Gezi

Meksika Vize Başvurusu

Meksika Vize Başvurusu

Meksika, devasa sahillere, Azteklerden kalma eserlere, ulusarası nam salmış sörf plajlarına ve doğa harikalarına sahip mükemmel bir ülkedir. Kuzey Amerika’nın güney kısmında yer alan Meksika, sunduğu bu olağanüstü çeşitlilikte turizm alanlarıyla her sene milyonlarca insanı kendisine çekmektedir. Meksika sadece uzak memleketlerden ziyaret edilen bir ülke değildir. Amerika’da yaşayan bir çok insan yaz aylarını Meksika’da geçirmektedir. Aynı zamanda, Meksika, mutfağı ve mimarisiyle de oldukça ünlüdür.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, Meksika’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları , Meksika vize başvurusu yapmak zorundadır. Bu durumdan sadece siyah (diplomatik) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşmayan ziyaretlerinde muaftır. Avrupa ülkelerinde izlenen yollarla benzer vize koşulları olsa da bazı kilit noktalarda ciddi farklılıklar içeren Meksika vizesini almak için bazı dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

Meksika Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Meksika’nın siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları harici tüm vatandaşlara vize uygulaması yaptığını söylemiştik. Başvuru kısmında bu durum ikiye ayrılmaktadır. Meksika vize başvurusu yapmanın bir yolu Meksika Konsolosluğu veya Meksika Büyükelçiliği aracılığıyla başvuru yapmakken, diğeri ise online olarak vize başvurusunda bulunmaktır.

 

Bu iki başvuru yolunu birbirinden ayıran ana nokta ise; sadece HAVA YOLU ile yapacağınız ziyaretlerde, online başvuru süreci yeterli oluyor. Üstelik bu başvuru seçeneği sadece 30 günün altındaki tek girişli ziyaretlerde geçerli oluyor.

 

 • Online Meksika vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, uçuş biletinizi alacağınız hava yolunun SAE kaydı olmasıdır. Diğer hava yollarından aldığınız biletlerde online vize başvuru seçeneği geçerli değildir.

 

 • Deniz yoluyla, SAE kaydı olmayan havayolu firmalarıyla ve/veya 30 günden fazla Meksika’yı ziyaret etmek isteyen kişiler, Meksika Ankara Büyükelçiliği veya Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’ na başvuru yapmak zorundadır.

 

 • Pasaportunuzda geçerli bir Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere veya Schengen vizeniz varsa, Meksika vize sürecinden geçmenize gerek kalmadan seyahet edebilirsiniz.

 

 • Diğer tüm vize süreçlerinde olduğu gibi, Meksika seyahati için de evraklarınızın eksiksiz ve kesinlikle doğru bilgiler içerdiğinden emin olun.

 • Pasaportunuzda geçerli bir vizeniz olsun ya da olmasın, pasaportunuzun geçerlilik tarihi Meksika seyahatinizin planladığınız bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gerekli.

 

 • Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği’nin resmi tatil günlerini ve iş günlerini bilmeniz, seyahatinizi planlamanızı kolaylaştıracaktır.

 

 • Konsolosluk ve Elçiliğin Meksika vize başvurunuz için ek belge ve evraklar içerebileceğini unutmayın. Her ihtimale karşı, her evrağınızın birkaç adet fotokopisini ve orijinalini her zaman yanınızda bulundurun. Bu önlemler gereksiz zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir.

 

 • Her ülke gibi Meksika’nında en çok önem verdiği vize kriterlerinden birisi seyahat amacınızı kanıtlayıcı belgeler ve geri döneceğinizi garanti eden maddi durumunuzu içeren belgelerdir. Bu belgeleri eksiksiz ve doğru olarak sunmaya özen gösterin. Sahtecilik veya saptırma yaparsanız ve bu anlaşılırsa ciddi yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

 

 • Ne tür belge istenirse istensin, kanıtlayamayacağınız her bilgi bir şüphe uyandıracaktır. Bu yüzden kanıtlayamadığınız ciddi bir ek geliriniz olsa bile bunu belirtmenizin avantajdan çok dezavantaj yaratacağını unutmayın.

 

 • Meksika vize başvurularını anlaşmalı olduğu seyahet acenteleri ve başvuru merkezleri aracılığıyla da kabul etmektedir. Vize sürecinde doğru adımları izleyeceğinize güvenmiyorsanız profesyonel kurumlarla iletişime geçmeniz yararınıza olur.

Meksika Online Vize Başvurusu

Eğer yukarıda yazdığımız kriterleri karşılıyorsanız ve online vize başvurusu yapacaksanız öncelikle Konsolosluğun/Elçiliğin resmi internet sitesine girmelisiniz. Bu sayfada göreceğiniz Elektronik Onay Sayfası bağlantısına tıkladıktan sonra Meksika Online Vize Başvuru Formu’na ulaşacaksınız. Sizden istenecek bazı bilgiler :

 • Detaylı kimlik ve pasaport bilgileriniz
 • Seyahatinizle alakalı bilgiler (rezervasyon, seyahat amacınız, gidiş – dönüş uçak biletiniz vb.).
 • Konsolosluğun o an gerek duyduğu diğer detaylar

Tüm bu belge ve detayları doğru ve açıklayıcı şekilde girdiğinizde formu tamamlamış olacaksınız. Meksika vize başvurunuz onaylanırsa dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, başvuru onayınızın çıktısını uçağınıza binerken hava yoluna ve indikten sonra Meksika sınır görevlilerine ibraz etmeniz gerektiğidir. Seyahatiniz sırasında da belgeyi düzgün bir şekilde muhafaza ederek yanınızda bulundurmanız ülke sınırları içerisinde yaşayacağınız herhangi bir durumda yararınıza olacaktır.

Bilgilerinizin uyuşmaması veya eksik olması gibi nedenlerle online vize başvurunuz reddedilirse Meksika Konsolosluğuna giderek standart vize başvuru sürecinden geçmeniz gerekiyor.

 

Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliğine Vize Başvurusu

Online başvuru kriterlerine uymuyorsanız veya Meksika’ya kara yolu, deniz yolu gibi online başvuruya uyumsuz şekillerde seyahat edecekseniz standart başvuru sürecinden geçmeniz gerekiyor. Vize başvurularınızı Meksika İstanbul Başkonsolosluğu, Meksika Ankara Büyükelçiliği, Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu veya Meksika İzmir Fahri Konsolosluğuna yapabilirsiniz. Başvurularınızı standart iş günleri olan Pazartesi – Cuma günleri arasında ve sabah 09:00 – 13:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz tahmini 15 – 25 gün aralığında sonuçlandırılacaktır.

Unutulmaması gereken ve tekrarlamak istediğimiz en önemli nokta, Meksika vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için geri dönüşünüzü garantileyen tüm belgeleri eksiksiz ve doğru olarak sunmanız gerekmesidir. Ülkelerin hemen hemen hepsi bu koşula dikkat etmektedir. Eğer geri dönüşünüzü garantileyecek maddi varlıklar, özel durumlar gibi sebepleriniz kesin ve kanıtlanabilirse ve yasal olarak başka kısıtlamalarınız yoksa, dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesi size red vermeyecektir.

 

Meksika Vize Türleri ve Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

Meksika ziyaret amaçlarına göre çeşitli vize türleri belirlemiştir. Tüm bu vize türlerinde standart olan evrakların dışında, sizin şahsi durumunuz ve başvuracağınız vize türüne görede farklı evraklar sunmanız gerekebilir. Turistik, ticari, eğitim, aile ziyareti gibi amaçlardan hangisi size uygunsa bu vize türüne başvurmanız gerektiğini unutmayın. Her ne kadar vize türlerine göre başvuru belgeleri değişsede dikkat etmeniz gereken bazı evraklar ve bazı durumları açıklamak istiyoruz.

 • Pasaport : Son 10 yıl içerisinde alınmış, yırtık ve hasar gibi önleyici durumlar barındırmayan, en az 2 sayfası boş, planlanan ve başvurulan vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaportunuz olmalı.

 

 • Seyahati ve amacını kanıtlayan belgeler : En önemli belge türlerinden olan seyahat belgelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus tüm belgelerinizin kanıtlanabilir ve yazılı olanların yetkili durumlar tarafından imzalı, kaşeli olmasıdır. Örneğin, şirketinizin bir iş anlaşmasını gerçekleştirmek için ticari vize başvurusu yapacaksanız, şirket yöneticileriniz tarafından imzalanmış ve imza sirküleri dahil edilmiş kaşeli evraklar sunmalısınız.

 • Maddi gelirinizi kanıtlayan belgeler : Bu belgelere, başvurunuzun sonucunu belirleyen belgeler diyebiliriz. Hükümetler düzenli bir geliri ve düzenli bir işi olan, yasal olarak sorunları bulunmayan veya taşınmaz mal varlıkları ikamet ettikleri ülkede bulunan kişilere daha çok güvenirler. Çünkü maddi yeterliliği bulunan kişilerin ikamet ettikleri ülkeye geri dönme zorunlulukları vardır. Bu yüzden bu belgeleri hazırlarken ne olursa olsun abartmayın, yanlış veya şüpheli beyanlarda bulunmayın. Kanıtlayamayacağınız gelirlerinizden bahsetmeyin. Bankanızdan alacağınız hesap dökümlerinin banka yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve imza sirküleri dahil edilmiş olmasına özen gösterin.

 

Tüm bu bilgilere ek olarak eğer, 18 yaşından küçükseniz ve Meksika vize başvurusu yapacaksanız bu belgelerin hepsinin sponsorlarınız için hazırlanmış versiyonlarına da ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Geri dönme sebeplerinizi ve ziyaret amacınızı kanıtladığınız takdirde, bu güzel ülkeyi doyasıya dolaşmak için hiçbir engeliniz olmayacağınızı bilmelisiniz. Mutlu seyahatler dileriz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı