Nasıl Yapılır

Kudret Narı Nedir – Faydaları Nelerdir ?

Kudret Narı

Kudret narı ana vatanı Hindistan olan mucizevî bir bitkidir. Halk arasında acayip elma veya papara olarak bilinir. Kabakgiller familyasından olup son derece faydalıdır. /. Türkiye’de Yalova ve Bursa’da yetiştirilmektedir. Parçalı yapraklı ve otsudur. Meyveleri olgunlaştığında yapraklar ayrılır ve meyveler ortaya çıkar. Kudret narının faydaları ile ilgili son araştırmaları New York Üniversitesi yapmıştır. Olgunlaşana dek yeşil olgunlaştığında ise yapraklar sarı renge dönmektedir.

Kudret Narının Faydaları

Uzun yıllar mide rahatsızlıklarında kullanılan kudret narının HIV virüsünün çoğalmasını engellediği görülmüştür. AIDS virüsü olan HIV, kudret narı kullananlarda ilerlememektedir. Diğer mucizevî faydaları ise sayılamayacak kadar çoktur.

 

Antibiyotik Yerine Kudret Narı

 

İçerisindeki Lutein ve lycopene maddelerinin tümör büyümesini engellediği gözlemlenmiştir. Kudret narı antibiyotik etkisine sahiptir. Kanser hücrelerinin büyümesini engellemekte ve yayılmasını önlemektedir.

 

Mide Dostudur

 

Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Kolit, 2 parmak, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine hastalıklarında kalıcı ve kesin çözüm sunar. Mide rahatsızlıkları son derece rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşürücüdür. Ülser veya gastridi olan bir birey istediğini yiyemez ve yediğinde de kıvranmaya başlar. Zeytinyağlı kudret narı mide ve bağırsak rahatsızlıklarını çok iyi gelmektedir. Reflü ve hazımsızlığa da iyi gelen kudret narı sabahları aç karnına 40 gün süre ile 1 tatlı kaşığı kadar tüketilmelidir. Mide ve bağırsak enfeksiyonlarında son derece etkilidir.

 

Cilt Hastalıklarına Bire Birdir

Egzama, yanık, yara, sedef, çıban ve diğer cilt rahatsızlıklarını iyileştirir. Yaraları çabuk iyileştirir, ağrıyan bölgelere macun olarak kullanıldığında ağrıyı keser. Hamileler ve yeni doğum yapan kadınlar bolca tüketebilir. Yaraları iyileştirdiği için doğum yaralarının çabuk kapanmasını sağlar. Vajina yaraları kudret narı ile tarihe karışmıştır. Zeytinyağında bekletilen kudret narı açık ve kapalı yerlerdeki tüm yaraları iyileştirmektedir. Güneş yanıkları için sürüldüğünde ise doğal bir bronzluk sağlamaktadır. Basur memelerinin inmesinde de son derece etkilidir.

-Karaciğer Dostudur

Karaciğerdeki yağlanmayı engelleyerek karaciğeri destekler.

 

-Kan Şekerini Dengede Tutar

Kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlar.

 

-Bağırsakları Çalıştırır

Kabızlık sorununda bağırsakları çalıştırarak boşaltım sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kolit ve kabızlık sorununda 40 gün kudret narı kürü uygulanmalıdır.

 

-Hücreleri Yeniler

Hücreleri yenileyerek sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmayı destekler.

 

-Diyabete İyi Gelir

Şeker hastaları için çok faydalıdır. Şekeri dengede tutmayı sağlayan bileşenler içerir.

 

Demir ve E Vitamini Deposudur

 

Çocuklar, genç ve yaşlılar için gerekli olan demir ve vitaminler bakımından zengindir. İçerisinde bolca E vitamini ve protein bulunur. Bu özelliği ile de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı olan direnci arttırıyor. Flavonoidler, vitaminler ve antioksidanlardan bakımından zengin olduğundan serbest radikallerin bedene verdiği hasarı hafifletiyor.

 

İyi Bir İltihap Kurutucudur

 

Parmak ve tırnak çevresinde oluşan iltihaplar son derece ızdırap vericidir ve kolay-kolay geçmez. Zeytinyağında bekletilen kudret narı ile sarılan parmaklardaki iltihaplar kısa sürede kurumaktadır.

 

Romatizma ve Varis Ağrılarını Bitirir

 

Varisli veya romatizmalı bacaklara sürülen kudret narı tüm varis ve romatizmal ağrıları dindirmektedir. Zeytinyağında bekletilen kudret narı bacaklara sürülür ve bir bezle sarılarak bekletilir.

 

-Tiroid Bezini Yok Eder

Boğaza sarılan kudret narı guatr hastalığını adeta yok etmektedir.

 

-Pankreas Kanser Hücrelerini Öldürür

Yapılan araştırmalarda pankreas kanseri olanların kudret narı kullanmaya başladığı günden itibaren pankreas kanser hücrelerinin glikoz kaynağı kesildiğinden öldüğü görülmüştür. Bu da pankreas kanseri olanlar için bir umut olmuştur. MAP30 adlı proteine sahip olduğundan kanserli hücrelerde etkilidir.

 

-Öksürüğe iyi Gelir

Kudret narı inatçı öksürüklerde son derece etkilidir. Aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahiptir.

 

Kudret Narı Kullanımı

 

Kudret narı tam olgunlaştığında yapraklar sarıya döner ve ayrılarak meyve taneleri ortaya çıkar. Meyveler ezilerek ve bal ile tatlandırılarak sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kullanılır. Ezme işlemi sırasında çekirdekleri çıkartılmalıdır. 40 gün bu uygulamaya devam edilir. Olgunlaşmamış kudret narı ise zeytinyağında bekletilmekte ve bir ay sonra kullanılmaktadır. Bal ile tatlandırılan kudret narını şeker hastaları kullanmamalı, zeytinyağında bekletilen karışımı kullanmalıdır. Kudret narı aynı zamanda kullanıma hazır şekilde de satılmaktadır. Yara, yanık, egzama, sedef veya çocuk pişiklerinde lapası cilde uygulanır. Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce alınmalı, tüketilmeye başlandığında 40 gün devam edilmelidir.

 

Kudret Narı Nasıl Seçilmelidir?

 

Marketlerde raflarda görülen kudret narı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Tadına bakıp almak her zaman iyidir. Tadı az acı olmalı, çok acı olanlar alınmamalıdır. Tam olgunlaşmamış ve koyu yeşil olanlar seçilmelidir. Meyveleri pürüzsüz olmalı üzerinde çizik olmamalıdır. Plastik veya naylon torbalarda hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Kurutulmuş yapraklarından çay da hazırlanmakta, meyvesi ile birlikte kullanılmaktadır.

 

Kimlerin Kullanması Sakıncalıdır?

 

-Düşük ve kanama ihtimali olan hamileler kullanmamalıdır.

-Aşırı kullanımda ateş, kusma ve baş ağrısı yapar.

-Şeker hastaları dikkatli kullanmalıdır. Şekeri aniden düşürür.

-Hamile kalmayı isteyen anne adayları dikkatli kullanmalıdır. Yumurtayı erken çatlattığından doktora danışarak kullanılmalı, aksi taktirde kullanılmamalıdır.

-Bilinçsizce aşırı kullanımı karaciğere zarar verir.

-Günlük kullanımda 50-100 ml geçilmemelidir.

-Aşırı tüketimde karın ağrısı ve ishal görülebilir.

Yan Etkileri

Aşırı kullanılmadığı sürece bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanımında hazırlanma şekline ve tüketim miktarına dikkat edilmeli, kişi fazla alınırsa daha çok faydalı olur zihniyetinde olmamalıdır. Günde 50-10 ml önerilen miktardır. Şeker hastaları balla hazırlanan kudret narını tüketmemeli, zeytinyağı ile hazırlananı kullanmalıdır. Aksi taktirde balla birlikte şeker alınacağından diyabet hastaları rahatsızlanabilir. Faydaları sayılamayacak kadar çok olan mucizevî meyve kudret narından maksimum seviyede faydalanmak için öncelikle bir uzmana danışılmalı ve onay aldıktan sonra önerilen dozlarda tüketilerek kullanılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı