Gezi

İngiltere Vize Başvurusunda İzlenecek Adımlar

İngiltere Vize Başvurusunda İzlenecek Adımlar

İngiltere vizesi aynı zamanda birleşik krallık ülkelerinide kapsadığından biraz teferruatlı ve uzun sürece sahip bir vize türü. Bu yüzden istenen evrakların eksiksiz olması, verdiğiniz bilgilerin yanıltıcı olması, verilen sürelere uyarak başvuru yapmanız olumlu yanıt almanız açısından çok önemli. Her ne kadar vize türünüze ve başvuracağınız vize uzunluğuna göre değişiyor olsada belli başlı başvuru belgeleri değişmemekte. Tüm bunların yanında İngiltere Büyükelçiliği’nin veya İngiltere Konsolosluğu’nun sizden ek belgeler ve kanıtlar isteme ihtimaline karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvurusu resmi site üzerinden detaylı bir başvuru formu doldurmanızla birlikte başlıyor. Başvuru formunu İngilizce doldurmanız gerektiğini unutmayın. Bu başvuru formunu doldurduğunuzda İngiltere Büyükelçiliği veya İngiltere Konsolosluğu’ndan sürecin devamı için randevu alabilir hale geliyorsunuz. İnternet üzerinden vize başvuru formunu doldururken sitede belirtilen tarayıcılarla işlem yaptığınızdan emin olmalısınız. Site ile uyumlu olmayan tarayıcılarla başvuru yapmanız olanaksız olduğundan size zaman kaybettirecektir.

Aynı zamanda tüm bilgilerinizi kesinlikle ama kesinlikle doğru olarak girdiğinizden emin olun. Kanıtlayamayacağınız şüpheli bilgilerden uzak durun. Farazi bir örnek verecek olursak 10 günlük bir vize başvurusu yapacağınızı varsayalım. Başvurunuzda göstereceğiniz banka hesabınızda 10.000 türk lirası varsa ve rezervasyon yaptırdığınız otel günlük 1000 lira alıyorsa bu durum İngiltere tarafından tutarsız bulunacaktır. İngiltere vize başvurunuzu değerlendirecek yetkililere daha varlıklı gözükmek için tutarsız bir seyahat planı yapmamalısınız.

Beyan ettiğiniz kanıtlanabilir gelirinizin yanında kanıtlayamayacağınız ve resmi olmayan bir ek geliriniz varsa bunu ingiltere vize başvunuzda belirtmeyin. Kanıtlayamayacağınız her bilgi başvuru sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

Eğer önceden bir vize başvurusunda bulunduysanız ve reddedildiyseniz sadece reddilme nedeninizi ortadan kaldırın ve konuda değişiklik yapın. Sistemde daha önceki tüm bilgileriniz gözüktüğünden tutarsız ve sürekli değişen yalan beyanlarda bulunmanız vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra İngiltere vize başvuru formunu doldururken izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

 • Visa4UK resmi sitesinde bir kullanıcı hesabı oluşturun. Başvuru formunuzu ingilizce doldurmanız gerekiyor ancak kullanıcı oluştururken sitenin yardımcı dil seçeneği üzerinden türkçeyi seçerek kolaylık sağlayabilirsiniz.
 • Kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra karşınıza İngiltere Vizesine ihtiyacınız olup olmadığını denetlemek adına bir form çıkacak. Bu formda ingiltereyi ziyaret etme amacınızı işaretleyin ve gerekli vize türü karşınıza çıktıktan sonra Apply tuşuna basın.
 • İlerleyen kısımlarda standart bir internet sitesine üye olur gibi sizden istenen kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, ikamet bilgileriniz gibi bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girin. İkamet adresinizin resmi ikamet adresiniz olması gerektiğini unutmayın. Gerekirse formu doldurmadan önce bunu kontrol edin ve ikametgah adresinizi nüfus müdürlüklerinden güncelleyerek formu doldurmaya başlayın.
 • Devam eden sayfalarda vize türünüze göre gerekli soruları yanıtlayın. Seyahat tarihinizi ve pasaport numaranızı girmenizde isteneceğinden seyahat planınızı ve vize başvurunuzun sonuçlanma süresini hesaba kattığınızdan emin olun. Pasaportunuzla alakalı istenecek bilgilerin detaylı olmasına hazırlıklı olun. Örneğin son 10 sene içerisinde aldığınız tüm pasaportların ve yaptığınız tüm seyahatlerin detayları istenen bilgiler arasındadır. Seyahat bilgilerinizide kanıtlayabileceğiniz ve doğru şekilde girmeye özen gösterin. Kiminle seyahat edeceğinizden amacınıza, dönüş tarihinizden İngilterede bulunduğunuz süre içerisinde konaklayacağınız mekanların bilgilerine kadar tüm bilgileri eksiksiz yanıtlayınız.
 • Aile bilgileri, İngiltere’de herhangi bir akrabanız, arkadaşınız olup olmadığı, detaylı kişisel bilgiler, tıbbi olarak ingilterede daha önce tedavi olup olmadığınız, 18 yaşından küçükseniz sponsorlarınızın tüm detayları, medeni haliniz gibi onlarca bilgiyi eksiksiz doldurduktan sonra başvurunuzu onaylamanız gerekiyor. Başvurunuzu onaylama butonuna tıkladıktan sonra verdiğiniz bilgiler üzerinde değişiklik yapamayacağınızı unutmayın. Bu sebeple acele etmemeniz çok önemlidir. Sizin için asıl öncelik doğru ve kanıtlanabilir bilgiler girerek ingiltere vize başvurunuzu değerlendirecek olan yetkililerin kafasında soru işareti bırakmamaktır.
 • İngiltere vize başvurunuzu hangi kurumdan yapacak olursanız olun, başvuru formunuzun çıktısını almayı unutmayın. Sizden istenecek ana belge bu olacaktır.

İngiltere Vize Başvurusu Randevu Alma

 • Başvuru formunu doldurup çıktısını aldıktan sonra izlemeniz gereken ikinci adım randevu almaktır. Randevu al kısmına gelip randevi yerinizi ve hangi vize türü için randevu alacaksanız o vize türünü seçtikten sonra karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır. Standart vize randevusu dışında karşınıza çıkacak bu seçeneklerin amacı çeşitli sebeplerle randevu tarih ve saatinizi düzenlemektir. Bu ek seçenekler belirli ücretler karşılığında seçeneklerinizi genişleterek size daha esnek randevu almanızı sağlamaktadır. Eğer böyle bir sorununuz yoksa bu seçenekleri geçebilir ve normal randevu alabilirsiniz.
 • Hangi başvuru yoluyla veya kurumuyla başlamış olursanız olun İngiltere vizesi randevunuza şahsi olarak gitmelisiniz. Başkasını gönderemez veya aracı kurumlardan bunu rica edemezsiniz.
 • Randevunuzu vize tarihinizden 3 ay öncesine kadar alabilirsiniz. Daha önceki tarihlere malesef randevu alamıyorsunuz. Resmi tatil günlerine ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı randevu tarihinizi erkenden almakta fayda var.

İngiltere Vize Ücretleri ve Ödeme Yolları

 • İngiltere vize başvuru ücretleri online olarak ödenmektedir. Online ödeme kısmında kredi kartınızla ödemenizi yaptığınızda dekontunuz üyeliğinize ait mail adresinize gönderilecektir. Bu dekontunda bir çıktısını almayı unutmayın.
 • Güncel İngiltere vize ücretleri 6 aylık, 2,5,10 yıllık vizelere göre sırasıyla; 113, 429, 780, 978 USD olarak belirlenmiştir. Herhangi bir fiyat değişikliğine karşı resmi kurum sitesinden yararlanabilirsiniz.
 • Başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize başvuru ücretinizin iadesinin yapılmayacağını unutmamalısınız.
 • Aldığınız ek servislerin ücretlerinide aynı yöntemle online olarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Hemen her vizede ibraz etmeniz gereken standart evraklar İngiltere vize başvurunuz için de geçerlidir. Eksik veya yanıltıcı belge beyanında bulunmak İngiltere vize başvurunuza olumsuz yanıt almanıza sebep olacaktır. İbraz edilecek standart ve destekleyici belgeler kesinlikle İngiltere’nin sizden istediği formatta olmalı, yanlış, saptırılmış veya eksik bilgi içermemelidir. Bunun yanında belgelerinizde belirttiğiniz tüm bilgileri kanıtlayabilir olmanızın en önemli nokta olduğunu tekrardan hatırlatalım. Resmi olarak kanıtlayamadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçınmalısınız. Kanıtlayamayacağınız ekstra bir bilginin olumsuz yanıtlanacak ve kötü izlenim bırakacak bir vize başvurusundan önemsiz olduğuna emin olabilirsiniz. Bu gibi sebeplerle vize başvurunuza olumsuz yanıt almanızın gelecekte yapacağınız başvurulardada önünüze çıkabileceğini unutmayın. Sizden başvurunuz sırasında istenecek belgeler ise şu şekilde:

 • 2 adet standartlara uygun 35x45mm boyutlarında biyotmetrik fotoğraf. Bu konuda tecrübeli fotoğrafçılar tarafından sağlandığına emin olun. Standartlara uymayan fotoğraflar kurum tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • İnternetten doldurduğunuz başvuru formunun çıktısı
 • Randevu bildiriminizin çıktısı
 • Vize ücreti ve aldığınız ek hizmetler için yaptığınız ödemelerin çıktıları. Mail adresinizden bu belgeleri indirip çıktılarını alabilirsiniz.
 • Seyahatiniz hakkında destekleyici ve kanıtlanabilir bilgiler, 18 yaşından küçükler için sponsorların belgeleri, çalışma durumunuza göre değişecek mesleki bilgilerinizi içeren evraklar, maddi durumunuzu kanıtlayıcı ek belgeler, varsa davet mektubunuz, uçak bilet bilgileriniz, öğrenim görüyorsanız öğrenim durumunuzla ilgili belgeler, İngiltere vize başvuru dilekçeniz, eğer çocuğunuzla veya eşinizle seyahat edecekseniz onlar için gerekli tüm belgeler gibi çok detaylı ve durumunuza göre değişebilen onlarca belgeyi ibraz etmeniz istenecektir.

Tüm bu değişken durumlar sebebiyle İngiltere vize başvurusunda istenen belgeler için ayrı olarak hazırladığımız makaleyi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı