Nasıl Yapılır

Kamuflajda İsimlik Nereye Takılır

Kamuflajlar, hayatımızın bir noktasında karşımıza çıkan üniformalardır. Bu üniformalar genel itibari ile bakıldığında askerde karşımıza çıkmaktadır. Askerlik çağı gelen her genç, birliğine teslim olduktan sonra kamuflaj sahibi olur. Askerlik boyunca bu kamuflaja gözü gibi bakılması istenmektedir. Zaten kim üzerinde Türk bayrağı olan bir üniformaya zarar vermek istesin ki? Bu sebepten ötürü, her asker kamuflajına gözü gibi bakmakta ve sürekli olarak temizlemektedir. Genelde askerde sizlere 2 çift kamuflaj verilmektedir. Haftada bir olarak ise bu kamuflajlardan giydiğini yıkatıp, ütületmeniz gerekmektedir. Tabi bu süre zarfı içerisinde sizde yedek olan kamuflajınızı giyebilirsiniz. Peki bu kamuflajlar da isimlikler nereye takılmaktadır?

Kamuflajda İsimlik Nereye Takılır?

Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, askere gittiğiniz ilk anda sizlere kamuflaj verilmektedir. Fakat acemi birliği çerçevesi adı altındayken herhangi bir isimlik takamamaktasınız. Bu durum acemi olduğunuzun bir simgesi olmaktadır. Acemi birliğini tamamlanıp sona erdiğinde, artık farklı kamuflajlar verilerek, bu kamuflajlarda isimlikleriniz de olmaktadır. İsimlik nereye takılır diye soracak olursanız, isimlikler kamuflajın üst cebinin hemen altına konulmaktadır. İsimliği farklı bir yerde durması, ceza sebebi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı buna son derece dikkat etmeniz de gerekecektir. Üstelik bu isimliklerinizi sapasağlam bir şekilde kamuflajın üzerine koymanız gerekmektedir. Aksi takdirde ufak bir koşma veya sürtünme gibi hareketlerde isimliğiniz düşebilir. Bu durum sonucunda da yeni bir isimlik yazdırmak zorunda kalabilirsiniz.

20 yaşına basmış her erkek genç, tecil gibi bir durum söz konusu değil ise askere gitmektedir. Ancak okul, hastalık veya bambaşka bir sebeplerden ötürü durumu olan kişiler askerliğini erteleyebilmekte veya çürük raporu alabilmektedir. Çok ciddi bir sağlık sorunu olan kişiler, askere alınmamaktadır. Bu ciddi sağlık problemlerinin arasında kanser veya düz taban gibi problemler yer almaktadır. Düz taban olmak çok ciddi bir problem olmasa da, bu hastalığa sahip kişiler askere alınmamaktadır. İşte bu tip durumlarda askerlikten muaf olabilmeniz mümkündür. Ancak sağlık raporunda hiçbir problemi gözükmeyen kişiler, askere alınmaktadır.

Askere Ne Zaman Gidilir?

Gençler, 20 yaşına basar basmaz anında askere gitmemektedir. Askerlik çağı gelen her genç, tertip düzenine göre askere alınmaktadır. Ancak her ne olursa olsun 20 yaş sınırı içerisinde asker kağıdı gelerek, birliğine teslim olması istenmektedir. Üniversite okumamış gençler, askerliği günümüz şartlarında 12 ay boyunca yapmaktadır. Fakat üniversiteyi 4 yıl şeklinde bitiren kişiler, askerliği 6 ay yapmaktadır. Bu 6 ay içerisinde de çok rahat bir askerlik geçirmektedirler. Fakat tabi ki bu durum askerlik yaptığınız bölgeye göre bir nebze değişiklik de gösterebilmektedir.

Ancak kesin olan bir durum var ki, o da askere gitme zorunluluğunun olmasıdır. Asker kağıdı geldikten sonra birliğine gitmeyen kişiler hakkında ceza-i işlemler başlatılmakta olup, her gün için para cezası kesilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı