Nasıl Yapılır

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bilgilerinin doğrulanması ve kişisel bilgilerin kolaylıkla ele geçirilebildiği ve oynama yapılabildiği ve sahtekarlığa elverişli olması sebebiyle teknolojinin de gelişmesiyle nüfus cüzdanlarımız kolaylıkla değiştirelebilir, oynanabilir ve sahtekarlık yapılabilirdir. Devletin çoğu kurumu tarafından birçok sebeple okul kaydı veya işe alım vb. resmi tüm işlemlerde nüfus cüzdanı fotokopisi yerine nüfus cüzdanı sureti istemelerinin sebebi yapılabilecek herhangi bir sahtekarlığın önüne geçebilmek amaçlıdır.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir? Ne İşe Yarar?

Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanımızda yer alan tüm bilgilerin listelendiği ve nüfus dairelerinden ya da e-devletten alınabilen bir belgedir. Bu belge sayesinde nüfus cüzdanları üzerinde oynama yapılıp yapılmadığı, nüfus cüzdanımızda yer alan bilgilerin devlet tarafından tutulan kayıtlar ile uyuşup uyuşmadığının kanıtlanması ve tespit edilmesi amacıyla istenmektedir. Geçmişte üniversiteler, ehliyet ve pasaport işlemleri için polis merkezleri tarafından ve daha bir çok kurum tarafından nüfus cüzdanı sureti istenmekteydi fakat teknolojinin gelişmesi ve devlet kurumlarının artık ortak bir ağ sistemine geçmesi sebebiyle nüfus cüzdanı sureti yerine elektronik ortamlarda gerekli kontroller kolayca sağlanabilmektedir. Fakat bunun yanı sıra ortak sisteme geçmemiş devlet kurumları ve devlet dışı özel firmalar tarafından hala bu belgeler istenebilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti örneği alabilmek için eskiden ilçe nüfus dairelerine gidilmesi gerekti ancak son yıllarda bu görev mahalle muhtarlarına devredilmiştir. Yani eğer nüfus cüzdanı sureti örneği almak istiyorsanız bulunduğunuz ilçedeki bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarına gitmeniz gerekmektedir. Mahalle muhtarı tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra 1 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte kolayca onayınızı alabilirsiniz. Muhtarlıklara ödenecek ücret şehirden şehire değişmekle birlikte çok yüksek miktarlara tekabül etmemektedir. Küçük ilçe ve köylerde yaşayan vatandaşlarımız muhtarlar zaten kendilerini tanıdıkları için bu işlemleri çok kısa sürede ve kolayca halledebilirler.

Nüfus cüzdanı sureti istenirse noterden de kolaylıkla temin edilebilir bir belgedir. Noter’de aynı muhtarlarda olduğu gibi ayrıca bir belge düzenleyebilir ya da nüfus cüzdanı fotokopisini aslı gibidir damgasıyla birlikte onaylayabilir. Noterler tarafından bu işlemler için 20 – 25 TL civarı bir ücret istenebilir ve bu işlemler için gerekli olan tek şey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızdır.

E-devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Alma

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu yolların dışında e-devlet sistemi üzeriden de nüfus cüzdanı sureti örneğinizi kolayca alabilirsiniz. Nüfus cüzdanı sureti alma özelliği e-devlete 2018 yılında eklenmiştir ve bu sistem üzerinden kolayca imzalı ve onaylı bir biçimde nüfus cüzdanı sureti örneğinizi çıkarabilirsiniz. Fakat sisteme giriş yapabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve bu numara ile PTT’den aldığınız şifrenizi kullanmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi tüm ptt şubelerinden 3 – 5 TL civarı bir ücretle temin etmeniz mümkündür.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devlet tarafından veya bazı özel kesim tarafından verilen hizmetlerin elektronik platform üzerinden servis edilmesi yani kolayca ulaşımına sunulmasıdır. Bu servis ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile devlet daireleri arasındaki dolambaçlı ilişki en asgari seviyeyi ve bürokratik engellere takılmadan kolayca halledilebilir hale gelmiştir. Bu sayede devlet hizmet sunduğu vatandaşları ile daha etkin bir yoldan etkileşime geçmiş olur. Ayrıca E-Devlet uygulaması herhangi bir kesintiye uğramadan güvenli bir şekilde vatandaşlara devlet hizmetinin ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu uygulama üzerinden alacağınız herhangi bir belge ile devlet dairelerinden alacağınız belge arasında geçerlilik açısından hiç bir fark olmayacaktır ve siz bu hizmete daha kolay bir biçimde ulaşmış olacaksınız.

E-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılır?

E-Devlet uygulaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir çok kamu hizmetine kolay ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Bu uygulamaya giriş yapabilmek için bir dizi güvenlik uygulamasından geçmek durumda kalacaksınız. Sisteme girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve daha önce almadıysanız PTT şubelerinden edindiğiniz şifreniz ile sisteme kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden bir çok hizmete ulaşabileceğiniz gibi vergi, ceza vb. ödemeleri de kolaylıkla yapabilirsiniz.

1. Sisteme giriş

Makalemizin sonunda yer alan linke tıklayarak e-devlete kolayca ulaşabilirsiniz. Linkte tıkladığınızda karşına bu şekilde bir uyarı gelecek ve bu kısımda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

Butona bastığınızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız  ve size özel e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gereken bir pencere çıkacak  ve gerekli alanları doğru bir biçimde doldurduğunuz takdirde “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladığınızda e-devletten içeri girmiş olursunuz.

2. Bilgilendirme formu

E-devlete giriş yapmanızın ardından karşınıza Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yazılmış olan bir bilgilendirme yazısı çıkacak olup bu bilgilendirme yazısını dikkatle okumanız tavsiye edilir. Çünkü e-devlet üzerinden bir günde sadece bir defa nüfus cüzdanı örneği alabilirsiniz. Muhtarlık ve Nüfus dairelerinin haricinde burada belgeyi kime ve nereye vereceğiniz sorulacaktır. Belgenin verileceği yeri doğru bir biçimde belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır. Oluşturacağınız nüfus cüzdanı sureti kurum tarafından e-imzalı olarak tarafınıza iletilecektir ve vereceğiniz kurum tarafından ister barkod ile isterse referans numarası vasıta ile kolayca sorgulanabilecektir. Ayrıca belgenin kullanım süresi dolmuş ve onay süreci geçmiş ise elinizdeki bu belge geçersiz kabul edilebilir bu sebeple bu hususlarda dikkatli olmanızda fayda vardır. Eğer e-devlet üzerinden aldığınız bu belgedeki bilgilerin yanlış olduğundan şüpheleniyor iseniz ve gözünüze çarpan bir terslik var ise hemen en yakın nüfus müdürlüğüne başvurmayı ihmal etmeyiniz.

“Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretledikten sonra “Devam Et” butonuna basmalısınız.

3. Sorgulama formu

Bu kısım belgeyi alabilmeniz için en önemli kısımlardan birisidir çünkü belgeniz buradaki seçeneklerin seçimine göre oluşturulacaktır. Öncelikle “Nüfus Kayıt Örneği Tipi” seçimini tamamlamalısınız. Bu seçenekler içerisinde Kişi, aile ve nüfus aile seçeneklerinden ihtiyacınız olanı işaretlemelisiniz. “Eski Eş Listele” ve “Vukuatlı Belge” seçeneklerinden sizin için uygun olan hangisi ise onu seçmelisiniz.

En son ise “Belgenin Neden Verileceği” seçeneği altında yer alan Kuruma ibraz, Kurum talebi ve Kişi talebi gibi seçeneklerden sizin için en uygun olanı seçmeli ve “Devam Et” butonuna basmalısınız. İşleminiz e-sistem tarafından onaylanacak ve adınıza e-imzalı bir biçimde nüfus kayıt örneği oluşturulacaktır. Belgeniz için gerekli tüm işlemler bu şekildedir ve herhangi bir onay mührü ve gerekli değildir. Tüm resmi işlemlerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Nüfus cüzdanı suretinizi yalnızca bağlı olduğunuz muhtarlıktan alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir notere de giderek nüfus cüzdanı suretinizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı