Gezi

İngiltere Vize Ücretleri ve Başvuru Sonuçlanma Süresi

Dünyanın en güzel ve önemli ülkelerinden İngiltere’nin, vize başvuru süreci hakkındaki yazılarımızda gerekli belgelerden dikkat edilmesi gereken noktalara kadar birçok farklı konuda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise İngiltere vize ücretleri hakkında detaylı bilgi verip başvurunuzu tamamladığınızda sonucu öğrenmek için ne kadar beklemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

İngiltere vize başvuru süreci oldukça sıkı denetimlerden geçen ve hata kabul etmeyen bir süreç. Bu yüzden tüm belgelerinizi eksiksiz hazırlamış olsanız ve başvuruya hazır olduğunuzu düşünseniz bile profesyonel bir vize başvuru merkezinden yardım almanız sizin yararınıza olacaktır. Bir defa olumsuz sonuçlanan İngiltere vizeleri sebebine göre değişmekle birlikte gelecekteki vize başvurularınızıda etkileyecektir. Sorunsuz ve hızlı bir başvuru süreci geçirmek için bu konuda uzmanlaşmış firmalardan yardım almanız güncel bilgileri birinci elden almanızıda sağlayacaktır.

İngiltere vize ücretlerinden bahsedecek olursak, 4 farklı vize ücreti bulunuyor  ve bu vize ücretleri başvuracağınız vizenin süresine göre değişiklik gösteriyor. Siyah pasaportunuz yoksa mecburi olarak vize ücretlerini ödemek zorundasınız. Aynı zamanda reddedilen İngiltere vize başvurularının ücretlerinin iade edilmediğini, 10 senelik vize başvurunuzda 5 senelik vize alırsanız aradaki fiyat garkının geri ödenmediğini, bu yüzden belgelerinizi hazırlarken titiz davranmanızı ve randevunuzu önemsemeniz gerektiğinide tekrardan hatırlatalım. Randevuyu kaçırma, iş saatlerinde müsait olamama gibi özel durumlar için İngiltere konsolosluğu ve ingiltere büyükelçiliği ek hizmetler sağlıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu hizmetlerde belirli ücretler karşılığında veriliyor.

Shengen kapsamında olmayan ve kendisine özel vize şartları barındıran Birleşik Krallık Ülkeleri için 6 aylık, 2 senelik, 5 senelik ve 10 senelik vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Ücretler ise sürelere göre şu şekilde dağılıyor ;

 1. 6 Aylık : 113 Dolar
 2. 2 Senelik : 429 Dolar
 • 5 Senelik : 780 Dolar
 1. 10 Senelik : 978 Dolar

Yukarıdaki verilerin geçen zamanla değişmesi ihtimaline karşılık resmi sitelerde güncel olarak belirtilen miktarları başvurunuz sırasında görebileceksiniz. İngiltere vize başvuru sonuçları ortalama 15 gün – 30 gün arasında değişen süreçlerde açıklanıyor. Planlarınızı buna göre yapmayı ve tatil günlerini hesaba katmayıda unutmamalısınız. Başvuruların yoğun olmadığı dönemlerde daha kısa sürelerde sonuç almak mümkün olsada hesaplamalarınızı uzun süre üzerinden yapmanız size bir avantaj sağlayacaktır. Ek hizmetler arasında bulunan hızlandırma servislerini satın alarak bu süreci biraz daha kısaltabilirsiniz.

Vize ücretleri ve ek hizmet ücretleri internetten online olarak kredi kartınızla ödenebiliyor. Bazı aracı kurumlar kredi kartına taksit hizmeti sunsada tüm bu ücretleri tek çekim olarak ödemeniz belge ibrazınızı çok daha kolay hale getirecek ve şüphelere mahal bırakmayacaktır. İngiltere hükümetinin sunduğu bu ek hizmetler ve ücretler ise kendi aralarında farklılık gösteriyor.

İngiltere Vize Başvurusu Sırasında Alabileceğiniz Ek Hizmetler ve Ücretleri

 • Randevu Öncelik Servisi

Eğer iş saatleri dışında Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe ayıracak vaktiniz yoksa, bu hizmeti satın alarak randevu saatinizi esnetebilirsiniz. Bu hizmeti satın aldığınızda ücretini İngiltere vize ücretinden ayrı olarak ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Aynı zamanda randevuya gelirken tıpkı vize ücreti ödeme dekontlarının çıktısını getirdiğiniz gibi ek hizmet dekontlarının çıktılarınıda getirmeniz isteniyor.

Ek bir hizmet satın almadan önce bu hizmetin sizin başvurunuzu değerlendirecek olan İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmeniz gerekli. Örneğin randevu öncelik servisi sadece Ankara, İzmir ve İstanbul konsolosluk ve büyükelçilikleri tarafından sağlanıyor. Ek hizmetler her ne kadar aksi iddia edilsede başvuru sonucunuza olumlu veya olumsuz bir etki yaratmıyor.

Randevu Önceliği Servisi ücretinin bedeli ise 64 Pound olarak belirlenmiş.

 

 • Walk In – Geç kalma veya Erken Gelme Servisi

Bu hizmeti 60 Pound vererek satın aldığınızda vize randevunuza 8:30 ve 15:30 aralığında geç kalabilir veya erken gelebilirsiniz. Özellikle dakiklik ile alakalı bir sorununuz varsa bu hizmeti edinmeniz yararlı olacaktır. Zira belgelerin doğruluğu ve eksiksizliği kadar ingiltere ziyaretinizi ne kadar önemsediğinizde bir değerlendirme kriteridir.

 

 • Super Ayrıcalıklı Vize Servisi

Her ne kadar, adında anında olumlu yanıt alınacakmış gibi bir izlenim bulunsa da bu servis size çok kısa sürede başvuru sonucunuza ulaşma imkanı sağlıyor. İngiltere vize ücretinizden bağımsız olarak 750 Pound ödeyerek 1 gün içersinde vize başvurunuzun yanıtını alabiliyorsunuz. Sadece İstanbul başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilebilen bu hizmet, genel olarak çok acil bir şekilde İngiltere’ ye gitmesi gereken kişiler tarafından sağlıksal veya ticari durumlarda tercih ediliyor. Hizmetin başvurunuza olumlu veya olumsuz bir katkı yapmaması nedeniyle böyle bir zorunluluğunuz yoksa işlemlerinizi doğal süreçte halletmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

 

 • Ayrıcalıklı Vize Servisi

Ayrıcalıklı vize servisi sayesinde tıpkı süper ayrıcalıklı vize hizmetinde olduğu gibi normal süreçten daha kısa bir sürede başvuru sonucu elde edebiliyorsunuz. Ayrıcalıklı vize servisi İngiltere vize başvuru sonucunuzu 5 iş günü içerisinde almanızı sağlıyor. Başvurunuza olumlu veya olumsuz herhangi bir etkisi bulunmayan bu hizmet için 150 pound ödemeniz gerekiyor.

Tüm bu hızlandırmalar ve size kolaylık sağlayacak servisler için ücretlerin standart vize ücretinizden ayrı olarak ödenmesi gerektiğini ve randevunuz sırasında standart vize ödeme dekontunuzun çıktısıyla birlikte ek hizmet bedellerini ödediğinize dair dekontların çıktılarınıda ibraz etmeniz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatalım. Dekont çıktıları teslim edilmeyen hizmetlerden yararlanamayacağınız için hizmetinize güvenerek geç kalmanız veya iş saati dışında gelmeniz durumunda haklarınızdan muaf olabileceğinizi unutmayın.

Yukarıda belirtilen standart vizelerin dışında özel durumlara yönelik vize ücretlerinide sizlere sunmamızda fayda var. Son güncellenen fiyatlara göre, ek hizmetler ve vizelerin ücret ve süreleri şu şekilde;

 • 6 Aylık Turistik Vize : 113 Dolar
 • 2 Senelik Turistik Vize : 439 Dolar
 • 5 Senelik Turistik Vize : 780 Dolar
 • 10 Senelik Turistik Vize : 978 Dolar
 • 6 Aylık Öğrenci Ziyaretçi Vizesi : 116 Dolar
 • 6 – 11 Aylık Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi : 221 Dolar
 • Uzun Dönem Tier 4 İngiltere Öğrenci Vizesi :426 Dolar
 • Dil okuluna gidecek olan öğrenciler, değişim öğrencileri ve geçici olarak kısa süreli çalışacak kişiler için Tier 5 İngiltere Vizesi : 299 Dolar
 • Tier 2 İngiltere Genel Çalışma Vizesi : 676 Dolar

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından sunulan ek hizmetlerin ücretleri ve destekleyen Konsolosluklar;

 • Randevu Önceliği Servisi : 64 Pound – İstanbul, İzmir ve Ankara Başvuru Merkezleri
 • Walk In Geç Kalma veya Erken Gelme Servisi : 60 Pound
 • Süper Ayrıcalıklı Vize Servisi : 750 Pound – Sadece istanbul Başvuru Merkezleri
 • Ayrıcalıklı Vize Servisi : 150 Pound – Sadece İstanbul Başvuru Merkezleri

Yukarıda verilen tüm bilgiler ve ücretler İngiltere Konsoloslukları ve İngiltere Büyükelçileri tarafından sağlanan bilgilerdir. Zamanla veya değişen koşullardan ötürü fiyatlarda indirim ya da artış olabilir. Bunun yanında verilen hizmetlere yenilere eklenebilir veya mevcut hizmetler sonlandırılabilir. Her ne kadar devasa farklar olmayacak olsa da,  İngiltere vize ücretleri ve başvuruları hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşmanız veya resmi kanallardan direkt olarak bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı