Kadın

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın ağrısı günümüzde birçok kişi tarafından yaşanan fizyolojik bir rahatsızlıktır. Karın ağrısının birçok sebebi bulunmaktadır.

Genel olarak karın ağrısı sebepleri şunlardır:

 

– Mide rahatsızlıkları: Gastrit ve ülsere bağlı olarak karında şişlikler ve ağrılar meydana gelmektedir.

– Bağırsak hastalıkları: Bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar şiddetli karın ağrılarına sebep olmakta ve günlük yaşantıyı aksatacak düzeylere ulaşmaktadır.

– İç organlardan kaynaklı ağrılar: Eğer yaşanan karın ağrısı bölgesel ile iç organlardan kaynaklı bir sorundan meydana gelmiş olabilir. Karaciğer, dalak veya apandisit ağrıları ciddi rahatsızlıklardır ve şiddetli ağrılar ile ortaya çıkarlar.

– Adet dönemi: Kadınlar adet dönemlerinde karın ağrısı yaşamakta ve günlük yaşantıdan geri kalmaktadırlar. Adet sancılarının şiddetleri değişkenlik göstermekte ve çeşitli nedenlere bağlı olarak dönemsel olarak ta ortaya çıkabilmektedir.


– Üşütmeye bağlı karın ağrıları: En çok görülen karı ağrısıdır. Çeşitli nedenler ile siz farkında olmadan bile vücut üşüdüğünde karın ağrısı ortaya çıkmaktadır.

– Stres kaynaklı karın ağrıları: Ağır stres altında olan kişiler özellikle mide bölgesinde oluşan şiddetli karın ağrıları çekmektedir.

 

Bu ve daha birçok nedenden kaynaklanan karın ağrıları günümüzde oldukça yaygın şikâyetler arasındadır. Karın ağrısı başladığında yapılacak bazı basit yöntemler ile bu ağrıdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak önemli olan ağrının sebebini doğru olarak tespit etmektir. Karın ağrısına iyi gelecek yöntemler aşağıda bulunmaktadır:

1- İlaç kullanımı:

Özellikle mide sorunlarına bağlı olarak yaşanan karın ağrılarında, mide rahatlatıcı ilaçlar kullanmak yaşanan ağrıların kısa bir sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Gastrit sorunu yaşayan kişiler ilaç kullanımına gerek kalmadan karbonatlı su veya soda içerek de midelerini rahatlatıp, karın ağrılarının geçmesini sağlayabilirler. Ancak ülser hastalığı olan kişi yaşadığı karın ağrılarına bağlı olarak kesinlikle farklı yöntemler denememeli ve doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalıdır. Eğer karın ağrıları bölgesel olarak iç organların üzerinde yaşanıyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

 

Apandisit, karaciğer ve diğer iç organların hastalıkları da karın bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Bölgesel olarak yoğunlaşan bu ağrılar kişinin yanlış uygulamaları sonucunda daha da şiddetli bir hale gelebilir. Bu yüzden karında yaşanan bölgesel ağrılar dikkate alınmalı ve bir doktor tarafından bakılması gerekmektedir. Bağırsaklarda meydana gelen ağrılarda birçok sebeple ortaya çıkabilmektedir. Kısa süreli bağırsak bölgesindeki ağrılar üşütmeden kaynaklanır. Ancak uzun süreli bağırsak ağrılarının birçok sebebi olmaktadır. Özellikle kolit, bağırsak yaraları gibi hastalıklar karın bölgesinde şiddetli ağrılara ve şişkinliğe neden olur. Eğer bağırsaklarda bu tür ağrılar varsa mutlaka en kısa sürede doktora görünülmesi gerekmektedir.

2- Sıcak tutma:

Özellikle adet ağrıları ve üşütmeden kaynaklı ağrılarda, ağrıların kısa süre içerisinde geçmesini sağlayan en etkili yöntem ayakları ve karın bölgesini sıcak tutmaktır. Adet ağrılarında ayak ve karın bölgesine uygulayacağınız sıcak kompresler ile kısa bir süre içerisinde ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda karın bölgesini yünlü bir kıyafet ile sarmak ta karın ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Sıcak su torbaları ile yapılan tampon uygulamalar da ağrınızı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak kesinlikle ayak ve karın bölgesi aynı anda ısıtılmalıdır. Sadece tek bir yerden ısıtma işlemi yapmak ağrınızın kısa süre içerisinde geçmesine engel olur. Ağrınız sıcak kompres uyguladıktan sonra geçtiğinde de bölge sıcak tutulmaya özen gösterilmelidir.

 

Hastalık durumu ortadan kalkana kadar kişi kendine özen göstermeli, çok soğuk ortamlarda bulunmamalı ve giyimine dikkat etmelidir. Eğer adet ağrınız geçmiyorsa hafif bir ağrı kesici de alınarak ağrının geçmesi sağlanabilir. Adet döneminde yaşanan ağrıların %70’i üşütme kaynaklıdır. Adet dönemi bittikten sonra kendinizi sıcak tutmak ve dikkat etmek gelecek aylarda ağrılarınızın hafiflemesine ve zaman içerisinde ortadan kalmasını sağlar. %30’luk kısımda ise yumurtalıklardaki kistlerden ve diğer rahim hastalıklarından kaynaklı sorunlardan ağrılar oluşmaktadır. Eğer sıcak tuttuğunuz halde karın ağrınız geçmiyorsa mutlaka bir jinekolog tarafından kapsamlı bir şekilde muayene edilmelisiniz.

3- Bitkisel yöntemler:

Rahatlatıcı ve doğal bitki çayları karın ağrılarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler bitki çayları ile bu sorunlarından kısa sürede kurtulabilir. Papatya çayı günümüzde en çok bilineni kullanılan ve karın ağrısına iyi gelen bir çaydır. Mide rahatsızlıkları, stresten kaynaklı karın ağrıları, adet dönemi ağrıları ve diğer karın ağrısı çeşitlerinde kısa sürede rahatlama sağlayan ve etki gösteren doğal bir mucizedir. Rezene çayı da karın ağrısında kullanılan ve özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelen bitkisel bir çaydır. Zencefil çayı tüm karın ağrılarına iyi gelen ve mide rahatsızlıklarını iyileştiren bir bitkidir. Ancak zencefil çayı tansiyonu yükseltir. Bu sebeple yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmamalıdır ve diğer bitki çayları tercih edilmelidir. Gastrit sorunu yaşayan kişiler de ılık süt ile mide ağrılarından kısa sürede kurtulabilirler.

 

Tüm bu karın ağrısı yöntemleri evde kolaylıkla uygulanabilir. Ancak en başında da belirttiğimiz gibi karın ağrısının sebebi iyi tespit edilmelidir. Bu yöntemlerin uygulanmasına rağmen karın ağrıları geçmiyorsa, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek sorunun kaynağı tespit edilmeli ve tedavi olunmalıdır. Ağrı şikâyetlerinin devam etmesi ve periyodik bir hal alması, ağrı sebebinin çok masum olmadığını gösterir. Yaşanan tüm karın ağrıları dikkatle izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Ağrı yaşayan kişiler öncelikli olarak sorunun kaynağını kendileri tespit etmeye çalışmalı, gözlemledikleri sonuçlara göre de ağrının geçmesi için uygulamalar yapmalıdırlar.

 

Tüm bu uygulamalara rağmen ağrı geçmiyorsa zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Adet dönemi ağrılarında da adet dönemi bittikten bir kaç gün sonra doktor kontrolüne gidilmelidir. Çünkü adet döneminde sağlık bir muayene yapılamaz ve rahatsızlıkların sebebi doğru olarak tespit edilemez.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı