Sağlık

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir

Kalabalık ortamlara girildiği takdirde bulaşma oranı artan menenjit, özellikle genç kitleyi bir hayli etkileyebiliyor. Çocuklarda ve gençlerde görülebilen hastalık, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ölümcül sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan menenjit aşısı, bu açıdan bakıldığında gerekli önlem ve bilinçlenme için önem teşkil ediyor. Aşılanma neticesinde gençlerin hastalığa karşı dirençli hale gelmeleri sağlanıyor. Karma aşılardan farklı olarak ayrı bir biçimde uygulanabilen menenjit aşısı, elbette belli başlı etkilerin gözlemlenmesine de yol açabilir. Peki, tam olarak menenjit aşısı yan etkileri nelerdirve tedavisi nelerdir?

Öncelikle cilt bazında belirtilerden söz edilmelidir. Aşının uygulandığı bölgede kızarıklık, kaşıntı ve yara gibi belirtiler görülebiliyor. Özellikle cildi hassas olan çocuklarda çok daha sık oluşabilen bu belirti, görüntü açısından kişinin endişelenmesine yol açıyor. Eğer yoğun miktarda kızarıklık ve kaşıntı söz konusu ise en yakın tıbbi birime başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra daha hafif ve aşının uygulandığı gün içerisinde görülen bir belirti bulunuyor ise vücudun aşıya karşı anlık bir tepki verdiğinden söz edilebilir. Hassas bir vücut söz konusu ise aşının karma aşılar ile birlikte uygulanmamasına özen gösterilebilir. Böylelikle bedenin çeşitli tepkiler vermesi önlenebileceği gibi derideki kızarıklığın da önüne geçmek kolaylaşabilir. Tabi aşıların ne zaman ve hangi sıklıkla uygulanması gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Her daim doktor kontrolünde olmanız oldukça önemlidir.

Son zamanlarda aşılara karşı ne yazık ki bir ön yargı oluşmaya başladı. Buna neden olan yegane şey, elbette insanların kulaktan duyma bilgilere inanması ve doktorlara karşı farklı bir tavır sergilemeleridir. Aşılar, küçüklükten itibaren ölümcül de dahil olmak üzere pek çok seviyede hastalığa karşı kişinin korunmasına imkan tanıyor. Ayrıca aşının bireysel olarak faydasından söz edilebildiği gibi nüfus açısından da yararlarından bahsedilebilir. Özellikle salgın temelli hastalıkların yaygınlaşmasını önleyen aşılar, bu sayede hastalıkların kontrol altında tutulmasına imkan tanıyor. Sonucunda ise ölümcül vakalarda dramatik bir düşüş yaşanıyor. Tüm bunlara rağmen maalesef aşıya karşı tedirgin olan veya aşı olunmamasını savunan kişiler mevcut. Bu kişiler yerine doktorunuzu dinlemeli, profesyonel kişilerin görüşlerine başvurmalısınız.

Aşı İçin Uzman Desteğe Başvurun

Menenjit aşısı uygulanırken kullanılan malzemenin dezenfekte edilmesi son derece önemlidir. Aynı şekilde aşının uygulanacağı bölge de benzer şekilde temizlenerek kirden arındırılabilir. Bu noktalara dikkat etmek, özellikle kirden dolayı herhangi bir cilt etkisinin ortaya çıkmasını engelliyor. Ayrıca önlem almak, her daim vücudunuz için faydalı olacaktır. Bunların yanında kullanılacak malzemeye karşı alerjik bir reaksiyon gösterilebilir. Özellikle lateks maddesine bir alerjinizin bulunmadığından emin olun. Bu tarz bir durum, tıbbi destek almanızı gerektirebilir. Her ne kadar günümüzde gerekli güvenlik önlemleri alınarak aşılama işlemleri uygulansa da kişisel olarak belli başlı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Menenjit aşısı yan etkileri nelerdir sorusu kadar aşı uygulanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu da önem teşkil ediyor. Aşı olacak kişinin bağışıklık sistemi güçlü olmalıdır. Herhangi bir viral enfeksiyon riski ya da bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine yol açabilecek hastalık söz konusu ise aşı tarihi ileriye alınabilir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu durumlarda anlık olarak aşıdan etkilenmek mümkündür. Halsizlik ve yorgunluk gibi etkilerin gün yüzüne çıkmasına neden olan bu durum karşısında kişinin bolca dinlenmeye ihtiyaç duyması olası. Bunun yerine daha dinç bir haldeyken aşı olmak, aşılama işleminden rahatça faydalanmanıza olanak tanıyor.

Aşı yapılacak kişinin maddelere karşı alerjisi bulunmadığı bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Eğer genç yaştaki bireyin alerjisi olduğu düşünülüyor ise bu durum uzman doktora bildirilmelidir. Böylelikle alerji testi ve buna benzer tetkik işlemleri uygulanarak kesin sonuca varılabilir. Menenjit aşısı yan etkileri içerisinde bunların haricinde uykusuzluk da yer alabiliyor. Kimi kullanıcılarda aşı sonrası ortaya çıkan uykusuzluk, aynı zamanda ruh haline de yansıyarak farklı bir olgunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Sinirlilik, ağlama ve uykusuzluk gibi belirtilerin zincirleme reaksiyon şeklinde görülmesi mümkün hale geliyor. Özellikle uykusuzluk sonucu ortaya çıkan etkiler, elbette gün içerisinde yaşam kalitesinin düşüşüne yol açıyor. Bebeklerde meydana gelebilen ağlama ve uykusuzluk, birkaç saat boyunca da devam edebilir.

Aşı Sonrası Belirtiler İzlenmeli

Özellikle alerjik reaksiyon gösterilmesine karşılık aşı sonrası kişi birkaç saat boyunca izlenmelidir. Eğer beklenmedik bir etki gözlemlenir ise tıbbi birime başvurulmalı ve gerekli profesyonel destek alınmalıdır. Menenjit aşısı yan etkileri her ne kadar birden fazla olacak şekilde listelense de bu tarz aşılar, oldukça fazla araştırma aşamasından geçerek son kullanıcıya ulaşıyor. İçeriğindeki maddeler, yan etkilerin izlenmesi ve kullanım gibi tüm noktalarda detaylı biçimde araştırmalar yapılıyor. Uzun süreli bir biçimde yapılan araştırmalar, aşının kullanıma elverişli olduğunu gözler önüne seriyor. Bahsi geçen tüm araştırmalar, aynı zamanda aşının tam anlamıyla etki gösterip göstermeyeceği yönünde de yapılıyor. Yani aşı vurulduktan sonra kişinin yüksek koruma desteğine sahip olması için gerekli çalışmalar çoktan tamamlanmış oluyor.

Menenjit aşısı yan etkileri nelerdir sorusunun bir diğer cevabı olarak kusma ve iştahsızlık verilebilir. Çocuklarda ve bebeklerde gün içerisinde ateşlenmeye yol açan aşının aynı zamanda iştah kaybına da yol açması mümkün. Her ne kadar bu etkiler kısa süreli olsa da bebeğinizi veya çocuğunuzu yakından izlemeniz elbette yararlı. Eğer ateş ortadan kalkmıyor ve gün aşırı devam etmeyi sürdürüyorsa yine tıbbi destek almayı düşünebilirsiniz. Genellikle iştahsızlık gibi belirtiler, kısa süreli olup bir zaman sonra ortadan kalkıyor. Anlık yan etkiler adına haliyle endişelenmenize de gerek kalmamış oluyor.

Aşının yapılmasından kısa süre sonra kusma görülüyor ise yan etkiden söz edilebilir. Özellikle bağışıklık sisteminin yeterli miktarda güçlü olmadığı durumlarda meydana gelen kusma, ne yazık ki kişinin yaşamsal kalitesini doğrudan düşürüyor. Eğer kusma tek sefer ile sınırlı kaldıysa ve kişi kendini toparlamaya başladıysa anlık olarak dinlenmek iyi gelebilir. Bunun haricinde mide bulantısı ve kusma kısa sürede kesilmediyse doktorunuza danışmanız gerekiyor. Zira alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. Aynı şekilde vücudunuzun beklenmedik bir tepki göstermesi de mümkün. Bu tarz durumlarda kişinin muayene edilmesi veya kontrol altına alınması gerekebiliyor. Doktor gözetiminde olması istenen kişinin olası bir durumda anında müdahale edilebilir olması elbette kişi açısından oldukça faydalıdır.

Karma aşı dönemi içerisinde menenjit aşısını olup olmayacağınıza doktorunuz ile karar vermelisiniz. Farklı aşıların daha değişik yan etkileri olabiliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurmak ve uygun bir plan hazırlamak, profesyonel destek almanız ile mümkün hale geliyor. Ayrıca hastalıktan korunmak adına erken yaşta aşı olunmasının önemini kavramanız gerekiyor. Sağlıklı bir nüfus için gerekli olan işlemler arasında değerlendirilen aşılar, salgın hastalıkların kontrol altına alınması ve daha dinç bireylerin yetişmesi gibi birbirinden faydalı özelliklere sahiptir. Bu nedenle aşı dönemlerini kontrol etmeyi ve yeni doğanlarda dahi gerekli medikal desteğin sağlanmasına dikkatli olun. Bunun için doktor desteğine başvurmanız elbette yeterlidir. Doktorunuz, nasıl bir yol izleyeceğinize dair detaylı bir şekilde bilgilenmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. yaş 26 başımda kafamda hafif bi havale var menenjitmiki askerdeyken aşı vurmuşlardı altı sene geçdi şuan bi havale var bende menenjit aşısı olsam mikrop virüs ölürmü faydası olurmuki bilen doktor veya kişiler varsa bilgilenmek isterim iyi günler sağlıklı günler

  2. yaş 26 başımda kafamda hafif bi havale var menenjitmiki askerdeyken aşı vurmuşlardı altı sene geçdi şuan bi havale var bende menenjit aşısı olsam mikrop virüs ölürmü faydası olurmuki bilen doktor veya kişiler varsa bilgilenmek isterim iyi günler sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı