Cilt Bakımı

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ağırlıklı olarak bayanların en fazla şikayetçi olduğu cilt problemlerinden birisi olan koltuk altı kararması problemi, zaman içerisinde ortaya çıkan ve anında tepkime oluşturmayan bir problemdir. Cilt bakımına hayatının her alanında büyük bir dikkat ve önem göstermekte olan bayanlar açısından bu tip bir kararma problemi gerçekten fazlasıyla rahatsız edici bir etki oluşturabilmektedir. Bu neden ile de günümüz modern yüzyıl dünyasında koltuk altı kararmasına ilişkin olarak bayanlar farklı çözüm arayışlarını denemekten kaçınmıyor. Ancak bu noktada sağlıklı ve doğal yöntemlere başvuruda bulunulması hem daha farklı problemlerin ortay acıkışının önlenmesi açısından hem daha kısa sürelerde sonuç alınabilmesinden hem de kesin çözüm elde edilebilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Bayanların çok fazla şikayet ettikleri cilt problemlerinden birisi konumunda bulunan koltuk altı kararması problemi pek çok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Gündelik yaşantı içerisinde gerçekleştirilen kişisel bakım etkinliklerinin etkileri ile dahi koltuk altında kararma sorununun meydana gelmesi gibi bir sonuç ortaya çıkabilmektedir. Koltuk altı kararması nedenleri arasında ise temel olarak herkes tarafından uygulanmakta olan koltuk altı için jilet kullanımı başta olmak üzere;

  • Uzun tüyler,
  • Terleme,
  • Alkollü deodorant,
  • Hormonlar,

Gibi etkenlerde en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bu neden ile de her bayanda son derece yoğun şekilde görülmekte olunan bir problemdir. Temel olarak koltuk altında kararmaya neden olan etkenlerin başında gelen jilet kullanımı, oldukça hassas olan koltuk altı derisi üzerinde tahribata neden olur ve bunun sonucunda da kararma meydana gelebilir. Bu neden ile de günümüzde güzellik uzmanları kararma sorununa karşı koltuk altında jilet kullanımının gerçekleştirilmemesi tavsiye ediliyor. Bunun dışında koltuk altında bırakılan uzun tüylerde derinin nefes alamamasına ve bulunduğu bölgelerde kararmanın meydana gelmesine neden olabiliyor.

Hatalı ağda kullanımı da koltuk altında kararma problemlerinin meydana gelmesinde son derece etkilidir. Kullanılan ağdanın kaliteli olması ve çok sıcak olmaması gibi detaylar koltuk altında buna bağlı kararma problemlerinin meydana gelmesinin önlenmesi açısından çok önemlidir. Koltuk altının çok yüksek seviyeli olarak sürtünmeye maruz bırakılması da tahrişe neden olarak, kararma probleminin meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden de bu tip eylemlerden de kaçınmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Koltuk altında aşırı terleme durumu da cildin rahat bir şekilde nefes alabilmesinin engellenmesine neden olur. Bu neden ile de terlemeye neden olan hava almayı engelleyen kıyafet seçimleri gibi hatalı yaklaşımlardan kaçınılması gerekmektedir.

Koltuk Altı Kararma Tedavisi Nasıldır?

Günümüzde koltuk altı karama sorunlarına yönelik olarak kullanılabilecek doğal yöntemler bulunuyor. Özellikle de etkili ve başarılı sonuçların çok kısa zaman dilimleri içerisinde alınması açısından doğal yöntemlerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Bu çerçevede de kararma sorununa karşı banyodan 30 dakika kadar önce 5 dakika süreyle limonu koltuk altında tutmalısınız. Bunun dışında patatesi haftada iki ya da üç kez koltuk altına sürmede başarılı sonuçların alınabilmesine yardımcı olur. Bunun dışında da günümüzde karbonatı bir miktar su ile karıştırarak, koltuk altına sürerek de koltuk altı kararma tedavisi sağlanabilmektedir. Üstelik bu tip doğal tedavi uygulamalarının ne cilt hem de vücut sağlığı açısından herhangi olumsuz bir etkisi ya da riski bulunmamaktadır. Düzenli olarak bu tip müdahalelerin uygulanması durumunda koltuk altında meydana gelen tüm kararma sorunlarından kurtulabilme şansına sahip olunabiliyor. Bu sayede de daha beyaz ve daha pürüzsüz bir koltuk altı derisine sahip olunabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı