Sağlık

Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde göz, eklem ve cilt sağlığı alanında yaygın olarak kullanılan son derece güçlü ve sıvı formda bulunan bir asit türü olan hyalüronik asit özellikle de kozmetik sektöründe son derece yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan mevcut ‘yaşlanma karşıtı’ yapısı nedeni ile de özellikle estetik operasyonları için oldukça yoğun şekilde kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Hyalüronik Asit Nedir?

Temel olarak insan vücudunda bulunan eklemlerde ve gözlerde yer alan bir tür sıvı olarak belirtilen hyalüronik asit, pek çok sağlık sorununun giderilmesi noktasında modern yüzyıl dünyasında oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılmaktadır. Hücrelerde bulunan su moleküllerini hücreler tarafından çekilmesine yardımcı olan son derece önemli vücut etkenlerinden birisidir. Tıp dünyasında ‘Glikozaminoglikan’ şeklinde de isimlendirilmekte olunan bir madde olan hyaluronik asit, ‘polisakkarit’ grubunda değerlendirilmektedir. Mevcut yapısal özelliklerinin başında su tutma fonksiyonu son derece gelişmiş olması ile birlikte günümüzde mevcut olan çok sayıdaki sentetik veya doğal polimere göre çok daha büyük boyutlara sahiptir. Öyle ki yapılan araştırma sonuçlarına göre standart hyaluronik asitten 2 litrelik bir kapasitenin genel toplamda 12 litre su tutabilme potansiyeli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumda neredeyse 6 katı kapasitesinde bir su tutma özelliğine sahip olmasına neden oluyor.

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

Modern yüzyıl teknolojisi ile birlikte özellikle kozmetik ve sağlık sektörleride son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan hyaluronik asidin insan vücudu ve sağlığı açısından çok önemli faydaları bulunmaktadır. Hyaluronik asit faydaları ciltten başlayarak, vücuttaki pek çok farklı bölgedeki organa yönelik olarak çok önemli faydalar sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde elde edilen sonuçlara göre hyaluronik asit faydaları arasında;

  • Ciltte gergin ve pürüzsüz bir görünümün oluşturulması,
  • Hücrelerin taze ve canlı kalmasına/yenilenmesi,
  • Yüksek su tutuş kapasitesi ile cildin her zaman nemli kalmasına,
  • Cildin esnek ve pürüzsüz olmasına,
  • Ciltteki akne iz ve çukurlarının yok edilmesine,
  • Ciltteki hasarlı dokularda onarım sağlayarak, cilt yaşlanmasının geciktirilmesine,
  • Ciltte yüksek seviyeli kollajen salınımı oluşturarak, ciltte esnek/elastik yapı oluşturulmasına,
  • Ciltteki irin ve iltihapların tedavi edilmesine,

Yardımcı olma gibi etkileri bulunmaktadır. Bu gibi faydaları nedeni ile günümüzde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılan en doğal cilt bakım etkenlerinden birisi konumunda bulunuyor.

Hyarulonik Asit Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde tespit edilen ve hali hazırda zaten vücutta bulunan bir madde olması nedeni ile son derece önemli faydaları olan bir madde olan hyarulonik asit maddesi, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle de sağlık ve kozmetik sektörlerinde son derece yaygın şekilde kullanılan hyarulonik asit maddesinin özel bir formül ile edilen formu, kozmetik sektöründe geliştirilen ürünlerde ve medikal alandaki dolgu maddelerinde kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak dudak dolgusu, nazolabial dolgu gibi estetik operasyon sınıfındaki operasyonlarda yaşlanma etkisine bağlı ciltte meydana gelen derin çizgilere yönelik olarak doldu malzemesi amacıyla kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Temel olarak insan vücudunda her zaman var olan bir madde olması nedeni ile hyarulonik asit maddesinin doğrudan insan vücudu açısından alerjik reaksiyon başta olmak üzere herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Ancak hyarulonik asit maddesinin doğru dozlarda kullanımı, fazla miktarda kullanımının oluşturabileceği olumsuz etkilerin önlenebilmesi açısından çok önemlidir. Bu neden ile de genel olarak kullanımının uzman doktor öneri ve tavsiyesi doğrultusunda uygun miktarlarda gerçekleştirilmesine dikkat edilerek, uygulanması gerekir. Bunun dışında tamamen zararsız olan maddeler arasında yer alan son derece doğal ve önemli faydaları bulunan bir tür sıvı formundaki asittir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı