Genel

Kafeinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Severek tükettiğimiz birçok gıda türünün içerisinde bulunan kafein, bağımlılık yapıcı bir madde olsa da, nikotin veya alkol gibi vücudumuz açısından yıkıcı etkiler oluşturan bir madde değildir. Dünya genelinde en çok tüketilen içecek olan kahvenin etkin maddesi olan kafein, çikolata ve cola gibi gıda maddelerinde de belirli miktarlarda bulunur. Kafeninin etkisi ne kadar sürer? sorusu, özellikle kahve severlerin sık sorduğu bir sorudur. Normal bir kullanıcının herhangi bir gıda maddesinden aldığı kafein, en geç 6 saat içerisinde vücudumuzda ki etkinliğini yitirir.

Kafein Bağımlılık Yapar mı?

Kafein hakkında çok tüketiliyor olması paralelinde uzun yıllardır çeşitli araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların sonucunda bağımlılık yapıcı olma özelliğine rağmen, çeşitli konularda faydaları tıbbi açıdan kanıtlanmıştır. Ayrıca bağımlılık yapması için aşırı derecede tüketiliyor olması gerekiyor. Örneğin bir gün içerisinde 10-15 bardak kahve tüketen bir fizyolojinin vücudu, bu oranda kafein almaya kısa sürede alışır ve sürekli olarak bu oranda kafein alınmasını talep eder. Dolayısıyla kararında tüketildiğinde, Kafeinin etkisi ne kadar sürer? Sorusunu sormak anlamsızlaşır, kafein hem zararsız ve hem de bir o kadar keyif vericidir.

Kafein Uyku Açar mı?

Özellikle yorgun olduğumuz zaman dilimlerinde uykumuzu açmak ve dinçleşmek amacıyla tükettiğimiz kahve ve dolayısıyla kafein, bu görevini oldukça büyük bir başarıyla yapar. Mide yoluyla kana karışan kafein, aynı zamanda vücudumuzda birikmiş olan şekerlerin yakılarak kana karşımasını sağlar. Bu durum yapay bir enerji kaynağı oluşturur ve yorgun olduğumuz zamanlarda imdadımızı yetişir. Bununla birlikte bu durumlarda uyanık kalma ve enerji verme etkisi sınırlıdır ve kısa süre içerisinde geçer. Bazı fizyolojilerde uyku açma işlevi için yeterli bile olmayacak denli bir sınırdır bu. Dolayısıyla uyanık kalmak için birçok kahve içen ancak bunun hiçbir etkisini görmediğini iddia eden birçok tanıdıkla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte bazı fizyolojiler de tam tersi etki yapar ve gerçekten uyku kaçırıcı olabilir.

Kafein Zararlı mıdır?

Bu konu halen tartışmalı. Birçok araştırma halen sürüyor ve aslına bakılırsa, zararlarından çok yararları tespit edilebilmiş durumda. Çok aşırı tüketilmediği durumlarda bilinen doğrudan zararlı etkisi kan basıncını yükseltmesidir. Bu basınç oranı ise sağlıklı birey için zararlı olarak kabul edilebilir sınırlarda değildir. Ancak bir yüksek tansiyon hastasının, kahve tüketimi konusunda çok dikkatli olması gerekir. Kafeinin kanıtlanmış en önemli faydalarından biri iltihap sökücü olmasıdır. Aynı zamanda özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçların, vücudumuz tarafından daha hızlı absorbe edilmesini sağlar ve cildimize karşı olumlu etkileri vardır. Kolon kanseri, Parkinson hastalığı, bunama, diyabet hastalıkları ve bazı karaciğer hastalıkların yakalanma riskini düşürdüğü de kanıtlanmış diğer tıbbi etkileri arasında yer alıyor.

Her şey de olduğu gibi aşırı tüketim hem kafeine karşı bağımlı olmamızı sağlayacaktır hem de aşırı tüketimi bağlı çeşitli yan etkilerle karşılaşmamız olası hale gelecektir.  Bu sebeple içerisinde kafein olan gıda maddelerinin tüketim oranlarına dikkat edilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı