Gezi

Macaristan Vize Başvurusu

Macaristan Vize Başvurusu

Macaristan, Orta Avrupa’da kurulmuş, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmiş yeni bir ülke olarak tanınsa da; tarihi 1100 yıl eskiye dayanan, oldukça  köklü ve zengin bir imparatorlukla başlamıştir. Macaristan, kültürel ve tarihi açıdan da oldukça zengin bir başkente sahip.

Macaristan vizesi  , tur firmalarının yaptığı açıklamalara göre, Türk Vatandaşlarının en çok vize aldığı ülkelerden bir tanesi. Ayrıca, ülkenin Schengen bölgesi ülkelerinden olması, vize başvurusunda vatandaşlara iki seçenek sağlıyor.  Eğer Schengen vizeniz varsa,  Macaristan vizesi almanıza gerek kalmıyor. Yani, size sadece başvurunuzu yaptıktan sonra, evraklarınızı tedarik etmek ve eksik bir şeyin kalmadığından emin olmak ve onay sürecinizi beklemek kalıyor.

Hangi vize türüne başvurmuş olursanız olun, öncesinde izlemeniz gereken yol hep aynıdır. Macaristan’a gitmek isteyen vatandaşlar Konsolosluklarla veya Büyükelçiliklerle ileşime geçerek, randevu talep ederler. Randevunuz belirlendikten sonra Macaristan temsilciliğine giderek, seyahat isteğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Yanınızda götürmeniz gereken evraklar, seyahat türünüze göre sizden burada talep ediliyor.  Bilgilerinizi detaylı ve eksiksiz bir şekilde vermeniz vize sürenizi doğrudan etkiler. Bu yüzden işlemlerin olumlu sonuçlanabilmesi için eksik belge ve bilgi konusuna hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Çok nadir durumlarda vize isteğiniz reddedilir. Bunlar ; hakkında yakalama kararı olan, ülkeden sınır dışı edilmiş kişiler, yurt dışı çıkış yasağı olan kişiler ve sabıkası olmasa da şüpheli davranışlarda bulunan kişiler olarak sıralanabilir.

Macaristan Vize Türleri

Az önce de bahsettiğimiz gibi, Ulusal Macaristan vizesinden ziyade, Schengen vizesiyle de Macaristan’a giriş yapabilirsiniz . Ayrıca;  ticari, turistik ziyaret vizesi de vatandaşlar tarafından en çok rağbet gören  vize türleri arasında yer almaktadır.

Dilerseniz eğitim vizesi, resmi kurum ve kuruluşlar aracılığı ile verilen vize , sağlık nedenleriyle alınan vizeler ve spor amacıyla alınan vizeler de verilmektedir.

Eğer bir AB Vatandaşı ile evliyseniz veya evlenmeyi düşünüyorsanız, eş durumundaki  kişilerin vizesi de ayrı olarak vize türleri arasında yer alır. Yolculuk amacınıza göre vize türünüzü seçip, gerekli başvuruyu ve sizden doldurmanız istenen formu buna göre tamamlamanız gerekmektedir.

 

Schengen Vizesi

En başta belirtmek isteriz ki; Siyah, gri, yeşil pasaport sahipleri Macaristan’a vizesiz yolculuk yapma hakkına sahiptirler. Bordo pasaport sahipleri ise, dilerlerse Schengen vizesi alabilirler.

Schengen vizesi, A ve C olmak üzere ikiye ayrılır. A tipindeki vizeler; transit diye adlandırdığımız; yani, başka bir ülkeye gitmek isteyip, Macaristan’ı geçiş noktası yapmak isterseniz,  A tipi vizeyle mümkün oluyor.

C tipi Schengen vizesi ise; vatandaşlara ülke içinde 90 güne kadar bulunma ve konaklama izni sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Macaristan’a gitmek isteyen kişiler eğer bir Schengen vizesine sahip değillerse, C tipi Schengen vizesi  alabilme haklarını kullanarak Macaristan’a giriş yapabilirler.

 • Macaristan Turistik Vizesi

Macaristan’a seyahat eden insanların geneli, seyahatlerini   turistik amaçla yaparlar. Eğer siz de birkaç günlük tarihi ve turistik bir gezi planlıyorsanız, bu vizeyi almalısınız.

 

 • Macaristan Eğitim Vizesi

 

Havayolları bilançolarına göre; Macaristan’a yapılan en sık seyahatler turistik amaçlı olup, ikinci sırada ise eğitim amaçlı seyahat yer almaktadır. Eğer siz de eğitim için Macaristan’da bulunmak isterseniz, öğrenci olduğunuzu ispatlamanız bu vizeyi alabilmek için ön koşul olarak yeterlidir. Öğrencilik dışında, seminer, konferans, kısa eğitimler gibi amaçlar için de yine bu vizeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

 

 • Macaristan Evlilik Vizesi

Eğer eşiniz AB vatandaşı ise evliliğinizin bir avantajından vize konusunda yararlanabilirsiniz. Bunun için de, birkaç gün içerisinde kolaylıkla alabileceğiniz Macaristan Evlilik Vizesine başvurmanız yeterlidir.

 

 • Ekspress Vize

Bu vize türünü Macaristan vizeniz için de talep etmeniz mümkün. Bu yöntemle, en geç 2 iş gününde vizeniz çıkabilir ve Macaristan’a ulaşabilirsiniz. Bu vizeye sahip olmak için telefonla yapacağınız başvuruyla konsolosluktan randevu alıp isteğinizi belirtmeniz yeterlidir.

Macaristan Vizesi için Gerekli Belgeler

 

Vize başvurularında, seyahat amacınıza göre sizden farklı belgeler temin etmeniz isteniyor . Öğrenciler, çalışanlar, iş yeri sahipleri, emekliler,reşit olmayanlar ve yabancı uyruklular gibi başvurular kategorize edilmiş ve her bir başvurunun kendine özgü evrakları bulunmaktadır. Bununla beraber, tüm grupların ortak olarak mutlaka tedarik etmeleri gereken evrakları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vize başvuru formu : Esiksiz bir şekilde doldurulmuş olması şarttır. İçerisinde size ait özel bilgiler yer aldığından dolayı, yüzeysel olarak geçiştirilmemesi sizin yararınıza olacaktır. Formun tükenmez kalemle doldurulması ve okunaklı bir şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde formunuz ve başvurunuz inceleme sürecinden geri dönecektir.

 

 • Pasaport : Üzerinde herhangi bir deformasyon olmaması gerekiyor. Hatta, seyahat başlangıcı tarihinden itibaren en az 3 ay daha kullanılabilir durumda olması gerekiyor. İçinde en az 2 yaprağın boş olması ve herhangi bir eksik yaprağın bulunmaması da, pasaport konusundaki özel şartlar arasındadır.

 

 • 35/45 mm 2 adet vesikalık fotoğraf (Macaristan vizesi fotoğraf ölçüleri göz önünde bulundurulmalıdır)
 • Otel rezervasyonu, uçak rezervasyon belgesi,
 • Eğer davet üzerine gidildiyse davetiye belgesi
 • Biyometri işlemi : dijital parmak izi tarayıcı ile ellerde bulunan bütün parmakların izinin alınarak sisteme kaydolması işlemidir. Macaristan vizesi almak için müracaatta bulunan kişiler, işlemlerin tamamlanabilmesi için bir dizi güvenlik kayıt işleminden geçirilirler. Bunun sebebi ulusal güvenliği sağlamaktır. VIS adı verilen bu ulusal güvenlik sistemi aracılığıyla, parmak izi taraması yaptırmak zorunludur. Elbette ki, bu işlemler gizlilik yasaları çerçevesinde uygulanmakta ve vatandaşların hakları korunmaktadır.
 • Macaristan’da olduğu gibi; Schengen ülkeleri ve diğer birçok ülkenin vize başvurularında da bu sistem uygulanmaktadır.
 • Ulusal bir yönetimin üyeleri, Ülke ve hükümet liderleri, beraberliğinde seyahat eden eşleri, resmi sebeplerle davet edilen delegeler parmak izi taramasından muaftır.
 • 12 yaşından küçük çocuklar bu işleme tabi tutulmaz.
 • Engellilik gibi özel durumlarda çeşitli prosedürler uygulanmaktadır. Detaylı bilgiyi aracı firmadan temin edebilirsiniz
 • Biyometri işlemi sırasında parmaklarda kesik, kına, veya süs amacıyla yapılmış herhangi bir şeyin bulunmamasına dikkat edilir.
 • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek kişilerden, bu durumu destekleyen bir tıbbi rapor istenmektedir.

Teslim edilmesi gereken temel başvuru evraklarındandır.

Başvuruların en erken 2 ay, en geç ise 15 gün gibi süreçlerde yapılması gerekiyor. Doğabilecek muhtemel sistemsel, evrak, veya konsoloslukla alakalı herhangi bir aksilik  olma ihtimaline karşı, son günlere kalmaması sizin yararınıza olacaktır.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Macaristan vize başvurunuzun sonucunu 7 iş günü içerisinde alabilirsiniz. Başvurunuz resmi tatiller veya bayram tatilleri gibi süreçlere denk gelirse, uzaması muhtemeldir. Tüm bunların yanısıra, red almanız ihtimalinde, sonucunuza 8 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Macaristan Vize Ücretleri

Macaristan güncel vize ücreti 60 Euro karşılığı TL’dir.  Bu ücret yanlızca Macaristan vizesi harç ücretidir. Biyometri işlemleri, aracı firma hizmet ücreti ve kargo masrafı gibi ödemeler dahil değildir. AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşlarının aile fertleri, 12 yaşından gün almayan, kendi pasaportuyla seyahat eden çocuklar  Macaristan vizesi harç bedeli ödemek kuralına dahil değildir.

Vize ücretleri, hizmet bedelleri gibi konularda detaylı bilgiler, konsolosluklardan ve danışman firmadan en doğru şekilde alınabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı