Gezi

İsveç Vize Başvurusu

İsveç Vize Başvurusu

İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa ülkelerini ziyaret etmek isteyen insanlar tarafından en çok tercih edilen ülkelerden birisidir. Toplam nüfusu 10 milyon olan İsveç’te resmi dil İsveççe olarak kabul edilmiştir. Bu duruma rağmen nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Nüfusun 2 milyonluk büyük bir kısmı başkent olan Stockholm’de yoğunlaşmıştır. Her yıl milyonlarca turist İsveç’in kendine has mimarisini görmek, tarihi alanları ziyaret etmek ve dünyaca ünlü Kuzey Işıklarını izlemek için ülkeye akın eder. Eğer Kuzey Işıklarını görmek istemiyorsanız İsveç’i kış aylarında ziyaret etmemenizi öneririz. Bu durumun sebebi İsveç’te kış aylarında gecelerin çok uzun ve havanın -35 derecelere varan sıcaklıklara düşmesidir. Ancak, ana amacınız Kuzey Işıklarını görmekse, senenin her vakti görülebilecek bu ışıkların, Kasım ve Şubat ayları arasında en çok görülme oranına sahip olduğunu söylebiliriz.

İsveç 90’lı yıllardan beri Avrupa Birliği üyesidir. Ayrıca Schengen anlaşmasına dahil olan İsveç için 90 günden kısa süreli vize başvurularınız için Schengen vizesi almanız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri, İsveç vize sürecinden geçmek zorundadır. Bunun yanında siyah (diplomatik), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportuna sahip vatandaşlarımız 6 aylık süre içerisinde 3 ayı geçmeyen bulunma süreleri için İsveç vize başvurusu yapmak zorunda değildir.

İsveç Vize Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer Avrupa ülkelerinin vize başvurularında uygulanan prosedürlerin çoğu İsveç vize başvurusunda da geçerlidir. Diğer ülkelerin Schengen başvurularından ufak farklılıklar barındıran İsveç vize başvurusu sırasında dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde;

 • VIS, yani uluslararası güvenlik amacıyla oluşturulmuş güvenlik taramanızı daha önce yaptırmadıysanız veya 5 senedir yenilemediyseniz parmak izi alınması için Konsoloslukta şahsen bulunmanız gerekir. Aynı durum vize randevularınız içinde geçerlidir.

 

 • Yukarıdaki durumlar haricinde kısa süreli (90 günden az) İsveç vize başvurularınız için Konsolosluklara gitmenize gerek yoktur. Konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri sizin adınıza neredeyse her işlemi gerçekleştirebilmektedir.

 

 • Eğer pasaportunuzun tarihi Nisan 2010 yılından eskiyse pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

 

 • Schengen ülkelerinin sınırlarında bulunduğunuz sürece, kurallarla belirtilmiş niteliklerde sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Aynı zamanda bu sigorta vize bitiş tarihinizden itibaren bir süre daha geçerli olmak zorundadır.

 

 • Daha önce aldığınız Schengen vizeniz hala geçerliyse İsveç vize başvurusundan muaf tutulabilirsiniz. Bu durumun kesin olmamasının sebebi İsveç Konsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliğinin bu konuda diğer ülkelerden daha sıkı bir prosedür izlemesidir.

 

 • İsveç Konsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliğinin yetki alanları bulundukları bölgeye göre değişebildiğinden, ikamet ettiğiniz bölgede hangi kurumun yetkili olduğunu başvurunuzdan önce öğrenmeniz size avantaj yaratacaktır.

 

 • Tüm belgelerinizin orjinallerinin yanında birkaç fotokopisini yanınızda bulundurmanız ek belge istenmesi durumunda işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 • Tüm ülkelerde geçerli olan doğru ve eksiksiz evrak teslimi İsveç vize başvurunuzda da en kilit noktadır. Bu duruma uymamanız dahilinde vize sonucunuz olumlu olsa bile gümrük muhafaza memurları tarafından havaalanından geri döndürebileceğinizi, yanlış beyan verdiğiniz bilginin türüne göre adli veya maddi yaptırımlara maruz kalabileceğinizi unutmayın. Seyahat amacını kanıtlayıcı ve maddi durumunuzu belirten tüm belgelerde buna dikkat etmeniz çok önemlidir.

 

 • Alacağınız İsveç vizesi türünün size uygun olup olmadığını önceden kontrol etmek, sabit olarak istenecek evrakları önceden hazırlamak, güncel bilgileri takip etmek, profesyonel bir vize başvuru merkeziyle ortak çalışmak, seyahatinizi eksiksiz planlamak ve oluşabilecek olumsuz durumlara karşı ekstra önlemler almak, İsveç Krallığının ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil ve bayramlarının başvuru sürenizi etkileyebileceğini hesaba katmak, yapacağınız başvuruda daha az sorun yaşamanızı ve daha kısa vadede sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

 • 90 günden uzun süreli yapacağınız tüm seyahetler için konsolosluk ve büyükelçiliklere şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda vize türünüz kısa süreli vizeden uzun süreli vize statüsüne geçeceğinden sizden ek belgeler istenebileceğini unutmamalısınız.

 

 • Seyahat amacınıza uygun İsveç vizesi almamanız ve bunun farkedilmesi durumunda adli ve maddi yaptırımlara maruz kalabileceğinizi unutmamalısınız.

İsveç Vize Başvurusunda İstenen Evraklar

Aşağıda belirteceğimiz evraklar İsveç vize başvurularında genel olarak istenen evrakları içermektedir. Vize türünüze, yaşınıza, maddi durumunuza, çalışma durumunuza göre sizden ek evraklar istenebileceğini ve bu evrakların uygun olması gereken koşulların değişebileceğini unutmayın.

 • İsveç Vize Başvuru Formu : Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş, imzalanmış ve noter onaylı olmalıdır.

 

 • Pasaport : Son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 sayfası boş, birkaç milimetrelik hasarlar dahil olmak üzere kesinlikle zarar görmemiş, vize bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğini koruyor olmalı. Bunun yanında son birkaç sene içerisinde aldığınız vizeleri içeren tüm sayfaların fotokopilerinide yanınızda bulundurmayı unutmamalısınız.

 

 • Biyometrik fotoğraflar : Biyometrik fotoğraflar genellikle gittiğiniz konsoloslukla veya İsveç vizesi başvuru merkezlerinde çekilir. Ancak her ihtimale karşı 35×45 mm ölçülerinde ve belirtilen kuralların tümüne uyan fazladan birkaç fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız iyi bir önlem olacaktır.

 

 • Parmak İzi : Eğer daha önce hiç vize başvurusu yapmadıysanız veya geçmiş vize başvurularınızda vize güvenlik sisteminin gerektirdiği üzere VIS sisteminde kayıtlı parmak iziniz yoksa bu Konsoloslukta şahsen bulunup parmak izi vermeniz gereklidir. Bu durum konsolosluklar ve ülkeler açısından çok önem arz ettiğinden, parmak izi vermek istemiyorsanız vize başvurunuzdan vazgeçmeniz itiraz etmenizden çok daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda parmak izinizi vereceğiniz süreçte dikkatli olmalı, parmaklarınızda veri alımına engel olacak düzeyde kesik, ezik, kına, boya vb. engel teşkil edecek durumlar bulunmamasına özen göstermelisiniz. Eğer böyle bir durumunuz varsa resmi olarak imzalanmış ve kaşelenmiş heyet raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Parmak izi uygulamasından sadece 12 yaşından küçük çocuklar, ülke liderleri ve onlarla ziyaret eden yakınları muaf tutulmaktadır.

 

 • Seyahat Sigortası : 30.000 Euro teminat içerecek şekilde kabul edilen kurumlardan yapılmış olması gerekli.

 

 • Nüfus Kayıt Örneği : Sizin ve ailenizin tüm bilgilerini içeren imzalı ve kaşeli, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüklerinden alınabilmektedir.)

 

 • Seyahat Planınızı Destekleyen Belgeler : Otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu gibi bilgilerden, ziyaret edeceğiniz mekanların listelerine ve hangi günlerde ziyaret edeceğinize kadar geniş bir aralıkta incelenmesi gereken belgelerdir. Konsolosluğa bu kategoride sunacağınız belgelere çok dikkat etmelisiniz. Seyahat bütçenizi 20 bin lira olarak belirtip, 1 aylık seyahatiniz boyunca geceliği 1000 liralık bir otelde kalacağınızı söylerseniz kesin olarak red yersiniz. Kabul almanız için özel bir seyahat amacına ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Sadece turist olarak gitmeniz ve ülkeyi merak etmeniz bile yeterlidir. Sadece bu amacınızı destekleyecek bilgileri doğru bildirmeniz ve güven sağlamanız çok önemlidir.

 

 • Maddi Durumunuzu Belirten Belgeler : Kişilerin şirket sahibi, çalışan, emekli, ev hanımı, öğrenci olması gibi durumlarda tamamen farklı belgeler istenir. Ancak tüm belgelerinizin imzalı, kaşeli, imza sirküleri dahil edilmiş ve kesinlikle kanıtlanabilir olmasına özen gösteriniz. Eğer kanıtlayamayacağınız bir ek geliriniz varsa bunu belirtmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 

 • İsveç Vize Başvurusu yapacak kişi 18 yaşından küçükse yukarıda yer alan tüm belgeler sponsorları ve yasal vasileri içinde istenecektir.

Seyahat planı ve maddi durumu destekleyen belgelerin ne kadar önem arz ettiğini dikkat edilmesi gereken hususlarda yazmıştık. Ancak tekrar etme gereği duyuyoruz. Fotoğraflar, pasaportunuzda çıkacak sorunlar vb. durumlar konsolosluklar tarafından çok ciddiye alınmamaktadır. Pasaportunuzu yenileyerek pasaport sorunlarınızdan, fotoğraflarınızı yenileyerek fotoğraflarda yaşadığınız sorundan kurtulabilirsiniz ve bu konsolosluk tarafından önemsenmez. Ancak seyahat planınızla veya kişisel bilgilerinizle alakalı bir durumda yanlış bilgi vermeniz çok ciddi bir sorun ve suçtur. Tüm kurallara uyduğunuz ve bir güven ortamı oluşturduğunuz sürece İsveç vize başvurunuza yüksek oranda olumlu yanıt alacağınızdan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı