Sağlık

Kulak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Kulak Ağrısını Temel Olarak Neden Oluşmaktadır?

Tıp dünyasında otalji olarak adlandırılan kulak ağrısı, geçmişten günümüze pek çok rahatsızlık belirtisinin yanı sıra en sık rastlanılan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. İnsan bedeninin denge ayarları için önemli bir organ olan kulak, aynı zamanda temel beş duyudan birisi olan işitme duyusunun faaliyete geçtiği önemli bir organdır. Nerede ise ülkemizde her gün onlarca insan kulak ağrısı şikâyetleri ile doktora gitmektedir.

Kimi zaman ise fazla dikkate alınmayan kulak ağrıları; ağır hastalıkların ve tedavisi oldukça zor olan rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Tıp dünyası, kulak bölgesinde oluşan ve ağrı şeklinde kendisini hissettiren rahatsızlıkları iki farklı kısma ayırmıştır. Primer olarak adlandırılan, kulak kepçesi, kulak zarı, dış kulak yolu, iç kulak ve orta kulak bölgesinde oluşan rahatsızlıklar sonucunda oluşan ağrı, aynı zamanda sekonder olarak adlandırılan ve diğer organların etkisi ile kulak bölgesinde beliren ağrılar bu iki grup arasında yer almaktadır. Bu anlamda kulak üzerinde oluşan ağrının, primer yollu mu yoksa sekonder yollu mu bir rahatsızlık neticesinde oluştuğunu teşhis edebilmek; hem tedavinin kesin olması, hem de ağrının engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Doktorlar Kulak Ağrısına Nasıl Bir Muayene Yöntemi İle Teşhis Koyarlar?

Kulak ağrısı şikâyetleri ile doktor muayenesine giden hastaların, hastalıklarının teşhisi konusunda doktorlara destek olmaları gerekmektedir. Kulak ağrılarının teşhisi konusunda doktorların hastalarından istedikleri; yaşanılan rahatsızlığı eksik hiç bir şey bırakmadan anlatmaları olmaktadır. Kulak bölgesi üzerinde hissedilen ağrının ne şekilde geliştiği, ne kadar şiddetli olduğu, yanma veya akıntı gibi yan belirtilerin bulunup bulunmadığı doktor tarafından sorgulanan ilk bulgular arasında yer almaktadır.

Gerekli bilgiler alındıktan sonra muayene işleminde ilk incelenecek bölge primer olarak adlandırılan ağrının oluşması muhtemel bölgesi kulak ve kulak iç yapısıdır. İlk olarak kulak ağzı ve çevresinde ki deri kısmını inceleyen doktorlar, ardından otoskopik muayene yöntemi ile kulak zarı ve iç kulak bölgesini dikkatle muayene ederler. Ağrının kulak bölgesinden kaynaklanmadığı anlaşıldığı süreçte, bu bölge üzerinde etkili olan organ ve yapılar incelemeye alınmaktadırlar. Geniz bölgesi, burun içi, ağız içi, boğaz, gırtlak, diş ve diş etleri, çene eklemi bölgelerinde yapılan teşhisler ile primer olmayan sekonder rahatsızlıklar aranarak, hastaya uygun tedavi biçimi seçilmektedir.

 

Primer ve Sekonder Kulak Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

 

Her iki şekilde de primer ve sekonder kulak ağrılarının bir çok nedeni bulunmaktadır. Fakat günümüzde yoğun kulak ağrısı şikâyetleri ile birlikte doktora başvuran hastaların, ağrı nedenleri bilinmekte ve uygun tedavi biçimi ile bu ağrılar giderilebilmektedir.

 

Primer nedenlerden ötürü kulak ağrısı yaşanmasına neden olan nedenler;

 

Dış Kulak Yolundan Kaynaklı Ağrı Nedenleri

 

* Yabancı cisim veya böcek girmesi

* İltihaplanma ya da enfeksiyon kapma

* İyi huylu veya kötü huylu tümör oluşumu

* Travma veya yüksek şiddetli olaya maruz kalma

* Kulak yolunda oluşan, kulak kiri

 

Kulak Kepçesinden Kaynaklı Ağrı Nedenleri

 

* Travma veya yüksek şiddetli olaya maruz kalma

* Kulak kıkırdağının iltihaplanması veya enfeksiyon kapması

* Çeşitli nedenler ile kulak kepçesinde kan toplanması

* İyi huylu veya kötü huylu tümör oluşumu

* Aşırı sıcak veya soğuktan kaynaklı, yanma ve donmalar

 

Kulak Zarı ve Orta Kulaktan Kaynaklı Ağrı Nedenleri

 

* Kulak zarının yırtılması veya hasar görmesi

* Orta kulak iltihabı rahatsızlığı veya bölgede oluşan enfeksiyon

* Kulağın arka kısmında bulunan hava boşluklarının iltihaplanması

* Orta kulakta sıvı toplanması veya dışarıdan bu bölgeye sıvı kaçması

* Östaki bölgesinde bulunan östaki tüpünün tıkanması

 

Sekonder nedenlerden ötürü kulak ağrısı yaşanmasına neden olan nedenler;

 

* Akciğer rahatsızlıkları ve bu bölgede oluşabilecek iyi ya da kötü huylu tümörler

* Çene eklemlerinde oluşabilecek hastalık ve rahatsızlıklar

* Mide fıtığı gibi çeşitli mide rahatsızlıkları

* Boğaz ve ağız bölgesinde oluşabilecek iltihaplanma ve enfeksiyonlar

* Yemek borusuna kaçabilecek yabancı cisimler, bu bölge üzerinde oluşabilecek yaralanmalar, enfeksiyon ve iltihaplanmalar, ya da iyi veya kötü huylu tümörler

* Diş rahatsızlıkları ve diş eti hastalıkları

* Bademciklerde oluşan enfeksiyon, iltihaplanma ya da rahatsızlıklar

* Gırtlak kanseri, vücudun her hangi bir bölgesinde oluşmuş iyi veya kötü huylu tümörler

* Farenjit gibi çeşitli kalıtsal ve zorlu rahatsızlıklar

* Ağız içinde oluşabilecek yaralanma, enfeksiyon ve iltihaplanmalar

* Bademcik, geniz eti, diş, çene; kısacası boyun ve baş bölgesinde gerçekleştirilmiş ameliyat ve tıbbi müdahaleler olmaktadır. Bu anlamda her hangi bir neden ile ilgili olarak kulak ağrısı sorunu yaşadığını düşünen veya uzun süreli ve şiddeti devamlı olarak artan kulak ağrıları yaşayan hastaların; kulak ağrısı çekmelerinin pek çok nedeni bulunmaktadır.

 

Kulak Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Uzman bir kulak, burun ve boğaz bölümü doktorunun muayenesi ve incelemeleri sonucunda kulak ağrısı tedavisinin bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Rahatsızlık nedeni oluşturan kulak ağrısının primer veya sekonder olmasının teşhisinden sonra yapılacak teşhiste, hastanın kulak ağrısı çekmesine neden olan hastalık tespit edilmektedir. Bu rahatsızlık neticesinde hasta diğer bölümlere sevk edilebilmekte veya kulak, burun ve boğaz bölümünde ki doktorun müdahalesi sonucunda tedavi edilebilmektedir. Bu anlamda eğer sorun primer bölgede ise ve yabancı bir cisim ya da böcek kaçması nedeni ile oluşuyorsa; yabancı cisim veya böcek çıkarılarak hastanın sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

 

Bunun dışında oluşan iltihap ve enfeksiyon ile oluşan kulak ağrılarında enfeksiyon ve iltihap temizleme adına çeşitli ilaç ve kremler kullanılabilmektedir. Fakat kimi durumlarda kulak zarının yırtılması veya çoğunlukla sekonder nedenler ile oluşan kulak ağrılarında, hasta cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilmek de veya daha farklı tıbbi tedavi yöntemleri kullanılarak rahatsızlığın önü kesilmektedir. Bu anlamda kulak ağrıları pek çok büyük rahatsızlık ve hastalığında habercisi olabildiği için, uzun süre ve şiddetli kulak ağrısı yaşayan kişilerin muhakkak bir Kulak, Burun ve Boğaz Bölümü doktorlarına gözükmesi gerekmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı