Sağlık

İngiliz Karbonatı Zararları ve Faydaları Nelerdir

İngiliz Karbonatı

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı kalma konusunda son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri de İngiliz karbonatı oldu. Sodyum bikarbonat ya da İngiliz karbonatı aslında bir çeşit tuzdur. En ünlü beslenme ve diyet uzmanları alkali su adı altında İngiliz karbonatı ve su karışımını önermekte, asidik gıdaların yarattığı hasarları İngiliz karbonatı kullanarak telafi etmenin mümkün olduğunu söylemektedir.

Alkali Beslenme Nedir?

Beslenme konusunda alkali kelimesini sık duyar olduk. Nedir bu alkali beslenme? Alkali beslenmede pH yani “Potansiyel Hidrojen“ seviyesi çok önemlidir. 1-14 arası değerlerde olup 7 oranında bir pH değerine nötr denilmektedir. 7’in altında ise asidik, üzerinde ise bazik bir durum söz konusudur. Asidik ortam, asidik beslenme sağlık için önerilmeyen bir beslenme tarzıdır. Enerji için vücut karbonhidratları parçalar. Karbonhidratlar parçalanıp enerjiye dönüşürken vücut pH değerini 7.35’te sabit tutar. Kan değerlerinin pH değeri ise 7.3’tür. pH dengesi bozulduğunda hücrelere yeterli oksijen taşınmaz ve enzimler yıkıcı olmaya başlar. Bu da vücudunun dengesinin bozulması ve hastalığa davetiye çıkarılmasıdır. 7.45 üstü değerler alkalidir. Hazır gıdalar, kızartmalar, asitli içecekler vücudun pH değerini düşürür ve asidik bir değere dönüşür.

 

Alkali Gıdalar

Zerdeçal, zencefil, karbonat, sebzeler, kavun, karpuz, çörekotu, zeytinyağı, kaya tuzu, buğday çimi, hindibağ, kırmızı turp, kabak, kara turp, zemzem suyu, tatlı su yosunları, ısırgan otu, nane, papatya, ıhlamur, limon, soğan, sarımsak, susam, fındık, badem kuşburnu, elma, armut, siyah erik, havuç, mercimek, ceviz, bezelye, keçi sütü, lor peyniri ve kekik alkali gıdalardandır.

 

Asidik Gıdalar

Patates, beyaz ekmek, pilav, makarna, kızartmalar, kek, pasta, börek, çörek, asitli içecekler ve fast food besinler, mangalda pişirilen etler, işlenmiş etler, mısır şekeri, meyve şekeri, kahvaltı gevrekleri, çikolata, kafein, alkol, ketçap, mayonez, hazır soslar asidik gıdalardır. Asidik gıdalar son derece zararlıdır. Yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, midede yanma ve mide asidinin artması, bulantı, sinirlilik hali, kronik yorgunluk ve daha birçok hastalığın nedenidir. Asidik gıdaları çok tüketenlerde bağışıklı sistemi çökmekte ve obezitenin önü açılmaktadır. Karbonhidratlar aşırı tüketildiğinde vücut yağ asidi üretimini arttırır. Bu da kalça, bel ve karın bölgesinde yağlanmalara neden olur. Kalp, damar ve şeker hastalıklarına davetiye çıkarılır.

 

Alkali Su Nedir, Faydaları Nelerdir?

Alkali besinler tüketmek ve alkali su içmenin sağlıklı kalmak için ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından sürekli vurgulanmaktadır. Vücudun pH oranını alkali yapmanın yolu alkali beslenmeden ve alkali su içmekten geçmektedir. Alkali suyu evde hazırlamak mümkündür. İngiliz karbonatı eczanelerde satılmaktadır. 2 litre suya 1 çay kaşığı İngiliz karbonatı katılır ve iyice çalkalanır. Sade su olarak içilebildiği gibi tüm içeceklerde de bu su kullanılabilir. İngiliz karbonatı yoksa normal karbonatla da alkali su yapılmaktadır. Gün boyu bu sudan içilir. Birkaç hafta kullandıktan sonra ara vermek gerekir.

 

Sonra yine alkali su içmeye devam edilmelidir. Sağlıklı kalmak ve hastalanmamak için mutlaka alkali besinler tüketilmeli ve gün içinde alkali su içilmelidir. Tükürük bezleri karbonat salgılayarak yenilen besinleri alkali yapmaya çalışır. Üstelik mide çeperleri de kandan alınan sodyum klorürle kaplıdır. Bu özelliği ile mide tüketilen besinleri alkali yapmakla yükümlüdür. Böbrekler de karbonat üreterek kanın pH seviyesini alkali tutmaya çalışır. Yani zaten insan vücudu alkali olmaya programlanmıştır. Bu dengeyi aşırı asidik yiyecek ve içecekler tüketerek bozmak birçok hastalığa davetiye çıkarmak demektir.

 

Vücudun Asitlenmesi Hangi Sorunlara Yol Açar?

Günlük ihtiyaçtan fazla alınan asidi vücut yağ olarak depolamaktadır. Asitler besinlerin parçalanması esnasında ortaya çıkar. Ter, idrar, dışkı ve nefesle atılacak asitten fazlasının alınması bel, kalça ve karın bölgesinde yağ olarak depolanması demektir. Vücut fazla asidi yağ olarak depolayarak kendini asidin olumsuz etkilerinden korumaya çalışır. Aşırı alınan asitli yiyecek ve içecekler yaşlanmayı hızlandırır, aşırı yorgunluk, uyuşukluk, baş dönmesi ve sinirlilik yapar. Baş ağrısı, mide bulantısı, depresyon eğilimi ve kronik yorgunluklar vücudun asit dengesinin bozulmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Fazla asidin eklemlerde biriktirilmesi gut hastalığıdır. Böbrekte asit birikiminde ise böbrek taşları oluşur. Bağışıklık sistemi zayıflar. Sağlıksız beslenme kansere zemin hazırlar. Fazla şeker tüketimi asit yükünü arttıracağından kansere ve MS hastalığına yakalanma riskini yükseltir.

 

İngiliz Karbonatı Zayıflatır mı?

Karbonatlı su vücudun pH dengesini korumada çok etkili olduğundan sağlıklı beslenme ile fazla asit üretimi olmayacak ve fazla asit yağ olarak depolanmamış olacaktır. Yani karbonatlı su içerek kilo alımı durur. Alkali besinler ve alkali su tüketimi ile sağlıklı beslenme olacağından giderek vücuttaki yağ kitleleri eriyecektir. Asit seviyesi yüksek olan bir metabolizma yavaş çalışır. Amaç metabolizmayı hızlandırmaktır. Et ve karbonhidrat tüketimi fazla olanların asit seviyesi çok yüksektir. Karbonatlı su, vücudun pH dengesini sağlayarak asit seviyesini düşürecektir. Böylece metabolizma hızlanacak ve yağ yakması kolaylaşacaktır. Karbonatlı suyun zayıflatma etkisi bu şekildedir. Vücudun asit dengesini sağlamak ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlamak.

 

Sağlıklı Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

-Günde 1,5-2 litre alkali su içilmelidir. Maden sularının pH değeri de yüksektir.

-Hayvansal gıdalar fazla tüketilmemelidir. Kullanılan tuz ve pişirme yöntemleri ile asit oranı artabilir.

-İşlenmemiş hazır gıdalardan, fast food beslenmeden ve yapay tatlandırıcılardan uzak durulmalıdır.

-Asitli içecekler çok zararlı olduğundan hiçbir zaman tüketilmemelidir.

-Beyaz un, donmuş yağ, işlenmiş tuz mutfaklardan çıkartılmalı, beyaz unla yapılan hamur işlerinden uzak durulmalıdır.

-Günlük beslenmenin %20 si asitli %80’i alkali olmalı, asit oranı yükseltilmemelidir.

-Çiğ sebze ve meyveler, organik yiyecekler, alkali su, meyve sebzeler tüketilmeli, sağlıklı bir beden için egzersiz yapmak ta ihmal edilmemelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı