Cilt Bakımı

Nasır Tedavi Yöntemleri – Nasır Nasıl Geçer

 

Sürtünme veya basınç nedeni ile derinin patolojik olarak kalınlaşması ve ölü deri hücrelerinin birikerek keratin tabakası oluşması demek olan nasır ağrı ve rahatsızlık verici bir durumdur. Çeşitli boyda ve şekillerde olup genellikle ayak tabanı, parmak araları, topuk ve ayak parmak kenarlarında oluşmaktadır. Nasır aslında vücudun kendini korumaya aldığı bir durumdur. Şöyle ki, sürtünme ve basınca uğrayan bölgede nasır oluşmasa o bölgedeki doku zedelenir ve hasara uğrar. Nasırlaşan bölge basınç ve sürtünmeye karşı kendisini korumaya almış olur.

Nasır Çeşitleri

-Yumuşak Nasır: 1-4 cm çapındadır. Pürüzsüz ve incedir. Genelde ayak kenarlarında görülür.

-Sert Nasır: Kökü yoğun, yapısı sertleşmiştir. Ayağın altında veya küçük ayak parmağının üst veya yanında oluşur.

-Tohum Nasırı: Topukların yan veya arkalarında gözenekler halinde ölü hücrelerden oluşur.

 

Nasır Nasıl Oluşur?

 

Genelde dar ve sıkı ayakkabılar nasıra neden olmaktadır. Dar ve sıkı ayakkabı içinde ayağın belli bölgeleri basınç ve sürtünmeye maruz kalır. Bu tür ayakkabı giyenler ayakkabının ayağını sıktığını söyleyen kişilerdir. Her iki parmak yürüme esnasında sürekli birbirine sürtünecek ve baskı yapacaktır. Sonuçta iki ayak parmağı arasındaki sürtünme nasır oluşumu ile sonuçlanacaktır. Her adımda aynı bölgeler birbirine sürter ve o bölgedeki dokular kalınlaşarak kendini korumaya alır. Nasırın ilerlemesi durumunda kalınlaşan tabaka üzerinde huni şeklinde nidus adı verilen bir tepecik oluşur. Nidus oluşmuş nasırlar artık hastalık derecesinde kabul edilir. Nasır insana eziyet veren ve yürürken ağrı duymasına neden olan oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.

-Dar ve sıkı ayakkabılar

-Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı kullanımı

-Yüksek topuklu ayakkabılar

-Sık-sık çıplak ayak yürümek

-Ayak parmaklarında oluşan deformasyonlar

-Ayağın fazla kemikli bir yapıya sahip olması

-Ellerdeki nasırlar mesleki olarak ellerin basınca maruz kalması ile oluşur.

 

Nasır Belirtileri Nelerdir?

 

Nasırlı bölge sarısıdır ve bu bölgede deri kalındır. Gün bitiminde nasırlı bölgede ağrı hissedilir. Yürürken basınçtan kaynaklanan ağrı ve sızılar hissedilir. Koni şeklinde başı olabilir. Kronik bir hal aldığında ise dururken bile ağrı verir. Çevresi kızarır. Bazen siğille de karıştırılmaktadır. Küçük ve baş vermiş bir nasırının siğile benzetilmesine sık-sık karşılaşılır. Oysa sadece sürtünme ve basınç kaynaklı derinin kalınlaşması ve nasırlaşmasıdır. Siğil daha küçüktür ve sadece basınçta acı verir. Dururken ağrı ve acı vermez. Siğilde derinin hemen altında siyah noktacıklar bulunmaktadır. Nasır ise sarımsıdır. Nasır tehlikeli olmasa da yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Cerrahi işlem gerektirecek kadar kronik bir hal aldığında cerrahi işlem steril ortamda yapılmalı ve bölgenin enfeksiyon kapması engellenmelidir.

 

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

 

Nasır tedavisinde ilk başvurulan nasır bantlarıdır. Nasırlı bölgeye eczanelerden alınan farklı büyüklükteki nasır bantlarından uygun büyüklükte olan bant yapıştırılır ve sabaha dek bekletilir. Birkaç uygulamadan sonra nasırlı üstü bölge kalkmaktadır. Fakat geçici bir çözüm olup asıl nasır oluşumunu engellemek önemlidir. Çünkü nasır tedavi edilse bile nasıra neden olan şeyler engellenmediği sürece tekrar nasır oluşacaktır.

 

Daha Rahat Ayakkabılar Kullanarak

 

Öncelikle giyilen ayakkabı değiştirilmelidir. Daha rahat, daha geniş bir ayakkabı kullanmaya başlayarak ayaklara uygulanan her tür basınç ve sürtünme engellenmelidir. Yüksek topuktan kaynaklanan bir nasır oluşumu varsa alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeli veya sürekli yüksek topuklu ayakkabılar kullanılmamalıdır. Amaç ayaklarda oluşan tramvayı ortadan kaldırmaktır. Nasır olan bölge O şeklinde ortasında boşluk olan bantlarla veya destekleyici yastıklarla direkt teması engellenmelidir.

 

Sıcak Suda Bekleterek

 

Ayakları sıcak suda bekletmek ve ponza taşı ile sertleşen bölgedeki kalınlaşan deriyi zımpara yöntemi ile inceltmeye çalışmak nasır tedavisinde önemlidir. Henüz yeni oluşmuş veya ince nasırlarda etkili olabilir. Yumuşayan bölge makasla veya bıçakla dikkatlice alınabilir.

 

Badem Yağı veya E Vitamini İçerikli Krem Sürerek

 

E vitamini veya lanolin içerikli krem veya badem yağı nasırın yumuşamasını sağlar. Nasırlı bölgeye krem iyice yedirilir. Böylece nasırın yumuşaması ve küçülmesi sağlanabilir. Silikon tabanlık kullanmak yeni nasır oluşumunu engelleyecektir.

 

Nasır Yakısı Kullanarak

 

Salisilik Asit içeren yakılar kullanmak ta nasırı sökmede etkilidir. Yakı nasır üzerine uygulanır ve 24 saat bekletilir. Sonrasında yumuşayan nasırı ponza taşı ile temizlemek kolaydır. İnatçı nasırlarda işlem birkaç kez tekrarlandığında tamamen nasırdan kurtulmak mümkündür.

Lazerle Nasır Tedavisi

Nasırlaşmış bölgeye lazer tedavisi uygulanmadan önce lokal anestezi uygulanır. Nasırlı bölgeye lazer uygulanarak nasır yumuşar ve yok olur. Genelde tek seansla sonuç alınmaktadır. Büyük nasırlarda 2-4 seans lazer tedavisi uygulanmaktadır. Her bir seans arası 15-20 gündür. Tedaviden sonra 2 gün dinlenmek günlük aktiviteler için yeterlidir. 2 gün sonunda normal hayata dönülür.

 

Kriyoterapi İle Nasır Dondurma

 

30 saniyelik birkaç seans uygulanan bu yöntemle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan nasırlar dondurulmakta ve iyileşmektedir. -196 derecede likit nitrojen ile yapılan bir dondurma işlemidir. Anesteziye gerek kalmadan 20-30 saniye süren seanslarla kısa sürede nasır tedavisi yapılmaktadır.

 

Nasır Tedavi Edilmezse

 

Nasır tedavi edilmezse giderek insanın hayatını zorlaştırmakta, hissedilen ağrı ve acı daha da artmaktadır. İşte çalışmak, evde hareket etmek, sokakta yürümek oldukça fazla ağrı verir. Sosyal hayatı olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Zamanla giderek enfekte olmuş bir hal alabilir. Bu durumda hasta eğer diyabet veya damar rahatsızlığı olan biri ise enfeksiyon riski oluşur.

 

Nasır tedavisinde kullanılan ilaçların nasır çevresinde kırmızılık veya tahrişe neden olması durumunda tedavi kesilmelidir. Diyabet hastaları nasırı kendi kendine tedavi etmeye çalışmamalıdır. Kesinlikle bıçak veya makasla nasır çıkartılmaya çalışılmamalı, daha fazla ilerlemeden bir doktora danışılmalıdır. Nasır, tehlikesi olmayan ve tedavisi mümkün bir rahatsızlık olup ilerlemeden bir uzmana gösterilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı