Gezi

İrlanda Vize Başvurusu

 1. yüzyılda oldukça fakir bir şehir olan İrlanda, Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra ekonomik anlamda ciddi patlamalar yaşayarak bugünlere kavuştu. İrlanda’da gezip görülecek yerler, başkent Dublin olarak bilinse de, aslında gezip görülecek oldukça fazla alan bulunmaktadır. İrlanda’da en çok dikkat çeken ve aynı zamanda turistlerin uğrak noktası Clare’deki Cliffs of Mother’dır. Atlantik Okyanusu’nun yaklaşık 200-230 metre üzerindeki bu doğa harikası oluşum, film endüstrisinin gözlerini de üzerine çekmektedir. Harry Potter film serisi filmlerinden bir tanesinin, bir sahnesi de burada çekilmiştir. Bunun yanı sıra, hikayesiyle ünlü olan Balarney Kalesi de vardır. Bu muhteşem kalenin kalıntıları, fotoğraflarıyla bile sizi büyülemeye yetecektir. Rivayete göre, kale önündeki Balarnet Taşı’nı kim öperse, sonsuz bir güzellik ile kutsanmaktadır. Dilerseniz, İrlanda’daki antik kenti de gezebilir, kendiniz veya dilerseniz sevdiklerinizle İrlanda’ya seyahat edebilir, burada muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

İrlanda Vize Süreci

İrlanda vize başvurusu için, İrlanda Büyükelçiliğinin yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri, Türk vatandaşlarının artan vize başvuru talepleri doğrultusunda hizmet sunmaktadır. Vize başvuru merkezleri sadece başvuruları iletmekle görevlidir. Herhangi bir insiyatifleri yoktur. Karar mercileri daima Büyükelçilik’lerdir. Ayrıca,  İrlanda’ya giriş yapmak için Schengen vizesi kullanamayacağınızı, İrlanda’nın kendi vize prosedürlerini takip etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

İrlanda vizesi alabilmek için, ilk yapmanız gereken şey gidiş amacınızı belirlemektir. Çünkü, alacağınız vize tipine göre tedarik etmeniz gereken evraklar ve vize süreniz değişkenlik gösterebilir. Yine de ,vize talebinde bulunacak vatandaşlardan  genel olarak istenen belgeler şunlardır;

 • İrlanda seyahatinizden itibaren en az 6 ay geçerliliğini kaybetmeyecek bir pasaport edinmelisiniz. Pasaportunuzu her 10 yılda güncellemeniz gerekmektedir. Çünkü daha eski pasaportlar kabul görmemektedir. Ayrıca, İrlanda Büyükelçiliği maalesef ki süresi uzatılmış ve ilave sayfa eklenmiş pasaportları kabul etmemektedir.
 • Vize türünüze uygun olacak şekilde tedarik ettiğiniz evraklarınızla birlikte başvuru formunuz, fotoğraflarınız bulunmalıdır. Başvuru formu, Büyükelçiliğin pasaporttan sonra en çok dikkat ettiği evraktır. Başvuru formunuz, sizinle alakalı kişisel bilgileri içerdiği için gerçeği yansıtan ve eksiksiz bilgilerin yer alması, ize süreciniz için olumlu bir etkendir.
 • Evraklarınızı tamamen İngilizce olacak şekilde veya yeminli tercüman tarafından çevrilen nüshalarıyla birlikte arz edilmesi büyük önem taşır. Fakat, şirketler için geçerli olan; sicil gazetesi ilanı,vergi levhası gibi evrakların sadece başlıklarını çevirmiş olmanız yeterlidir.
 • 18 yaşından küçük çocukların seyahat edebilmeleri sadece ebeveyn izniyle mümkündür. Ebeveynlerinden biriyle seyahat edecekse de, diğerinin izni gerekmektedir. Vesayet gibi konularda da, vesayet bilgisini gösteren bir evrak bulundurulması şarttır.

Burada bahsettiğimiz, genel olarak İrlanda vize başvuru sürecinde sizden talep edilecek evraklardır. Vize başvuru türüne göre de özel olarak istenen bir takım evraklar bulunmaktadır. En çok başvuru alan vize türleriyse ;

 • İrlanda İngilizce öğrenmek için 3. Seviye veya üniversite öğrencileri için vize

 

 1. Tüm başvurular için genel olan vize tipine göre doldurulan İrlanda vizesi için başvuru formu. Bu form eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yeminli tercüman tarafından, İngilizce diline çevrilmiş olması gereken, tüm aile bireylerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 1. 45*35 mm ölçülerinde,arka fon beyaz olacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 2. Kabul alınan okuldan, kabul aldığına dair mektup
 3. Seyahat sağlık sigortası
 • Okul ücretinin ödendiğine dair belge
 • Seyahat amacını açıklayan bir dilekçe
 1. Türkiye’deki okuldan öğrenci belgesi
 2. Sponsorunun maddi durum belgesi

 • İrlanda turistik vizesi
 1. Tüm başvurular için genel olan vize tipine göre doldurulan İrlanda vizesi için başvuru formu. Bu form eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Ara durak bilgilerini de içeren gidiş-dönüş otel ve uçak rezervasyon bilgisi
 1. Seyahat amacınızı açıklayıcı bir dilekçe
 2. Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesinin aslı
 3. Başvuru sahibi evli ise evlilik cüzdanı
 • 45*35 mm ölçülerinde,arka fon beyaz olacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Yeminli tercüman tarafından, İngilizce diline çevrilmiş olması gereken, tüm aile bireylerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği
 1. Sponsorunun maddi durum belgesi
 2. Emekliler için; maaş bilgisini gösterecek bir belge ile birlikte maaşın alındığı bankadan alınacak son 6 aylık hesap hareketleri dökümü

 

 • İrlanda akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 1. Tüm başvurular için genel olan vize tipine göre doldurulan İrlanda vizesi için başvuru formu. Bu form eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi
 • İrlanda’dan sizi davet eden kişinin yazmış olduğu davet mektubu, davet sahibinin kimlik fotokopisi
 • 45*35 mm ölçülerinde,arka fon beyaz olacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Yeminli tercüman tarafından, İngilizce diline çevrilmiş olması gereken, tüm aile bireylerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 1. Sponsorunun maddi durum belgesi
 • Emekliler için; maaş bilgisini gösterecek bir belge ile birlikte maaşın alındığı bankadan alınacak son 6 aylık hesap hareketleri dökümü

 • İrlanda öğrenci vizesi
 1. Tüm başvurular için genel olan vize tipine göre doldurulan İrlanda vizesi için başvuru formu. Bu form eksiksiz şekilde doldurulmalıdır
 2. 90 günden fazla kalınacaksa, danışman tarafından bir anket uygulanır.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 1. Başvuru yapılan vizenin bitiminden itibaren 6ay geçerlilikte olacak bir pasaport
 2. 45*35 mm ölçülerinde,arka fon beyaz olacak şekilde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.
 3. Seyahat amacınızı yazdığınız bir dilekçe
 • İrlanda seyahatiniz sonrasında, orunlu geri dönüş yapılacağının resmi belgesi, varsa öğrenci belgesi.

 

Şeklinde özel belge hazırlamanması gereken vize türleri de vardır. Yapmanız gereken şey, hangi vize türünü seçeceğinizi belirleyen bir seyahat planı yapmak ve sonrasında gerekli mercilerin sizi danışmanlıklara yönlendirmesi sonrasındaki evrak tedariğidir. Evrak hazırlama ve takibini yapmak, vize başvuru sahiplerinin genellikle gözlerinde büyütmüş oldukları bir durumdur. Fakat, Konsolosluklar tarafından belirlenen danışmanlar tarafından bu zorluk yarı yarıya hafifletilmiştir. Çünkü danışmanlık ofisleri vize başvuru sürecinizde size

 • İrlanda vize başvuru formunuzu doldurma,
 • İrlanda vize anketinizi tamamlama,
 • İrlanda vizeniz için gerekli evrakları beyan etme ve duyurusunu yapma,
 • İrlanda vizeniz içinrandevu alınması,
 • İrlanda vizeniz için belge kontrolü,
 • İrlanda vizeniz için ihtiyacınız olan metinlerin çevirisi,
 • İrlanda vizeniz için, işlemlerin eksiksiz bir şekilde yürütülmesi ve sonuç takibatı gibi hizmetler sunar.

 

İrlanda Vize Ücretleri ve Aracı Firma Harçları

İrlanda vize ücretleri yıllara ve hatta iki ülke arasındaki siyasi- ekonomik durum söz konusu olduğunda değişkenlik gösterebilir. Konsolosluk tarafından istenen ücretler, Konsoloslukların ek belge talep etme haklarını saklı tutmaları ve yabancı borsa para piyasaları gibi değişkenlerin de hesaba katılması, İrlanda vizesi için başvuru yapacak kişiler adına önem taşır. Güncel piyasanın durumu ve seyahat edilecek yıldaki danışmanlık ve konsolosluk duyurularının göz önünde bulundurulması başvuru sahiplerinin yararına olacaktır. Vize başvuru ücretleri, tıpkı vize başvuru türleri gibi kategorize edilmiş durumdadır. Örneğin;

İrlanda Turistik vizesi : tek girişli İrlanda vize ücreti 200 TL iken, çoklu giriş ücret 320 TL’dir.

İrlanda akraba ve arkadaş ziyareti vizesi : Tek giriş 200 TL, çoklu giriş ücret 320 TL’dir.

Diğer vize türlerinde de ücretlendirme; tek giriş 200 TL, çoklu giriş 320 TL’dir

Danışmanlık firmaları bu fiyatlar üzerinden kendi ücretlerini de ekleyebilirler. Bu fiyatlar tamamen fikir amaçlı olup artı veya eksi ücretler de oluşabilir. Detaylı ve net bir bilgi edinmek isterseniz, danışman firmanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı