Teknoloji

Instagram’da Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır?

Instagram’da Kaç Kişi Şikayet Ederse Hesap Kapanır?
Sosyal medya, neredeyse her geçen gün daha fazla kişiyi kendisine çekiyor. Instagram ve buna benzer uygulamalar, milyonlarca insanın bir parçası haline gelmeye başladı. Gündelik yaşamın parçası olarak da nitelendirilebilen sosyal medya uygulamaları, elbette belli başlı soruların oluşmasına da kaynaklık ediyor. Bunlardan bir tanesi ise şikayet oranı. Örneğin Instagram’da kaç kişi şikayet eder hesap kapanır?Bahsi geçen sorunun net bir cevabı bulunmamakla birlikte uygulama yönetiminin gerekli incelemeleri yapması, bu noktada önem teşkil ediyor. Elbette gözle görülür bir biçimde çok fazla şikayet olursa hesap, yönetimin gözüne batmaya başlayacaktır. Akabinde en ufak bir hata gözlemlenir ise hesap kapatılabilir.

Instagram’dakaç kişi şikayet ederse hesap kapanır sorusunun cevabı, aynı zamanda yapılan kullanım ihlaline de bağlıdır. Özellikle +18 fotoğraf, din, dil ve ırk gibi konularda hassasiyet oluşturabilecek içerikler paylaşmak, hesabın kapanmasına yol açmaktadır. Bunun için kullanım ihlaline ilişkin 1 kişinin hesabı şikayet etmesi dahi gönderinin engellenmesi ve beraberinde hesabın kullanım dışı edilmesi gibi sonuçlar doğurabilir.

Instagram yönetimi, özellikle kullanım ihlallerinde öncelikli olarak paylaşımın kaldırılmasını sağlıyor. Ancak ihlal sürdürülür ve sürekli olarak kurallarçiğnenir ise hesabın deaktif hale getirilmesibüyük oranda mümkün hale gelir. Bunun için bir ya da daha fazla kişinin hesabı şikayet etmesi yeterlidir. Yönetim, hesabın incelemesini yapıyor ve gerekli durumlarda adımlar atarak hesabın kapatılmasına ya da gönderinin silinmesine karar veriyor.

Kullanım kurallarının ihlal edilmesi, dünyanın pek çok bölgesinde görülen bir durum olarak tanımlanabilir. Belirli bir topluluğu hedef göstermek, kırıcı yorumlarda bulunmak, müstehcen içerikler paylaşmak, belirli bir grubun inancına hakaret etmek ve hassas konularda kırıcı davranmak, kullanım ihlalleri içerisinde yer alıyor.

Intagram Hesabı ve Şikayet Etme

Instagram içerisinde ihlal görmeniz halinde şikayet etmeniz yeterlidir. Hızlıca çözüm sunan yönetim, inceleme ve sonuca varma işlemlerini kısa sürede tamamlıyor. Bunun ardından hesabın kapatılmasına ya da gönderinin silinmesine karar veriliyor. Eğer hesap içerisinde birden fazla kural ihlali bulunuyor ise hesabın kapatılma ihtimali daha da artıyor.

Daha fazla kişinin belirli bir gönderiyi ya da hesabı şikayet etmesi, elbette yönetimin dikkatini çeken durumlar arasında bulunuyor. Yoğun bir şikayet söz konusu ise yönetim, kolları sıvıyor ve gerekli işlemlerin uygulanmasını sağlıyor. Ancak kural ihlali bulunmuyor ise gönderinin ya da hesabın şikayetlerden etkilenmesi pek de mümkün gözükmüyor. Yani bir hesabı yoğun şikayet yağmuruna tutmak, aslına bakılırsa o hesabın kapanmasını sağlamaz.

Dünya çapında kullanıcı kitlesinin bulunması, yönetim aşamasının bir hayli zor geçmesine yol açabilmekte. Her ülkenin kendi içerisinde manevi değerleri oluyor. Bu değerleri korumak ise elbette uluslararası bir şekilde yönetilen platformlar açısından zorlaşabiliyor. Ancak titiz bir şekilde hareket eden Instagram, hesap kapama ve şikayet etme gibi konularda ince eleyip sık dokuyor.

Instagram hesap kapatma için kaç kişi şikayet etmeli gibi bir soruya net rakamlı cevap verilmesi pek mümkün gözükmüyor. Eğer hesapta yasa dışı bir durum söz konusu ise zaten şikayet gelmese dahi hesabın kapanma ihtimali epey yüksektir. Tek bir şikayet dahi yasa dışı içerik paylaşan hesabın kapatılması için yeterlidir.

Çok fazla şikayet edilse dahi bir hesabın kapanmaması, aslına bakılırsa kullanıcı kitlesi açısından son derece faydalı gözüküyor. Eğer böyle olmasaydı spam oluşması ve sahte hesaplardan gelen şikayetler neticesinde bir hesabın kapandığına şahit olmak mümkün hale gelebilirdi. Ancak bunun yerine denetimden ve incelemeden geçen, akabinde müdahale edilen bir yapı söz konusu.

Gereksiz Şikayetler Sonrası Instagram Hesabı Kapanır mı?

Gereksiz şikayetler ise elbette günümüzde çok sık rastlanılan bir durum haline gelmeye başladı. Karşısındaki kişiden hoşlanmayan bir kişi dahi artık sosyal medya hesaplarını şikayet etme yoluna gidiyor. Hal böyle olunca bir hesabın kolayca kapatılması, son derece sakıncalı olabilmektedir. Bunun yerine daha çok incelemeden geçen bir yapının bulunması, gerekli müdahalelerinin yapılmasını sağlıyor.

Spam oluşması ve rakip markaların birbirini şikayet etmesi, hesap kapatma gibi sonuçlar oluşturabilirdi. Bunun yerine ihlallere dikkat eden yönetim, gerektiği noktada müdahale ediyor. Ayrıca hesabın kapatılması yerine sorunlu noktaların düzeltilmesi çok daha sık yaşanıyor.

Zarar verici bir paylaşım kaldırılarak hesabın kurallara uymaya devam etmesi sağlanıyor. Böylelikle tek bir paylaşımdan dolayı hesap kapatma durumu ile karşı karşıya kalınması önleniyor. Ancak yasa dışı içeriklerde hesabın kapatıldığına da rastlamak elbette mümkün. Affedilemez suçlar, buna uygun hareket etmeyi gerektiriyor. Bu nedenle yönetim de buna uygun bir şekilde kararlar alıyor.

Instagram’da hesabınız kapanır mı düşüncesi ile karşı karşıyaysanız yaptığınız paylaşımları göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor. Kuralları ihlal etmediğiniz süre boyunca hesabınızın kapatılması beklenemez. Ancak olası bir yanlışlık sonucu hesap kapanma gibi bir durum ile karşılaşırsanız Instagram ile iletişime geçmeniz gerekir. Yanlış anlaşılma ya da hatanın telafi edilmesi gibi durumlar karşısında iletişime geçmeniz, yönetimin yeniden hesabınızı gözden geçirmesini mümkün hale getirebilir.

Instagram’da kaç kişi şikayet ederse paylaşım kaldırılır sorusu da tıpkı hesabın kapanması ile benzer bir cevaba karşılık geliyor. Eğer şikayet edilen paylaşım kural ihlali içeriyor ise tek bir şikayet dahi paylaşımın kaldırılması için yeterli olabilir. Hatta zarar verici bir paylaşım, şikayet edilmeksizin Instagram tarafından dahi kaldırılabiliyor.

Instagram Hesap Şikayet Etme

Instagramdahil tüm sosyal medya uygulamalarında kural ihlali yapmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca platformların çok daha sağlıklı bir yer olarak kalması için kural ihlali görmeniz durumunda şikayette bulunmalısınız. Böylelikle yasa dışı içeriklerin paylaşılmadığı, sağlıklı bir sosyal medya platformu kullanmaya devam etmek çok daha kolaylaşır.

Kural ihlalleri içerisinde izinsiz fotoğraf paylaşımı gibi durumlar da yer alıyor. Eğer sizin fotoğraflarınızı izinsiz bir şekilde paylaşan hesap söz konusu ise bu hesabışikayet edebilir ve incelenmesini talep edebilirsiniz. Şikayet etme aşamasında Instagram size şikayet nedeninizi soruyor. Eğer karşınıza çıkan seçenekler içerisinde şikayet sebebiniz bulunmuyor ise detaylı bir şekilde yönetime yazabilir ve şikayetinizi açıklayabilirsiniz.

Instagram hesabı şikayet etme sonra derece kolaydır. Eğer şikayet etmek istediğiniz belirli bir hesap ise profile gelmeniz ve ardından seçenekler sayfasını açarak şikayet et butonuna dokunmanız yeterli. Ardından uygulama size belirli bir yönerge sunacaktır. Bu yönergeleri takip ederek şikayet etme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bazı durumlarda şikayetin olumlu bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda geri bildirim dahi alınabiliyor.

Paylaşım şikayet etmek de tıpkı hesap şikayet etmek gibi son derece kolaydır. Bunun için kural ihlali yaptığını düşündüğünüz bir paylaşımın sol üst köşesinde yer alan seçenekler sayfasını kullanmanız ve buradaki şikayet et bölümüne dokunmanız yeterli.

Bir Instagram hesabının kapatılması için elbette şikayet sayısının da belirli bir payı bulunuyor. Eğer belirli bir hesap çok fazla şikayet almış ise inceleme bölümünde daha üst sıralarda görünebilir. Bu da söz konusu hesabın çok daha hızlı bir şekilde incelemeden geçmesine yol açar. Bununla birlikte kesin bir sonuç alma süreci de elbette hızlanır.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Merhaba,
   Şikayet ettiğiniz hesabın kullanıcı adı nedir?
   Tam olarak şikayetinizi açıklar mısınız?

    1. Ben size daha kısa bir yol göstereceğim, muhtemelen 1 ya da 2 gün içinde hesap kapanacak.
     Şuan kullandığınız instagram hesabı bulunmakta mı?

 1. İznim olmadan fotoğraflarımı yayınlıyorlar kendilerini uyardığım halde gönderileri kaldırmayacaklarını söylediler hesabı kapattırabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı