Sağlık

Menenjit Aşısı Fiyatı

Bebek ve çocuklarda görülen son derece ciddi sağlık sorunlarından birisi konumunda yer alan menenjit, modern yüzyılda tedavisi mümkün ve önlenebilir rahatsızlıklardan birisi konumunda yer almaktadır. Bu çerçevede de menenjit aşısı yani meningokok aşısı ile bakteriyel kaynaklı olan menenjit rahatsızlığının önlenmesi ve korumanın sağlanabilmesi mümkün olmaktadır. Meningokok rahatsızlığı, temel olarak bebek ve çocuklarda sıkça görülmekte olunan hayati risk taşıyan memenjit rahatsızlığının tıp literatüründeki adını oluşturmaktadır. Bu nedenle de menenjit ve meningokok rahatsızlıkları aynı rahatsızlıklardır. Genel olarak 2 yaş ile 18 yaş aralığındaki bebek ve çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan menenjit rahatsızlığı, kesinlikle dikkate alınması ve gerekli olan önlemlerin alınması gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle de bebeklerin ve çocukların hayati risk taşıyabilen bu menenjit rahatsızlığına karşı yüksek koruma sağlayacak çözümlerinin bulunması nedeni ile mutlaka aşılarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte menenjit rahatsızlığının, bebeklerde ve çocuklarda risk oluşturmasının önlenmesi sağlanabilmektedir. Ebeveynler tarafından etkilerinin dışında menenjit aşısı fiyatı gibi konularda kapsamlı araştırmalar gerçekleştiriliyor.

Menenjit Aşısı Nedir?

Ağırlıklı olarak 2 yaş ile 18 yaş aralığındaki çocuklarda görülmekte olan menenjit rahatsızlığı, temel olarak hava yolu ile bulaşan rahatsızlıkların başında yer alıyor. Söz konusu rahatsızlık halinde çocuğun beyin zarlarından başlayarak, beyin genelinde iltihaplanma oluşumuna yol açar. Bununla birlikte vücut genelinde eşlik ağır kanama hali, döküntü ve organ iflası gibi ciddi semptomlarda oluşturabilmektedir. Bu sebep dolayısı ile de günümüzde çocuk yaştaki kişiler için okul tarzında olan kalabalık alanlar içerisinde yer almalarına bağlı olarak yüksek seviyede risk oluşturmakta olan önemli bir rahatsızlık konumunda yer alıyor. Bu çerçevede de özellikle ebeveynler tarafından menenjit aşısı fiyatı ve nitelikleri ile ilgili olarak kapsamlı araştırmalar gerçekleştirilmektedir.

Menenjit Aşısı 2018 Fiyatları Nelerdir?

İlaç sektörü, 21. Yüzyıl Türkiye’sinde ne yazık ki dışa bağımlılığının olduğu sektörlerden birisidir. Her ne kadar sağlık alanında dünyanın sayılı ve kaliteli ülkelerinden birisi olsak da ilaç temini açısından uluslararası piyasaya gereksinim duyabilmekteyiz. Bu çerçevede de Türkiye’ de yurtdışından ithali gerçekleştirilen ilaçlardan/aşılardan birisi de menenjit aşısıdır. Yurtdışından ithal edilen menenjit aşısı fiyatı da bu doğrultuda en çok merak edilen konulardan birisini oluşturmaktadır. Yurtdışından ithal edilerek, vatandaşa eczaneler aracılığı ile standart reçete üzerinden satışı gerçekleştirilmektedir. Menenjit rahatsızlığına yol açan çok sayıdaki bakteriye karşı savaş gerçekleştirerek, vücuttaki söz konusu olan bakterilere karşı önemli seviyede bağışıklığın geliştirilmesi ve kuvvetlendirilmesi sağlanabilmektedir.

2018 yılında menenjit aşısı fiyatı 207 TL olarak Sağlık Bakanlığı denetiminde eczaneler tarafından satışı gerçekleştirilmektedir. Söz konusu aşı,  ‘Menectra Meningokok’ aşısı şeklinde eczanelerden temin edilebilmektedir. Menenjite karşı savaş sağlayan ve koruma oluşturmakta olan yurtdışından ithal edilerek, eczanelerde Sağlık Bakanlığı denetiminde satışı gerçekleştirilmekte olunan menenjit aşısının eş değeri kapasitesinde de bir ilaç bulunmaktadır. Menenjit aşısının eş değeri olan diğer menenjit aşısı ise yine eczaneler üzerinden 227 TL değerindeki tutar ile satışı gerçekleştirilmektedir. Etki ve kapasite açısından her iki ilaç arasında pek bir fark bulunmadığı gibi genel olarak menenjit aşısı fiyatı değerleri ortalama seviyelerdedir.

Devlet Menenjit Aşısını Karşılıyor Mu?

Vatandaşların merak ettikleri bir diğer konu ise devlet tarafından menenjit aşısını SSK karşılıyor mu sorusu gelmektedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı tarafından ‘tavsiye edilen ilaç’ olmasına karşı yapılması zorunluyken dahi karşılanmaz. Yani vatandaş, menenjit aşısı fiyatı için ödemede bulunarak, aşıyı olabilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yazıklar olsun 1 aşıyı bile karşılamıyor devlet onaylıyor ama ödemiyor aynı rota aşısı ni da kınıyorum sağlık bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı