterlere uyduğunuzda herhangi bir sorun olmadan Polonya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmaması için hiçbir sebep yoktur. Verilen bilgilerin zamana ve kurumların uğradığı değişikliklere bağlı olarak değişebileceğini veya eklemeler olabileceğini lütfen unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı