Gezi

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda Vize Başvurusu

Avrupa’nın en büyük liman kentini barındıran Hollanda, AB, OECD ve NATO üyesi olan bir Avrupa ülkesidir. Bir Avrupa ülkesi olması beraberinde, vatandaşlarına birçok ayrıcalıklar sağlamaktadır. Hepimizin bildiği gibi, Hollanda’da eşcinsel evlilik yasallaştırılmıştır. Sırf bu yüzden bile, milyonlarca kişinin tercihi olan Hollanda, bir Schengen üyesi olarak, ziyaretçilerine kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Hemen her ülkenin Schengen vizesi için istediği evraklar ve süreçleri aynıdır. Hollanda için konuşacak olursak;

 

 • Hollanda Schengen vizesi aldığınızda, diğer Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Ancak seyahatiniz muhakkak Hollanda’dan, yani Schengen vizesine sahip olduğunuz ülkeden başlamalıdır.
 • Hollanda Turistik vizesi, Hollanda Aile Ziyareti vizesi, Hollanda Ticari vizesi gibi vize türleri de Schengen vizesine dahildir.

Hollanda Vizesi’ne Başvuru İşlemleri ve Evraklar

Hollanda vizesine başvuruda bulunmadan önce, vize randevusu ayarlamak için internetten belirlediğiniz tarihe bir görüşme organize edebilirsiniz. Bazı Konsolosluklar bu konuda da aracı firmalara yetki verebiliyor. Böyle durumlarda, başvuru işleminizi de yetkili firmayla gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra nadiren de olsa Konsolosluk sizi görüşmeye çağırarak bir mülakat yapabilir. Fakat, dediğimiz gibi bu durum nadirdir. Not olarak: Konsolosluklar ek belge talebinde bulunabilir. Evrak tedariğinde daima güncel bilgileri edindiğinizden emin olun ve aracı firma ile daima iletişim hslinde olursanız, herhangi bir şeyi kaçırmamış olursunuz. Elbette ki bu durum, sizin yararınıza olacaktır.

Hollanda vizeleri en geç 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurularınızın bayram ve diğer resmi tatillere denk gelip vize sürecinizi uzatmaması açısından takviminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Konsoloslukla ilgili sistemsel ya da evraktan kaynaklanan problemler olabilir. Bu tür aksaklıkları göz önünde bulundurup randevularınızı en az 2 ay öncesinden yapmalısınız. Yine aynı sebeplerle, vize başvurunuzun sonucu belli olmadan uçak bileti almamanızı öneriyoruz. Bunun yerine, iptal veya erteleme seçeneğiniz bulunan uçak bileti rezervasyonu yaptırmanızı tercih etmelisiniz.

Randevularınıza zamanında gelmeniz, temiz ve özenli giyinmeniz ve nadiren de olsa Konsolosluk tarafından size yöneltilebilecek sorulara net ve kısa cevaplar vermeniz vize sürecinizi olumlu olarak etkileyecektir ve sonraki ziyaretlerinizde kolaylık sağlayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Konsolosluğu veya Vize Danışma Merkezi gibi kurumlardan vize başvurularını yapabilirler. Genellikle, 90 günün altındaki başvurulara Konsolosluklar bakmaz. Onun yerine, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 90 günün üzerindeki başvurular, diğer adıyla, uzun süreli vizeler, Konsolosluk ve Büyükelçilikler tarafından değerlendirilir.

Her çeşit vize başvurusu için temin edilmesi gereken bazı temel evraklar vardır. Aynı zamanda, her vizenin de kendine özgü evrakları ve Konsolosluğun bazı yaptırımları vardır. Bu belgeler klasik süreçlerdeki tahmini istenecek belgeler olup, en doğru bilgiyi Konsolosluk veya aracı danışman firmadan edinmeniz gerekmektedir. Önce, vize başvuru türlerini, sonrasında temel evrakları ve istenen evrakları inceleyelim:

Hollanda Vizesi Türleri

 • Hollanda aile veya akraba ziyareti vizesi
 • Hollanda turistik vizesi
 • Hollanda ticari vize
 • Hollanda transit geçiş vizesi

 

 Hollanda Vize Başvurusu İçin Genel Evraklar:

 • Pasaport : Pasaportunuz kesinlikle deforme olmamalıdır. Herhangi bir yırtık veya eksik sayfa bulunması halinde vizenizin kabul edilmesi zorlaşır. En fazla 10 yıllık geçerlilik süresi vardır. Daha eski olanlar kabul edilmez. Mutlaka iki sayfası boş olmalıdır, aksi takdirde herhangi bir vize işlemi yapılamaz. Seyahatinizin başlangıcından itibaren 3 ay daha kullanım süresi olacak şekilde ayarlamanız tavsiye edilir.
 • Vize başvuru formu : bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız, vize açısından en önemli kriterdir. Vize başvuru formunda, tamamen sizi tanımaya yönelik kişisel bilgiler yer aldığından, gerçeği yansıtan ve hatasız bilgiler olması önemlidir. Mümkünse tükenmez kalemle doldurulması yararınıza olacaktır. Eksik veya hatalı bilgi beyanında bulunmanız durumunda, vizeniz inceleme sürecinden olumsuz şekilde geri dönecektir.

 

 • Davetiye (varsa ) : Eğer davet üzerine gidiliyorsa, sizi davet eden kişilerin kimlik,adres, isim-soyisim gibi şahsi bilgileriyle birlikte, davetiyenizi de belgelemeniz gerekmektedir.

 

 • Seyahat amacınızı açıkladığınız bir dilekçe: Hollanda vizesi alabilmek için hayati önem taşıyan bir diğer evrak, dilekçenizdir. Hollanda’da konuşulan resmi dillerden biri veya İngilizce dilinde yazacağınız seyahat amacınızı anlatan dilekçeniz de evraklarınız arasında yer almalıdır.

 

 • Biyometrik Fotoğraf: yüz hatlarınız ve mimikleriniz okunabilir şekilde, fotoğrafa ortalanmış olması gerekmektedir. Arka fonu beyaz olmalıdır. Eğer türbanınız varsa, kaşlarınız ve yanaklarınıza kadar yüzünüz görünür olmalıdır. Saçlarınız taranmış, görünür ve temiz vaziyette olmalıdır. Makyajınız varsa, oldukça doğal ve nötr tonlarda olmalıdır. Yüz bölgenizde herhangi bir aksesuar olmamalı, gözlük kullanıyorsanız da gözleriniz görünecek şekilde tam karşı açıdan, yansımasız çekim yapmalısınız. Boyun bölgenizi kapatacak şeyler giymemeye özen göstermelisiniz. Erkekler için de, bıyık ve sakal biyometrik fotoğraflarda pek önerilmez. Fotoğraf ebatı ise genellikle 35*45 istenmektedir.

 

 • Biyometri işlemi: konsoloslukta da yapılabilen bir işlemdir. Dijital bir parmak tarayıcı sistemiyle ellerde bulunan tüm parmakların izinin alınmasıdır. Devletler bu işlemleri zorunlu kılıp sizi sistemlerine kaydederken, gizlilik haklarınızı tamamen koruyorlar. 12 yaşından küçük çocuklar bu işlemden muaf tutuluyor. İşlem sırasında parmaklarınızda süs amaçlı kına, aksesuar veya kesik gibi yaralar olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer daha önceden de Scengen vizesi almış vatandaşlarımız varsa, parmak izlerini 5 yıl süreyle kullanabilirler. Ayrıca, devlet erkanı, hükumet büyükleri ve beraberindeki aile fertleri de bu işlemden muaflardır. Hollanda gibi bir çok Schengen ülkesi bu işlemi yapmaktadır.

 

 • Otel veya uçak rezervasyon bilgisini içeren bir belge : tüm seyahat detayları ve ara seferler dahil belgelemeniz gerekmektedir.

 

 • Maddi durumunuzu gösteren belgeler

 

 • Sağlık sigortası : Seyahat sırasında doğabilecek sağlık sorunları için hastane ve bakım tedavi gibi masrafları kapsayan zorunlu bir sigortadır.
 • Vize harcı

 

 • Acente yazısı : Hollanda’ya eğer bir tur şirketi ile seyahat yapacaksanız vize evraklarınız arasında bulunması zorunludur.

 

Gibi standart evraklar söz konusudur.  Bu evraklara ek olarak, muhtemelen sizlerden ;

Çalışan iseniz : SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgeniz, maaş bordronuz, işveren mektubunuz

İşveren iseniz:  vergi levhası, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi fotokopisi

Emekli iseniz: emekli maaş belgeleriniz

Öğrenci iseniz:  Okul/bölüm bilgisi, öğrenci belgesi, burs alıyorsanız hesabınıza yattığını belgelemek durumunda olduğunuzdan, hesap özetlerinizi de yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

18 yaşından küçük çocukların Hollanda vize başvuruları için: ebeveynlerden muvaffakatname. Sponsorların maddi durumunu belgeyen evraklar bulundurulmalıdır.

 

Hollanda Vize Ücretleri

Bildiğiniz gibi, Hollanda vizesi veya balka ülkeler vizesi alabilmeniz için birçok maddi şartı yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Evrak temin etmek, pasaport ücreti, danışmanlık ücreti, sigorta vs. Gibi sebeplerle oluşan tutarlar gibi vize harcınız da yerine getirilmesi gereken bir maddi zorunluluktur. Ülkeden ülkeye ve vizenizin türüne göre değişkenlik gösteren harçlar Konsolosluklar tarafından belirlenir.

Hollanda vizesi ücreti yetişkin bireyler için 266 TL,

0 – 12 yaş arası çocuklar için tamamen ücretsizdir.

Çeşitli bilimsel araştırmalar için Hollanda’da bulunacaksanız herhangi bir vize ücret talep edilmemektedir.

Hollanda’ya eğitim aöacıyla seyahat etmek isteyen öğretmenler, eğitmen ve öğrenciler için de  Hollanda vize ücreti uygulanmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı