Genel

Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Son Filmler

Türk sinemasının en büyük ismi konumunda bulunan ve eşi benzeri gelmeyen bir isim olan Kemal Sunal, Yeşilaçam’ ın birbirinden önemli filmlerine imza atmıştı. Sinemaya adanan bir hayat olan Kemal Sunal’ ın hasreti tüm etkisi ile sürüyor. Televizyonlarda halen filmleri yayınlanan ve izlenme rekorları kıran Kemal Sunal, yaşamı boyunca ortaya koymuş olduğu filmleri ile Türk sinemasının gelişimi açısından çok önemli etkiler oluşturmaya devam ediyor. 10 Kasım 1944 doğumlu Kemal Sunal, Türk sinema tarihine damga vuran bir oyuncu olarak halen büyük bir saygı gören Kemal Sunal, özlemle anılmaya devam ediliyor. Günümüzde halen filmleri televizyonlarda yayınlandığı zaman daha önce izlenmiş olsa dahi herhangi bir şekilde sıkılmadan ve ilk kez izlercesine heyecan taşıyarak tekrar, tekrar izlenmeye devam ediyor. Komedi filmlerinin en usta ismi Kemal Sunal’ ın birbirinden komik filmleri, halen tekrar tekrar izlenilmesine rağmen ilk izlendiği zaman vermiş olduğu güldürü etkisini aynı şekilde korumaya ve sürdürmeye devam ediyor. Filmlerinin her biri baş yapıt niteliği taşıyan Kemal Sunal’ ın ölümü tüm Türkiye’ de büyük bir üzüntü yaratmıştı. Usta oyuncunun ölmeden önce çektiği son filmleri ise büyük bir değer ve önem kazandı. Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor.

Önce tiyatro sahnelerinde başarıyı yakalayan ve daha sonra dizi oyunculuğuna ve tabii ki beyazperdeye adım atan Kemal Sunal’ ın her şeyi ile kendisinin hazırlamış olduğu filmleri büyük izlenme oranlarına ulaşmayı başarmıştı. Her filminde saflığı, temizliği ve duygusallığı yansıtan adam rollerini üstlenerek, kötülere karşı olan, bu sırada da yaşadığı sıradışı veya acıklı olayları ile dahi insanları son derece etkili bir şekilde güldürmeyi başarıyor. Her filminde kesinlikle insan ilişkilerine, siyasete ya da ahlaka yönelik olarak çok önemli mesajlar vererek, insanların her zaman güzelliğe, iyiliğe ve doğruluğa olan yönelimi konusunda teşvik edici olmayı hedeflemiştir. Bu yönü ile de diğer pek çok komedi filminden farklı olarak Türk toplum üzerinde önemli ve ayrı bir edinmiştir. İnsanların yaşamlarından izler bulabildiği ve en acıklı anlarda dahi gülümsemelerine yardımcı olan Kemal Sunal’ ın filmleri adeta tam tabiri ile güldürürken düşündürüyordu. Bu özellikleri ile de Kemal Sunal’ ın filmleri her zaman Türk toplumu için ayrı bir önem ve etki taşımıştır.

Kemal Sunal, toplumda aslında sıradan şekilde yaşanan, karşılaşılan olayları ve durumları gündeme taşıyarak, son derece güçlü bir film mesajını izleyicilerine başarılı ve eğlenceli bir şekilde ulaştırmayı başarıyordu. Aslında bu yönleri ile dahi Kemal Sunal’ ın filmlerinin Türkiye’de neden halen 2010 yıllarda dahi sevilmeye devam edildiğinin anlaşılabilmesi mümkündür. Aslında tüm bu etkilerinin ve özelliklerinin dışında da oyunculuğundaki ustalığı ile de insanları gerçekten etkilemeyi başarıyordu. Üniversite’ den uzun yıllar sonra mezun olduğunda mezuniyet töreni sırasında mikrofonu sadece eline alması ile dahi tüm salonu kahkahalara boğmayı başaran bir isimden bahsediyoruz. Bu şekilde insanların gülmesi ve mutlu olması için ekstra bir şey yapmasına dahi gerek bulunmayan bir oyuncu, yapımcı ve sinema sanatçısı olan Kemal Sunal, filmlerinde sadece başrol olarak yer almıyordu. Aynı zamanda da filmlerinin senaryosundan, çekimine kadar tüm aşamalarında yer alıyordu. Büyük zorluklar altında birbirinden kaliteli filmler ortaya koymayı başaran Kemal Sunal, bundan önceki süreçte de Türkiye’ nin en usta oyuncularının yer aldığı filmlerinin baş isimlerinden birisi konumunda yer alıyordu.

Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Adile Naşit gibi Türk sinemasının en önemli isimleri ile birbirinden önemli ve Türk sinema tarihine damga vurmuş olan yapımlarda yer almıştı. Özellikle de Türk sinemasının kült filmi Hababam Sınıfı serisindeki Şaban karakteri ile Türk toplumunun gönlünde taht kurmayı başaran Kemal Sunal daha sonraki filmlerinde de bu karaktere yakın yapılarda karakterlere hayat vermişti. Her filminde insanları güldüren ve düşündüren Kemal Sunal’ ı kaybetmeden önceki süreçte de önemli yapımlara imza atmıştı. Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler pek çok kişinin halen en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler arasında aslında çekimleri için hayatı boyunca çok korkmuş olduğu uçağa bindikten sonra kalp krizi geçirerek, hayata gözlerini yummuştu.

Kemal Sunal’ ın Son 5 Filmi

Türk sinemasına birbirinden önemli çok sayıda film kazandıran ve sinemanın gelişimine yön veren Kemal Sunal’ ın ölmeden önceki son dönemlerinde özellikle güldürürken, toplum sorunlara parmak bastığı çok önemli filmleri bulunuyor. Bu filmler arasında en bilinenlerinden birisi de oğlu Ali Sunal ile birlikte rol aldığı ‘Propaganda’ filmidir.

Propaganda 1999 Filmi

Türk sinemasının usta ismi Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler arasında beşinci film olan Propaganda 1999 yılında beyazperdede izleyici ile bir araya gelmişti. Kendisi gibi oyuncu olan oğlu Ali Sunal ile oynadığı tek film olma özelliğine de sahip olan film, komedi ve dram türünü bir araya başarıyla getiren bir yapım konumunda bulunmaktadır. Filmin konusuna göre Gümrük Muhafaza Müdürü olan Mehdi (Kemal Sunal), kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile insanların yaşamlarının dağınık bir hale geldiğini gösteriyor. Özellikle de sosyal ilişkileri ve aile ilişkileri için oluşan sorunlardan ticaret sorunlarına kadar tüm yaşamlarını etkileyen bu kasabanın ortasındaki sınır kapısını ve telleri Kemal Sunal’ ın canlandırdığı Mehdi karakteri denetliyordu.

Var Yemez 1991 Filmi

Güldürü türünde olan Kemal Sunal filmlerinden birisi olmasının dışında Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler arasında yer alır. 1991 yılında çekilen Varyemez filmi iki yüzlü insanların, yalancı sosyal ve ailevi ilişkilerin yaratmış olduğu etkileri işliyor. Kemal Sunal IMDB’ de 6.8 puanı bulunan bu son filmlerinden birisi olan Varyemez’ de Ragıp Elibol karakterine hayat veriyordu.

Abuk Subuk Bir Film 1990

1990 yapımı olması ile Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler arasında yer alan Abuk Subuk Bir Film’ de Kemal Sunal Ademoğlu karakterine hayat vermişti. Bir Almanı günün birinde donmaktan kurtarması ve bu iyiliği nedeni ile kalan büyük bir miras üzerine bir konusu bulunmaktadır. Bu noktada Ademoğlu karakteri hayatı boyunca hiç gülmemiştir. Bu yüzden kalan büyük mirası ile büyük para ödülü belirleyerek, bu ödülü kendisini güldüren kişiye vermeye karar vermiştir.

Boynu Bükük Küheylan 1990 Filmi

1990 yılı çıkan Kemal Sunal filmlerinden birisi olan Boynu Bükük Küheylan filminde Kemal Sunal İbrahim Küheylan karakterine hayat veriyordu. Zengin olma hayali ile köy kültürünü geride bırakıp, kent kültürüne alışan karakter ile eşiyle boşanma aşamasına kadar gelmiştir.

Koltuk Belası 1990

1990 yılında çıkan Kemal Sunal filmlerinden birisi olan ve aynı yıl Kemal Sunal’ ın çıkan üçüncü filmi olan Koltuk Belası aynı zamanda da Kemal Sunal’ ın ölmeden önce oynadığı son filmler çerçevesinde son 5 filmden birisi konumunda bulunmaktadır. İmar Müdürlüğü’ nde çalışan Zühtü Kaya (Kemal Sunal) Zühtü Belediye Başkanlığı’na aday olmaya karar verir. Film önemli bir eleştirel ve hiciv niteliği taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı