Sağlık

Kalbe Hangi Bölüm Bakar?

İnsan vücudunun en hayati organlarının başında kalp gelir. Kalp hastalıkları her açıdan ciddi hayati bir risk taşıdığında ciddiye alınması gereken hastalıklar arasında ilk sıralarda gelir. Vücudun en önemli organı olan kalp, vücudun her bir bölgesine kanın ulaşması açısından görev üstlenir. Bu neden ile de kalpte meydana gelebilecek en küçük çaplı sorunlar ve olağan dışı haller dahi son derece ciddi hayati bir risk teşkil eder. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda kalp sağlığı, insan ve beden sağlığı açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Kalp hastalıklarına ve kalp problemlerine karşı insanların modern çağda mutlaka düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Kalbin her açıdan kontrol altında alınması olası rahatsızlıklarda erken teşhis imkanı sağlar. Erken teşhis, kalp hastalıklarının ilerleme kaydetmemesi ve hayati risk oluşturmadan evvel tedavi edilebilmesine olanak vermektedir. Bu neden ile de günümüzde uzmanlar tarafından vatandaşların mutlaka düzenli olarak kalp hastalıklarına karşı ve kalp problemlerine karşı kalp kontrollerini yaptırmaları tavsiye ediliyor. Ancak kalbe hangi bölüm bakar konusunda bilgi sahibi olunmayabiliyor. Vatandaşlar, sağlık uygulamaları ve sistemi ile ilgili olarak bilgi sahibi olmaması ya da mevcut durumda yaşadığı kalp sorunlarına göre hangi uzmanlığın kapsamı dahilinde olduğunu bilmemesi söz konusu olabiliyor. Bu durumda vatandaşlar kalp sorunu ile ilgili olarak hangi uzmanlıktan randevu alması gerektiğine karar veremeyebiliyor.

Özellikle de günümüzün sağlık sistemi dahilinde hastaların sağlık hizmetlerinden randevulu olarak yararlanabilmesi sağlanıyor. Son derece çağdaş bir sağlık hizmetinin temelini oluşturan randevu sisteminde vatandaşların internette istedikleri bölüme, uzmanlığa ve hatta doktora randevu alımı yapabilmesi mümkündür. Bu şekilde randevu tarih ve saatinde son derece konforlu ve kaliteli standartlarda iyi bir sağlık hizmeti alabiliyor. Bu şekilde internet üzerinden bireysel olarak önden alınabilen randevular nedeni ile kalp sorunları bulunan kişilerin kalbe hangi bölüm bakar şeklinde bir sorusunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Her ne kadar hatalı veya yanlış bir bölüme randevu alındığında buradan yapılacak yönlendirme ile doğru bölüme gidebilmesi mümkün olsa da yine de ciddi zaman kayıpları yaşamasına neden olabiliyor. Özellikle de acilliği bulunan kalp problemlerinde bu tip zaman kayıpları ciddi bir sorun teşkil edebiliyor. İşte bu noktada vatandaşlar internete başvuruda bulunuyor.

İnternet üzerinden son derece pratik ve kolay bir şekilde kalbe hangi bölüm bakar sorusunun yanıtını alarak, en doğru bölüme randevu alımlarını gerçekleştirebiliyor. Hastane randevu alımı sırasında vatandaşlar yaşadıkları kalp sorunlarına göre hangi uzmanlığın kapsamında ise ona göre randevusunu alarak, son derece hızlı, kaliteli ve güvenilir bir sağlık hizmeti alabiliyor. Günümüz modern sağlık sistemi bölümlendirmeleri dahilinde kalp problemleri bulunan kişilerin hastanelerde kalp ve damar cerrahisi bölümüne randevu alması gerekir. Bu bölümde uzmanlaşmış ve deneyim kazanmış olan profesyonel doktorlar tarafından teşhis ve tedavi süreci gerçekleştirilmektedir.

Kalp Sorunlarında Tanı İçin Hangi Teknikler Kullanılır?

21. yüzyıl dünyasında hızla gelişen teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler sağlık sektöründe de etkilerini somut bir şekilde gösteriyor. Özellikle de vatandaşların sağlık hizmetlerinden en yüksek kalite standartlarında yararlanabilmeleri sağlanırken aynı zamanda da pek çok sağlık sorunundan da kurtulabilmelerine olanak veriyor. Bu çerçevede de kalp gibi son derece hayati bir önem taşıyan organda meydana gelen sorun ve hastalıkların giderilmesi için öncelikli olarak teşhisinin koyulması gerekir. Bu teşhisinde ne kadar erken koyulması o kadar etkili bir tedavi uygulaması sağlar. Yani kalp hastalıklarında erken teşhis, tedavi sürecinin kolay olması kadar sonucunda başarıya ulaşmasını sağlaması açısından da çok büyük bir önem taşımaktadır. Kalp hastalıkları açısından günümüzde ileri nesil teknolojik sistem ve cihazlardan faydalanılıyor. Özellikle de kalpte meydana gelen problemlerin net olarak tespit edilebilmesi amacı ile CGM kardiyogonmetri şeklinde isimlendirilen bir teknik kullanılmaktadır. Bu söz konusu teknikte hastanın kalbi 3 boyutlu şekilde görüntülenmektedir. Böylelikle en gizli ve en komplike kalp problemlerinin dahi tanısının gözden kaçırılmadan, teşhis edilebilmesi mümkün oluyor.

Son yıllarda devlet hastanelerinde de kullanılmaya başlanan bu teknik sayesinde vatandaşların kalplerine ilişkin olarak kalp kasılmaları ve kalp krizi riskleri ile ilgili olarak ayrıntılı ve doğru bilgilerin alınabilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da fiziki muayene ile diğer teknik tetkik yöntemlerine oran ile CGM kardiyogonmetri tekniği ile yapılan teşhis işlemleri çok yüksek doğruluk payına sahiptir. Böylelikle hastada sağlık sorunlarının erken döneminde uygulanması ile teşhis konulması en doğru ve başarılı sonuçların alınabileceği bir tedavi prosedürünün başlatılabilmesine olanak vermektedir.

Her Göğüs Ağrısı Kalple İlgili Değil

Toplum genelinde özellikle belirli bölgelerdeki problemler, belirli bir standardın içerisine sokulmaya çalışır. Misal olarak her kolu ağrının kriz geçirdiği gibi doğru ancak yaklaşım açısından hatalı olan pek çok farklı sağlık konusu toplum genelinde yaygın olarak görülmektedir. Bunlardan birisi de göğüs bölgesinde yaşanan her ağrının şiddeti ne olursa olsun kalp problemleri nedeni ile yaşandığı yönünde toplum genelinde hatalı bir algının oluşmuş olmasıdır. Her ne kadar kalpte meydana gelen bir takım problemler ve hastalıklar, hastanın göğüs bölgesinde ağrıya neden olsa da her göğüs ağrısı kesinlikle hastada kalp sorunlarının ya da hastalıklarının mevcut olduğuna işaret etmemektedir. Kaburga kemiklerinde ortaya çıkan incinme hali, göğüs bölgesinde kas zedelenmesi veya şiddetli üşütme gibi sağlık sorunları da göğüs bölgesinde yaşanan ağrının nedenlerini oluşturabilir. Bu yüzden de göğüs ağrısı şikayetleri yaşandığı zaman doğrudan kalple ilişkilendirerek, bu doğrultuda uzmana başvurmaktan kaçınmalı ve diğer olasılıkları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Hastaların kalplerinde yaşadıkları problemlere ilişkin olarak hangi bölüme başvurmalarının gerektiği konusundaki kalbe hangi bölüm bakar sorusunun yanıtı kalp ve damar cerrahisidir. Bu alanda uzmanlaşmış olan hekimler tarafından daha odaklı bir teşhis ve tedavi sürecinin uygulanması, hastada sağlığa yeniden kavuşmanın başarılı olması söz konusu olmaktadır. Özellikle de hastaların bu bölümde daha odaklı bir tedavi sürecinden geçirilmesini sağlayacak özel bir süreç işletilmektedir. Günümüz modern teknoloji imkanları ile kalpte meydana gelen sorunlara etkin müdahalelerin gerçekleştirilebiliyor olması, kalp hastalıklarında dünya genelinde tedavi sonuçlarının önemli oranda başarılı olmasına yardımcı olur. Günümüzde kalp ve damar cerrahisi uzmanlığı dahilinde kalp bölgesinde problem yaşayan kişiler için kapsam dahilinde bulunan problemler arasında; kalp krizi, kalp kası iltihabı, mitral kapak prolapsusu, hipertrofik kardiyomiyopati gibi hastalıklar bulunmaktadır. Bu tip hastalıklara ilişkin teşhisi bulunan ya da bu tip hastalıklara ilişkin belirtiler/semptomları ve şikayetler yaşayan kişiler, randevularını kalp ve damar cerrahisi uzmanlığından alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı