Gezi

İngiltere Vizesi Türleri

İngiltere, vize süreci en meşakkatli ülkelerden birisidir. Bunun sebebi, İngiltere hükümetinin ülkeye girişleri çok sıkı tutmasıdır. İngiltere vize başvurusu yapmanız Birleşik Krallık ülkelerine giriş hakkı almanız demektir. Birden fazla gelişmiş ülkeye vize başvurusu yaparkende sıkı bir prosedürden geçmeniz normaldir. İngiltere vize başvurusu yaparken çok dikkatli olmanız ve Birleşik Krallığın uyguladığı tüm prosedürü eksiksiz şekilde yerine getirmeniz gerekir.

Birleşik Krallık vize başvurusu yaptığınızda İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’ e giriş hakkı almış olacaksınız. Eğer sadece turistik amaçlı bir seyahat planlıyorsanız, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’i de planlarınıza dahil etmenizi öneririz. Bu gelişmiş ülkelere vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken çok önemli ve diğer ülkelerden farklı hususlar vardır.

 

İngiltere Vize Başvurusundan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak İngiltere Vize Başvurusu yeşil pasaport sahipleri için zorunludur. Yani, yeşil pasaport sahibi olsanız dahi vize başvurusu yapmak ve kabul edilmek zorundasınız.
  • Shengen Vizesi ile Birleşik Krallık ülkelerine giriş yapılamayacağı unutulmamalıdır. Birleşik Krallık Vizesi tamamen farklı prosedürlerin uygulandığı farklı bir vize türüdür.
  • Birleşik Krallık’a , sadece siyah pasaport sahipleri 90 gün boyunca vizesiz şekilde girebilir.
  • Başka bir ülkeye giderken aktarma olarak İngiltere’yi kullanacaksanız, vize almanız zorunludur. Bu durumun muaf tutulduğu haller İngiltere Konsolosluğu’nun resmi sitesinde belirtimiştir.
  • Tıpkı Shengen Vizesi ile İngiltere’ye giriş yapamadığınız gibi, İngiltere vizesi ile de Schengen Ükelerine giriş yapamıyorsunuz. Bu vize türü sadece yukarıda bahsettiğimiz Birleşik Krallık Ülkeleri için geçerlidir.
  • Belgelerinizin eksik olması durumunda, İngiltere vize başvurunuz asla olumlu sonuçlanmaz. Gerekli olabilecek tüm belgeleri başvurunuzdan önce hazırlamanız, olası olumsuz durumlara karşı tedbir almanız yararınıza olacaktır.
  • Pasaportunuzun süresi başvuracağınız vize tarihinin bitişinden itibaren en az 6 ay daha devam etmelidir. Daha kısa süre geçerliliği olan pasaportlar kabul edilmeyecektir.
  • İngiltere vize başvuru sonuçları ortalama 15 – 30 gün arasında sonuçlanabileceğinden, hem türkiyenin hemde İngilterenin resmi tatillerini ve çalışmadığı günleri seyahat planınıza dahil etmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde belgelerinizin tarihleriyle uyumsuzluk yaşayabilir ve reddedilebilirsiniz.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vize başvurusu yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise vize türleridir. Ziyaretiniz ister kişisel isterse iş amaçlı olsun başvuracağınız vize türünü çok iyi bilmeniz gerekir. İngiltere vize türüne göre başvuru belgeleri ve kanıtlar istediğinden bu çok önemlidir. 180 günlük kısa süreli İngiltere vizesi dışında, 180 günü aşan veya uzun vadede düzenli olarak ziyaret gerektiren bir durumunuz varsa, uzun süreli İngiltere vize başvurusu için bu durumu kesin olarak kanıtlamalısınız. Aksi takdirde vize almanız kısa süreli İngiltere vizesinden çok daha zor olacaktır.

Aile ziyareti, yoğun iş ziyaretleri, eş veya nişanlı ziyareti, akademik eğitim, tedavi gibi durumların belgelenmesi halinde, 6 aydan 10 seneye kadar uzayan İngiltere vizesine başvurabilirsiniz. Daha detaylı bir şekilde vize türlerini inceleyecek olursak;

İngiltere Turist vizesi

İngiltere’ ye sadece seyahat amaçlı gidecek kişiler bu vize türüne başvurmalıdır. Ziyaretinizin sadece seyahat amaçlı olması gerektiğini ve asla ticari bir amaçla gerçekleştirilmemesi gerektiğini unutmayın. Bu tarz bir yanıltmacanın tespit edilmesi durumunda, çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanında ziyaretin süresine göre İngiltere vize başvuru ücretininde değişebileceğini unutmayın. Seyahat planlarınızı mümkün olduğunca açık bir şekilde ve kanıtlı olarak belirttiğiniz ve sizden istenen prosedürü uyguladığınız sürece İngiltere’ nin size vize vermemesi için hiçbir sebebi yoktur.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi süresine göre iki dala ayrılır. Örneğin; sadece bir konferansa katılmak istiyorsanız farklı bir vizeye, yüksek lisans, lisans ya da dil okulu gibi bir amaç taşıyorsanız, farklı bir vizeye başvurmalısınız. Bu amaçla İngiltere öğrenci vizelerini, ziyaretçi öğrenci vizesi ve genel öğrenci vizesi (Tier 4) olarak ikiye ayırmıştır.

Ziyaretçi öğrenci vizesi de kendi içerisinde normal ve uzatılmış ziyaretçi öğrenci vizesi olarak ikiye ayrılıyor. Bunun sebebi, dil okulu vb. amaçlarla kısa süreli vize almış olsanız dahi zorluk çekmeden 11 aya kadar eğitiminize devam etmenizi sağlamak. Ziyaretçi öğrenci vizesi 6, uzatılmış ziyaretçi vizesi ise 6 – 11 ay arasında kalan süreçleri kapsıyor. Bu vize en kolay alınan öğrenci vizesi türü olduğundan, İngilizce şartı aranmıyor. Aynı zamanda, vizenizi uzatmak veya ingiltere’de çalışma izni almak için maalesef, ülkeden çıkış yapıp tekrar gerekli vize sürecinden geçmeniz bekleniyor.

Uzun dönem öğrenci vizesi, adından da anlaşılacağı üzere, 1 seneden fazla eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türünde orta düzey ingilizce şartı bulunmakta ve seviyenizi uluslararası geçerliliği bulunan IELTS ve TOEFL gibi sınavlarla belgelemiş olmanız gerekmektedir. Hem eğitimine devam edip hemde İngilterede çalışmak isteyen öğrenciler için ise dikkat edilmesi gereken iki konu var. Eğer dil okulu için ingilterede bulunuyorsanız malesef çalışma izniniz yok. Ancak lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin haftada 20 saati aşmamak kaydıyla İngilterede ek iş yapma imkanı bulunuyor.

Uzun dönem öğrenci vizesi alarak lisans, yüksek lisans veya 1 seneden fazla bir dil okulu için İngilterede bulunuyor ancak eğitiminizi uzatmak istiyorsanız aldığınız vize süresini İngiltere sınırlarından çıkmadan uzayabilirsiniz. Unutulmaması gereken konu ise eğer eğitiminizi tamamladıktan sonra ingilterede sürekli çalışma hakkı kazanmak istiyorsanız bu uzatma hakkına sahip değilsiniz. Tekrar ülkenize dönerek ayrı bir süreçten geçmek ve yeniden başvuru yapmak zorundasınız. Bu gibi değişken durumlar nedeniyle her alt dalın ayrı süreçlere sahip olduğunu ve İngilterenin sizden ek belgeler isteyebileceğini unutmayın.

İngiltere Çalışma Vizesi

Tier 2 çalışma vizesi ‘genel çalışma vizesi’ olarak biliniyor. İngiltere’ de bir firmada işe girdiğinizde, bu vize türüne başvurmanız gerekli. Ailenizi de yanınızda getirebileceğiniz bu vize türü, birincil işinizin dışında ek iş yapmanızada izin veriyor. Ancak, yapacağınız ek işin toplam çalışma saati haftalık 20 saati aşmamalı ve birincil işinizle aynı sektörde olmalı.

Tier 5 çalışma vizesi ise geçiçi çalışma vizesi olarak biliniyor. 1 ila 2 sene arasında geçici olarak çalışmak amacıyla İngiltere’ye gelecek kişileri kapsıyor. Bu vize türüne sahip olan kişilerde koşullar; Tier 2 vize ile aynı olmak kaydıyla ailelerini İngiltere’ye getirebiliyor ve ek iş yapabiliyor. Bu vizeyi Tier 2 vizeden ayıran ana farklılık ise, kişinin hesabında tüm aile bireylerine yetecek kadar paranın bulunması gerekmesi. Yani, her ay sonunda kişi başı 630 Pound olacak şekilde paranın hesabınızda bulunması gerekiyor.

İngiltere Yerleşme Vizesi

Kişilerin bireysel olarak yada tüm ailesi ile birlikte İngilterede oturum hakkı almak için başvurduğu vize türüdür. Bu vize, kendi içerisinde akraba yanında kalma, siyasi nedenler, evli olma, çocuk sahibi olma gibi birçok alt dal barındırdığından en mantıklı yol resmi kurumlarla iletişime geçerek güncel detaylı bilgileri edinmenizdir.

Vize ve vize alt dal türünüz ne olursa olsun, İngiltere vize başvurusu yaparken profesyonel kurumlardan güncel bilgileri almanız en mantıklı yoldur. Her İngiltere vizesi ve vize alt dalı için farklı belgeler istenmekte ve farklı onay prosedürleri uygulanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı