Gezi

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan; Balkanlar, Orta Avrupa ve Akdenizin kesişiminde bulunan özgürlüğünü neredeyse yeni kazanmış mükemmel bir ülkedir. Bünyesinde 1000 civarı ada barındırmaktadır. Dubrovnik gibi orta çağ kentlerinin yanında tarihi açıdan servet sayılabilecek yüzlerce esere ev sahipliği yapar. Özellikle tarihi yerleri ziyaret etmek isteyenler ve ılık iklimlerden hoşlanan insanlar için oldukça fazla seçenek sunan Hırvatistan Avrupa’da bulunmasına rağmen Schengen ülkelerinden birisi değildir. Bu nedenle Hırvatistan vize başvurusu yapacak kişilerin izlemesi gereken yok diğer birçok Avrupa ülkesinden farklıdır.

Türkiye Cumhuriyeti bordo (umumi) pasaportuna sahip kişiler için Hırvatistan vizesi zorunlulukken, 6 aylık süre içerisinde 3 aylık bulunma süresini geçmeyecek ziyaretler için siyah ve kırmızı (diplomatik), gri (hizmet), yeşil (hususi) pasaport sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu uygulamadan muaftır.

Hırvatistan Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hırvatistanın Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen anlaşmasına dahil olmaması vize başvuruları sırasında dikkat edilmesi gereken bazı farklılıklar oluşturmaktadır.

 • Hırvatistan Avrupa Birliği üyesidir ancak Hırvatistan vizesine sahip olsanız bile Schengen ülkelerini bu vize ile ziyaret edemezsiniz. Bunun yanında Schengen vizesine sahipseniz Hırvatistan vizesi almanıza gerek yoktur.

 

 • 3 aydan az sürecek ziyaretler kısa dönem, 3 aydan fazla oturum gerektirecek ziyaretler için uzun dönem vize prosedürlerine uymanız gerektiğini unutmayın.

 

 • Hırvatistan, tıpkı diğer ülkeler gibi, amaca ve kişiye yönelik vize türlerine sahiptir. Hırvatistan vize başvurunuzu yapmadan önce bu vize türlerini incelemeniz ve durumunuza uygun vize başvurusu yapmanız hem süreci kısaltacak hemde yaşayacağınız olumsuz durumları egale edecektir.

 

 • Hırvatistan vize sonuçlanma süresi 10 – 15 gün civarındadır. Ancak, bazı durumlarda bu süre uzayabileceğinden ziyaretinizden en az 1.5 ay önce başvuru yapmanız ve seyahat planınızıda bu olumsuz durumlara uygun olarak düzenlemeniz size avantaj yaratacaktır.

 

 • Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan vatandaşları için vize uygulamamaktadır. Bu ülkelerden herhangi birinde oturum hakkınız veya ulusal vizeniz varsa vizesiz şekilde Hırvatistanı ziyaret edebilirsiniz.

 

 • İkamet ettiğiniz bölgeye göre vize başvurunuzu yapmanız gereken Hırvatistan yetkili kurumu değişebileceğinden ötürü, başvuracağınız kurumu önceden belirlemeniz başvuru sürecinizi hızlandıracaktır.

 • Hırvatistan vize randevunuza şahsen gitmeniz gerekmektedir. Başvuru saat ve gününüzde dakik bir şekilde Konsoloslukta bulunmaya dikkat edin.

 

 • Sizden istenecek tüm gerekli evrakların son 3 ay içerisinde güncel olarak alınmış olması gereklidir.

 

 • Hırvatistan’ı araçla geçecek veya ziyaret edecekseniz, Hırvatistanın bu konuda gerekli kıldığı ; araç çeki halatı, ilk yardım çantası, yangın söndürme tüpü gibi tüm aletlerin ve evrakların aracınızda bulunduğundan emin olun.

 

 • Pasaportunuzu kaybetme ihtimalinize karşın her zaman Türkiye Büyükelçiliğinin İletişim numaralarını hem yazılı olarak hem de telefonunuzda bulundurun. Böyle bir durumda zorluk yaşamamanız için Türkiye Büyükelçiliğine başvurmanız ve geçiçi pasaport çıkartmanız gerekir. Çıkartacağınız geçici pasaportun tek kullanımlık olduğunu ve sadece ülkeye dönüşte kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

 • Parmak izi işlemi Hırvatistan içinde zorunlu bir durumdur. Bu konuda yetkililere zorluk çıkartmanız ve şüphe oluşturmanız durumunda ziyaret hakkınızı geçiçi veya süresiz olarak kaybedebilirsiniz. Parmak izi sistemine kayıt olmadan önce parmaklarınızda veri alımına engel olacak hasar ve herhangi bir amaçla yapılmış boya, kına, kabartma vb. uygulamalar olmamasına dikkat edin. Kına ve boya gibi durumlar için mazeret kabul edilmemesine rağmen, kesik, ezik veya eksik uzuv bulunması gibi elde olmayan durumların sorun oluşturmaması adına onaylı hastane heyet raporu sunmanız gerekmektedir. Son 5 sene içerisinde geçerli bir VIS uygulaması yaptırdıysanız tekrar yaptırmanıza gerek yoktur. Parmak izi uygulamasından sadece 12 yaşından küçük çocuklar, devlet liderleri ve yöneticileri ile birlikte, onlarla beraber seyahat eden aile ve yakınları muaf tutulmaktadır.

 • Seyahat planınızı yaparken Hırvatistan vize başvurularının en erken 3 ay en geç son 15 gün içerisinde yapılabileceğini unutmayın. Başvuracağınız tarihten 3 ay 1 gün önce veya 14 gün önce başvuru yapamazsınız.

 

Hırvatistan Vize Başvuru Evrakları ve Evraklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm uygulamalarda olduğu gibi Hırvatistan vize başvurularında da istenen evraklar başvuran kişinin yaşı, çalışma durumu, maddi geliri ve seyahat amacı gibi nedenlerle değişmektedir. Aşağıda bahsedilen belge ve kriterlerin başvuracağınız vize türüne göre değişebileceğini unutmayın. Bizimle bu konuda çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

 • Biyometrik Fotoğraflar : Beyaz arka planda, 35x45mm boyutunda, yüzünüzü ve boynunuzu kapatacak tüm etkilerden arınmış ve standartlara uygun olmalıdır. 2 tane istenmesine karşın yanınızda fazladan bulundurmanızda fayda var.

 

 • Pasaport : Pasaportunuzda kesinlikle herhangi bir hasar bulunmamalıdır. Yırtık veya farklı zararlı etkilere maruz kalmış pasaportlar Hırvatistan vize başvurusunda kabul edilmemektedir. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en az 2 adet boş sayfaya sahip olması, vize bitiş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması gibi durumlarda gereklilikler arasındadır.

 

 • Hırvatistan Vize Başvuru Formu : Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliğinin internet siteli üzerinden doldurulması ve çıktısının alınması gereklidir. Kişisel bilgilerinizi öğrenmek adına oluşturulmuş bir dökümandır ve kesinlikle doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

 

 • Çalışma Durumunuza Göre İstenecek Belgeler : Eğer bir şirket sahibiyseniz, bir şirkette çalışıyorsanız veya emekliyseniz sizden istenecek belgelerdir. Şahsi durumunuza göre değişebilecekleri gibi asla değişmeyen kurallarda vardır. Her ne pozisyonda çalışıyor olursanız olun tüm belgelerinizin şirketin antetli kağıdına, yetkili kişiler tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve imza sirküleri dahil edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde hazırlanmamış tüm belgeler geçersiz sayılacaktır.

 

Konsolosluk yine çalışma durumunuza göre vergi levhası fotokopisi, şirketten verilmiş izin kağıdı, şirketin ticari gazete fotokopisi, faaliyet belgesi, devlet kurumu çalışanıysanız görevinizi kanıtlayan resmi belgenin fotokopisi vb. belgeleri sizden talep edebilmektedir. Bu belgelerinde güncel ve onaylı olmasına dikkat ediniz. Diğer maddelerde geçerli olan doğruluk ve eksiksiz belge teslimi kuralı bu madde için ayrıca önemlidir.

 

 • Seyahat Sağlık Sigortası : Hangi şekilde seyahat edecek olursanız olun kabul edilen kurumlar tarafından sağlanmış, 30.000 euro teminat bedeli olan sağlık sigortası zorunludur. Sigortanızın birkaç fotokopisini seyahatiniz sırasında yanınızda bulundurmanız olumsuz durumlar karşısında erken önlem almanızı sağlayacaktır.

 • Seyahat Amacınızla Alakalı Belgeler : Tutarlı, maddi bütçenize uygun oranda yapılmış, eksiksiz otel ve bilet rezervasyonlarını içeren belgelerdir. Aynı zamanda seyahatinizin amacını açıklayan diğer tüm belgeler bu kategoriye girer. Örneğin mimarsanız ve mimari bir yapıyı görmek için gittiğinizi söylüyorsanız mesleğinizle alakalı belgeleride sunmanız gereklidir. Eğer mesleğinizin resmi bir oda kaydı varsa kayıt belgeniz ibraz edilmelidir. Bunun yanında 30 günlük vize başvurusu yapıyorsanız ancak otel rezervasyonlarınız 10 günlükse bu sizin için olumsuz bir durumdur. Tüm bu ince durumlara dikkat etmeli, şüphe oluşturacak davranışlardan kaçınmalı ve Hırvatistan vize başvuru sürecinizin tamamında doğru ve eksiksiz belgeler sunmalısınız.

 

 • Maddi Gelirinizi Belirleyen Belgeler : Bir üst maddede olduğu üzere doğruluğun ve eksizsizliğin çok önemli olduğu belgelerdir. Bu belgeleri ibraz ederken kanıtlayamayacağınız hiçbir bilgiyi vermemenizi öneriyoruz. Kanıtlayamayacağınız her ek gelir yetkililer için şüphe oluşturacaktır. Bu belgelerin arasında bulunan banka hesap dökümleriniz ve maaş bordrolarınız gibi belgelerin imzalı, kaşeli ve imza sirkülerinizle birlikte teslim edilmesi gerektiğini unutmayın.

 

 • Hırvatistan vizesi başvurusu yapacak olan 18 yaşından küçük tüm bireyler yasal vasilerinden noter onaylı izin belgesi getirmelidir. Aynı zamanda yukarıda yer verilen tüm belgelerin sponsor ve yasal vasiler için isteneceğini unutmamalısınız.

 

Hırvatistan vizesi başvuru süreciniz boyunca güven zedeleyici davranışlardan kaçınmanız gereklidir. Şüphe uyandıracak her davranış başvuru sonucunuzu olumsuzluğa daha fazla yaklaştıracaktır. Eğlenceli ve tarih dolu seyahatler dileriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı