Gezi

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre, gerçek adıyla, İsviçre Konfederasyonu; oksijeni bol, doğal manzarası bol, Alp ve Jura dağları arasında kalan küçük bir ülkedir. Nüfusu yaklaşık olarak söyleyecek olursak, 8 milyon civarındadır. Multikültürel bir ortama sahip olan ülkede ne yazık ki ortak bir etniğe veya dile sahip halk bulunmaz. Çoğunlukla Almanca dilinin konuşuldu ülkede; Fransızca, İtalyanca ve Romanca dilleri de konuşulmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük dördüncü kenti Bern’dir.

Siz de bu tarihi 1218’lere dayanan şehri görebilmek ve eşsiz doğa manzaraları eşliğinde tarihi hissetmek isterseniz; genel, yani bordo pasaporta sahipseniz, tek yapmanız gereken  İsviçre vizesi için başvuru yapmaktır. Başvuru yapmadan önce seyahat türünüze karar verip, buna göre vize almalısınız.

Uzun süreli (90gün ve üzeri) yapacağınız başvurular için Konsolosluklara, kısa süreli (Schengen,90 günden az) vize başvurularınızda ise Konsolosluk tarafından yetkilendirilen seyahat acentesi veya vize başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Buna karşın, Konsolosluğun kısa süreli vize başvurusunda bulunan kişileri de görüşmeye çağırma gibi bir yetkisi bulunmaktadır. Bu durum nadiren de olsa, mülakata çağırılabilirsiniz.

Bordo pasaport haricindeki, gri,siyah  ve yeşil pasaport sahipleri, Türkiye Cumhuriyeti- İsviçre Konfederasyonu anlaşması uyarınca; 180 günlük sürecin 90 günü geçmemesi şartıyla, herhangi bir vize işleminden muaf olarak ülkeye giriş yapabilirler.

Halihazırda geçerli durumda bir Schengen vizesine sahip kişiler de seyahatleri için yeni bir vize çıkartmak durumunda değildirler.

İsviçre Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvurunuzu yaparken vize türünüze göre seçim yapmanızı belirtmiştik. Konsolosluk tarafından size verilen veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla edineceğiniz evrak listeniz de buna öre değişkenlik gösterecektir. Örneğin; Schengen vizeniz için başvuru yapıyorsanız buna uygun dilekçe yazarken, Ticari vize için iş yerinizden veya işveren sizseniz davet eden şirket tarafından dilekçe ve davetiye mektubu temin etmeniz istenecektir.

 

İsviçre Vize Başvuru Evrakları

Talep ettiğiniz vizenin türüne göre  sizden özel olarak istenecek belgelerin yanı sıra, tüm başvuru işlemlerinde istenen bazı ortak evrakların da olduğunu belirtelim. İsviçre’ye en çok yapılan başvurular ; Turistik, Ticari, aile/arkadaş ziyareti ve Transit vizelerdir. Çok nadiren olsa da Kültürel veya Sportif Etkinlikler için de İsviçre vize talebi bulunmaktadır.

Pasaport, İsviçre vize başvuru formu, biyometri işlemi, biyometrik fotoğraf, kimlik bilgileri, sağlık sigortası , seyahat dilekçesi, uçak/otel rezervasyon belgesi gibi evraklardır. Bunları tek tek açıklamak gerekirse;

 

 • Pasaport: On yıldan eski olmamak kaydıyla, pasaportunuz üzerinde veya sayfalarında herhangi bir yırtık, deforme veya eksik sayfa bulunmaması gerekiyor. Eksik sayfa bulunması halinde üzerinde herhangi bir vize işlemi gerçekleştirilmez. Başvuru sırasında, pasaportunuzun fotoğrafınız olan bölümünün fotokopisini temin etmiş olmanız gerekiyor.
 • İsviçre Vize başvuru formu: Bu form, tamamen size ait özel ve kimlik bilgilerini içerdiğinden, eksiksiz ve sizden istenenleri doğru beyanda bulunarak doldurmalısınız. Mümkünse tükenmez kalem ile, büyük harf kullanarak doldurmanız rica edilen formda herhangi bir yanlış beyan olması halinde başvurunuz geri döner.
 • Biyometrik fotoğraf (2adet): fotoğraf biyometrik özelliklere sahip olup kesinlikle vesikalık veya şipşak fotoğraf tarzında olmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf özellikleri:

 1. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, güncel olmalıdır.
 2. Size verilen evrak listesindeki ölçülere uygun olmalıdır.
 • Arka fon kesinlikle beyaz olacak şekilde ayarlanarak, yüzünüz fotoğrafta ortalanmış vaziyette, tüm mimikleriniz ve yüz hatlarınız belirgin şekilde olmalıdır.
 1. Boynunuzu kapatacak kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz.

 

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • İsviçre vize harcınız
 • Seyahat planınız ve gidiş amacınızı içeren detaylandırılmış bir dilekçeniz
 • Maddi durumunuzu belgeleyen evrak temini. (sponsor kullanıyorsanız gelir durumunun beyanı)
 • Uçak seferlerinizin detayını içeren rezervasyon belgeniz
 • Varsa otel rezervasyon belgeniz
 • Seyahat sağlık sigortası : Olası bir hastalık durumunda hastane ve tıbbi giderlerinizi karşılayabileceğinize dair teminatlı sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca, sigortanız seyahatinizden en az bir gün önce başlamalı ve seyahat bitiminizden sonraki 15 gün içerisinde de geçerli olacak şekilde ayarlanmış olmalıdır.
 • Biyometri (parmak izi) işlemi : herhangi bir olası kimlik sahtekarlığını önlemek adına, iki eldeki tüm parmakların izleri Vize Bilgi Sistemi’ne kaydedilir. Her vize türünü kapsayan bu işlem esnasında parmaklarda kesik, herhangi bir aksesuar ve kına gibi işlemlerin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca, fiziksel olarak engelli veya geçiçi süre parmak izi veremeyecek engeli bulunan kişilerin bunu tıbbi raporla belirtmesi ve yanında bulundurması gerekmektedir. Devletlerarası yürütülen bu sistemde, vatandaşların gizlilik haklarının herhangi bir şekilde ihlal durumu söz konusu değildir. 12 yaşından küçük çocuklar ve Devlet erkanı, krallar ve beraberindeki aile fertleri işlemlerden muaftır.

Vize Türüne Özgü İstenen evraklar

 1. Turistik (Schengen) Amaçlı İsviçre Vizesi

Yukarıdaki evraklara ek olarak ; Otel rezervasyonu bilginizi ve uçak bilet bilginizi içeren detaylı belgeler (başvuran kişinin adına yapılmış olması zorunludur. Ayrıca, seyahat masraflarınızın karşılanacağına dair teminat. (banka hesap cüzdanı, maaş bordroları, hesaba yatan düzenli paranın göründüğü işlem dökümü gibi)

 1. Ticari Amaçlı İsviçre Vizesi

Ortak istenen evrakların dışında, ticari amaçlı başvuru yapacağınız vize işlemlerinizde;gidiş-dönüş bilginizi gösterecek otel ve uçak rezervasyonlarınız, eğer bir firma tarafından davet aldıysanız; firma tarafından adınıza yapılmış, faaliyet ve üyelik bilgilerinizi içeren  davetiye mektubunuz, (firmanın kaşesi ve imzasını taşımalıdır) olmak zorundadır. Bunların yanı sıra, herhangi bir katkı payı/ üyelik ücreti vs. Gibi işlemleriniz olduysa bunların dekontu veya ödendi belgesi temin edilmesi gerekmektedir.

 

 1. Aile veya Akraba Ziyareti Amçalı İsviçre Vizesi

Bu vize türünde de ayrıca tedarik edilmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Maddeler halinde anlatacak olursak;

 • Aile bağlarının olduğuna dair tam vukuatlı nüfus kayıt örneğiniz,
 • Davet mektubunuz
 • Yanında kalacağınız kişi veya kişilerin kimlik kaydı, açık adres bilgileri ve iletişim numaraları
 • Kalacağınız gün sayısı ve neler yapacağınıza dair dilekçe
 • Döneceğiniz günün belirtilmesi (uçak dönüş bilet rezervasyon bilgisi)

 

 1. Transit İsviçre Vizesi

İsviçre’den, nakliye işi dolayısıyla transit geçiş yapacak firmaların sürücüsünün; sosyal güvenlik kaydı, SGK hizmet dökümü belgesi ve şirket Ticari Oda kayıt evrakı, ihracat izinleri ve c2 belgesi bulundurması zorunludur. Bunların yanında, sürücü uluslararası ehliyeti ve nakliye edilecek firmanın davet mektubu; yoksa da  iş ortaklığı belgesi olmak zorundadır.

 1. Kültürel- Sportif Faaliyet Amaççlı İsviçre Vizesi

Oldukça nadir talep gören bu vize türünde, diğer işlemlere ek olarak; etkinliğin düzenlendiği firmanın göndermiş olduğu davetiye ve beraberinde imzalanmış sözleşmenin belgelendirilmesi gerekmektedir. Sportif faaliyetlerde ise; kulüp veya federasyon söz konusuysa; taraflarından gönderilmiş davetiye ve spor kulüp ya da federasyonlardan onaylanan sporcu lisansı tedarik edilmelidir.

Bunların dışında,  başvuru sahipleri emeklilik, öğrencilik, ev hanımlığı, AB vatandaşlığı, reşit olmayanlar gibi kategorilerdeyse bunu başvuru sırasında belirterek, İsviçre Vizesi başvuru evraklarına eklemeleri gereken herhangi bir belge olup olmadığını öğrenmek durumundadırlar.

Konsolosluktan, vize evraklarının eksikliğinden veya resmi tatiller gibi durumlarda vize başvuru süreciniz uzayacağından, seyahat planlarınızı buna göre yaparak; seyahatinizi planladığınız tarihten en az 2 ay öncesinde vize başvurunuzu başlatmış olmanız tavsiye eidlmektedir.

Burada belirtilen bilgiler tamamen rehber amaçlı olup, detaylı ve güncel bilgileri arayarak veya Konsolosluklarla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 

İsviçre Vizesi Ücretleri

Vize ücretleri ve harçları Konsolosluk insiyatifinde değişkenlik gösterebilmektedir. Tahmini ve geçtiğimiz yıllardaki ücretler baz alınarak söylemek gerekirse;

Kısa süreli seyahatlerindeki ücret 60 Euro veya karşılığında TürkLirasıdır.

6-12 yaş arasındaki tüm çocuklar için İsviçre Vizesi 35 Euro’dur.

0-6 yaş aralığındaki çocuklar içinse ücretsizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı