Sağlık

İsilik Nasıl Geçer?

Genel olarak bebeklerde ya da yatağa bağımlı olan hastalarda çok yüksek oranlarda görülmekte olunan isilik problemi, bir cilt problemi olarak değerlendirilmektedir. İsilik sorununun meydana gelişinde temel olarak sıcak havca ve terleme gibi etkenler nedeni ile vücudun çeşitli bölgelerinde ter bezlerinde yaşanan tıkanma  ve dışarıya atımın engellenmesi son derece etkili olur. Vücutta ter bezlerinde meydana gelen tıkanıklık neticesinde vücut genel sıcaklığı açısından artış meydana gelmesi ve tabii ki hava alımının engel teşkil etmesi sonucunda kırmızı kabarcıklar şeklinde cilt üzerinde etkenler meydana gelir. Bu durum tam olarak isilik gibi bir cilt probleminin tanımını oluşturmaktadır. Mileria şeklinde tıp literatüründe isimlendirilen isilik problemi toplum genelinde sıcak döküntüsü şeklinde de isimlendirilmektedir.

Tüm bu etkileri ile birlikte isilik gibi bir cilt problemi kesinlikle ciddi düzeyde bir etki oluşturabilecek ya da endişe teşkil edebilecek bir cilt rahatsızlığı ya da genel sağlık sorunu belirtisi değildir. Doğrudan vücudun çeşitli bölgelerinde sıcaklık artışı ve hava alımının engellenmesine bağlı olarak ter bezlerinde cilt dışına atılımın gerçekleştirilememesi sonucu ortaya çıkan bir tür tepkime halidir. Buna karşın dikkate alınarak, gerekli olan isilik tedavisi uygulanmadığı takdirde semptomlarında fazlasıyla önemli bir artış meydana gelir ki bu durumda son derece rahatsız edici şikayetlerin oluşmasına neden olur. Temel olarak isilik belirtileri olan kaşıntı ve ağrı şikayetlerinde zaman içerisinde ilerleme durumuna bağlı olarak şiddetlenme meydana gelebilir.

İsilik Belirtileri Nelerdir?

Son derece etkili cilt problemlerinden birisi olması nedeni ile isilik belirtileri cilt üzerinde önemli etkiler oluşturur. Bu çerçevede de gözle görülebilir ve tespit edilebilir cilt sorunlarından birisi konumunda bulunmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalara göre ciltte meydana gelen isilik probleminin oluşturduğu belirtiler arasında;

  • Aşırı kaşıntı hissi,
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı kabarcıklar,
  • Şiddetli ağrı oluşumu,
  • Vücut genelinde kırmızı kabarcıklara eşlik edebilecek pullanma,

Gibi semptomlar yer alır. Bu çerçevede de vücudunda bu gibi isilik belirtileri gören kişilerin mutlaka en kısa zaman dilimi içerisinde uzman bir doktora başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

İsilik Tedavi Nasıl Olur?

Ağırlıklı olarak bebeklerde ve yatağa bağlı olan hastalarda çok daha yüksek oranlarda görülen isilik tedavisi gerçekleştirilebilir bir cilt rahatsızlığıdır. Bu çerçevede de isiliğin ortaya çıkmasına neden olabilecek ana etkenleri ortadan kaldırmaya özen gösterilmesi çok önemlidir. Bu eylemler ile isilik tedavisi için ilk aşamayı oluşturabilmek mümkün olur. Bu durumda isilik belirtileri görülen kişinin vücudunun tamamen çıplak kalacağı şekilde soyulmasından sonra 10 dakika kadar hava alması sağlanmalıdır. Bu işlemin ardından ılık bir su ile isilik olan bölgeleri hafif masaj teknikleri kullanarak, rahatlatıcı bir işlem gerçekleştirilmesi gerekir. Bu şekilde isilik belirtileri ortadan kaldırılabilir. Ancak halen devam ediyor ise mutlaka uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı